Centrale klimatyzacyjne mają za zadanie nie tylko odświeżać powietrze w pomieszczeniu, lecz także wpływać na jego temperaturę i wilgotność. Na przestrzeni lat modernizacja tych urządzeń doprowadziła do powstania agregatów klimatyzacyjnych, które zapewniają najbardziej wyrafinowane wymagania użytkowników. Wszystkie standardowe centrale produkowane przez firmę VTS Clima zostały w ostatnim czasie wyposażone w elementy zapewniające zwiększony komfort użytkowania, przy czym cena tych urządzeń pozostała bez zmian.

Centrale klimatyzacyjne mają za zadanie nie tylko odświeżać powietrze w pomieszczeniu, lecz także wpływać na jego temperaturę i wilgotność. Na przestrzeni lat modernizacja tych urządzeń doprowadziła do powstania agregatów klimatyzacyjnych, które zapewniają najbardziej wyrafinowane wymagania użytkowników. Wszystkie standardowe centrale produkowane przez firmę VTS Clima zostały w ostatnim czasie wyposażone w elementy zapewniające zwiększony komfort użytkowania, przy czym cena tych urządzeń pozostała bez zmian.
Technologia monobloków
Centrale CV-A i CV-D firmy VTS Clima produkowane są w nowoczesnej technologii monobloków – w jednym bloku konstrukcyjnym zawarto kilka funkcji centrali, przez co zostały zwiększone parametry cieplne i szczelność urządzenia. Ściany monobloków: dolna, górna i tylna wykonywane są z jednej płyty gwarantującej zmniejszenie mostków cieplnych i miejsc strat ciepła – połączeń pomiędzy sekcjami (w porównaniu do central sekcyjnych). Dodatkowo monooblok osadzony jest na wspólnej ramie, która zapewnia dodatkową sztywność konstrukcji centrali.


Zwiększona izolacja cieplna
Każde urządzenie CV-A i CV-D to izolacja cieplna 70 mm (płyty poziome) i izolacja 50 mm (płyty pionowe) i dzięki temu uzyskano współczynniki przenikania ciepła 1,07 W/m²K.
System okablowania central
Centrale wewnętrzne CV-A oraz dachowe CV-D, wyposażone zostały w tor kablowy (wiązkę 24 przewodów) ukryty i zamontowany wewnątrz górnej płyty centrali. W górnej płycie we wnętrzu centrali, umieszczone zostały specjalne gniazda (tzw. „szybkozłączki”). Wyprowadzona została taka ilość gniazd, aby zapewnić połączenie z wszystkimi elementami automatyki. Dodatkowo każde gniazdo może zostać przeznaczone dla przewodu, który będzie wychodził poza centralę, do sterownicy (szafki sterującej urządzeniem) – to użytkownik zdecyduje na obiekcie, w którym miejscu wyprowadzić go na zewnątrz. Do wszystkich elementów automatyki wewnątrz centrali VTS Clima dostarcza odpowiedniej długości przewody z wtyczkami pasującymi do gniazd szybkozłączek. Podłączamy więc dostarczony przewód zgodnie z instrukcją, z jednej strony łącząc go z elementem automatyki, a z drugiej, która wyposażona jest w końcówkę – wtyczkę, podłączamy do gniazda szybkozłączki. W ten prosty sposób podłączamy wszystkie elementy automatyki do toru kablowego, a docelowo łączymy je ze sterownicą.
Technologia blach AluZinc Plus
Blachy stosowane w urządzeniach VTS Clima są obustronnie pokryte warstwą stopu cynku i aluminium przez co są odporne na korozję atmosferyczną i korozję w środowiskach mokrych niż blachy stalowe. Dodatkowo blachy wyposażone są w dwa systemy zabezpieczenia korozyjnego:
1. zabezpieczenie katodowe blachy we wszystkich miejscach gdzie stal jest poddawana obróbce, szczególnie wszystkich brzegów i krawędzi gwarantuje, że po obróbce (cięciu) wszystkie powierzchnie są w 100% zabezpieczone przed działaniami warunków atmosferycznych;
2. efekt ekranowania blach poprzez aluminium, które zabezpiecza przed utlenianiem się blachy i znacznie zwiększa jej żywotność. Grubość powłoki to 26 mikrometrów.
Dzięki zastosowanej technologii AluZinc Plus, elementy konstrukcyjne i obudowa urządzeń VTS Clima objęte są 5 letnią gwarancją.
Pakiet automatyki
Kupując centralę, należy również pamiętać o komforcie jej sterowania, dlatego do każdego urządzenia przygotowany został specjalny zestaw automatyki oferujący dodatkowe plusy i zalety:
- okablowanie central CV-A i CV-D w standardzie;
- monitoring – możliwość podłączenia sterownic do systemu monitoringu;
- programowalne sterowniki wyposażone zostały w pakiet programów – nie trzeba programować za każdym razem sterownika przy zmianie warunków, wystarczy teraz tylko zmienić gotowy program na inny dostępny w jego pamięci;
- sygnały cyfrowe (sterownica) – programowalny sposób współpracy z urządzeniami peryferyjnymi centrali;
- specjalny moduł pomieszczeniowy – część funkcji daje się sterować poprzez nowy moduł sterujący wprost z pomieszczenia – łatwiejsze sterowanie centralą.
Pełen pakiet wyposażenia
Urządzenia oprócz opisanych powyżej elementów mają też dodatkowe plusy zebrane w jeden pakiet zwany Pełnym pakietem wyposażenia, stale rozszerzanym o nowe elementy pojawiające się w ofercie VTS Clima. W skład pakietu wchodzą następujące elementy:
1. System przetłoczeń wzmacniających – wszystkie płyty zastosowane w centralach są specjalnie przetłaczane, co wzmacnia ich sztywność i zmniejsza drgania centrali.
2. Przepustnice wewnątrz urządzeń – umieszczenie ich wewnątrz urządzeń pozwoliło na zmniejszenie wymiarów urządzeń, oraz dodatkowo pozwoliło na odseparowanie przepustnic i automatyki od czynników zewnętrznych (CV-D) – zwiększona żywotność.
3. Zabezpieczenie drzwi w klamki z zamkiem uniemożliwia dostęp osobom niepowołanym. Ponadto wyjmowalne drzwi i panele są specjalnie ukosowane co zwiększa ich szczelność i łatwość obsługi (zamykania).
4. Oświetlenie wewnątrz central – prosta i łatwa obsługa centrali w każdych warunkach.
5. Wizjery – łatwy wgląd do wnętrza urządzenia i kontrola jego pracy.
6. Poziomnice – ułatwiają montaż i prawidłowe posadowienie centrali.
7. Zabezpieczenia transportowe – połączenia elastyczne zabezpieczone przed uszkodzeniem podczas transportu.
8. Wyłącznik serwisowy – umożliwia proste unieruchomienie centrali podczas czynności serwisowych.
9. Chłodnica zespolona z odkraplaczem – opatentowana konstrukcja chłodnicy zintegrowanej z odkraplaczem, umieszczona na wspólnej tacy ociekowej – konstrukcja taka eliminuje nieszczelności i rozszerza zakres wydajności central.
10. Izolacja akustyczna i cieplna – wełna mineralna + zwiększona izolacyjność – wszelkie miejsca otwieralne (drzwi, panele) zabezpieczone są za pomocą specjalnych uszczelek zabezpieczających.
Dodatkowo w pakiecie dla Clima Sky CV-D (urządzenia zewnętrzne) są:
1. Czerpnia zintegrowana z odkraplaczem – usunięcie zbędnej wilgoci (deszczu) z powietrza już na wstępie procesu obróbki, to gwarancja dobrej pracy całej instalacji klimatyzacyjnej.
2. Zabezpieczenie central daszkiem ochronnym – ochrona centrali przed wpływami atmosferycznymi.


Dostawy w paczkach
Firma VTS Clima zapewnia możliwość dostawy urządzeń w paczkach (małych elementach) do bezpośredniego montażu na budowie. Montaż centrali jest zawarty w cenie urządzenia.
Europejskie certyfikaty
VTS Clima parametry swoich urządzeń potwierdza wszystkimi niezbędnymi certyfikatami stosowanymi w Unii Europejskiej:
- TÜV EN-1886 – ten certyfikat potwierdza wysoką jakość urządzeń wykonanych zgodnie z normą europejską i polską EN-1886 dotycząca urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Niezbędne badania zostały przeprowadzone w laboratoriach Stowarzyszenia Nadzoru Technicznego TÜV w Berlinie i zakończone zostały przyznaniem urządzeniom firmy VTS Clima certyfikatu TÜV zgodności z normą EN-1886.
- CE – bez znaku CE nie można sprzedawać urządzeń na terenie Europy – VTS Clima uzyskała go, badając produkty wg. surowych norm w laboratoriach TÜV w Niemczech.
Dodatkowo firma posiada certyfikaty jakości zgodnie z normą ISO 9001, niemiecki znak bezpieczeństwa oraz wszystkie odpowiednie atesty i certyfikaty na rynkach, na których sprzedawane są urządzenia VTS Clima – Polska, Holandia, Niemcy, Francja, Rosja, Ukraina, Litwa, Czechy, Słowacja, Węgry.
Urządzenia VTS Clima zostały zamontowane w wielu znanych obiektach Europy. Poniżej przytaczam cztery ciekawe obiekty z listy referencyjnej firmy:
- Sadyba Best Mall, Galeria Mokotów – Warszawa (Polska),
- Gazprom – Moskwa (Rosja),
- obiekty EXPO – Hanower (Niemcy).
Poza tym w urządzenia VTS Clima można znaleźć w wielu innych miastach Europy: Amsterdam, Berlin, Bratysława, Kijów, Praga, Wilno,... w obiektach typu: multikina, biurowce, supermarkety, centra handlowe, hotele, banki, w obiektach sportowych i w przemyśle. Na liście referencyjnej firmy odnaleźć można takie nazwy jak: Volkswagen, Neoplan, Volvo, Michelin, Coca?Cola, Pepsi Co., McDonald’s, Hochland, Mars, Nestle, British Petroleum, Shell, Procter & Gamble, Henkel, Philips, IBM.
Podsumowując, urządzenia VTS Clima to ciekawa propozycja rynkowa dla wszystkich tych, którym zależy na uzyskaniu najlepszego produktu za jak najbardziej atrakcyjną cenę. VTS Clima korzysta z najnowszych technologii produkcji: automatyzacji i robotyzacji, wyposaża wszystkie swoje urządzenia w Standard VTS Clima oznaczający pełne wyposażenie, a dodatkowo umożliwia możliwość dostawy urządzeń w paczkach. Marka i jakość urządzeń sprawdzona została na wielu zagranicznych rynkach. Niedługo pojawią się w ofercie firmy także nowe urządzenia, a Standard VTS Clima rozszerzony zostanie o nowoczesne rozwiązania dotyczące sterowania i obsługi urządzeń za pomocą palmtopów.
Andrzej Snider
VTS Clima

"Polski Instalator" nr 11/2001