Na tegorocznej edycji targów „INSTALACJE” firma DOSPEL, oprócz powszechnie uznanych już wyrobów branży wentylacyjnej, zaprezentowała wiele zupełnie nowych urządzeń. Duża aktywność firmy wynika z chęci realizacji nadrzędnego celu, jakim jest dawanie ludziom komfortu życia co znajduje swój wyraz w zapewnianiu im świeżego i czystego powietrza.


W branży wentylacyjnej rozwój następuje bardzo szybko. Aby nie pozostać w tyle producenci muszą dostarczyć klientowi najnowocześniejszy produkt wyłącznie najwyższej jakości. Lider polskiego rynku urządzeń wentylacyjnych, częstochowski DOSPEL obecny na rynku już niemal od 30 lat, opanował te sztukę do perfekcji. Co więcej, firma nie zadowala się już wyłącznie produkcją różnego typu wysokiej klasy wentylatorów, kratek i system wentylacyjnych, postanowiła bowiem zaproponować swym klientom całkowicie nowe, niespotykane wcześniej w jej ofercie urządzenia. Wieloletnie doświadczenie firmy znalazło wyraz w nowościach zaprezentowanych na poznańskich targach „INSTALACJE 2002”. Są to urządzenia charakteryzujące się wysoką jakością wykonania i dobrymi własnościami techniczno-użytkowymi.
Jedną z wielu nowości, która swoja premierę mała podczas tychże targów jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła ECONOMIC 120/300 przeznaczona do zabudowy w budynkach użyteczności publicznej oraz w budynkach mieszkalnych. Główną ideą urządzenia jest dostarczanie świeżego powietrza przez 24 godziny bez strat ciepła w pomieszczeniu, co wiąże się oczywiście z oszczędnością energii. Centrala ECONOMIC ma za zadanie zapewnić najlepszą jakość powietrza oraz zmniejszyć koszty ogrzewania. Poza tym rozwiązuje problem wentylacji w okresie zimowym oraz suwa nadmiar wilgoci z pomieszczeń, zapewniając przyjemny mikroklimat. Wewnątrz centrali umieszczono przeciwprądowy, wykonany z aluminium wymiennik ciepła posiadający szereg kanalików, kanalików, w których zimne i ciepłe powietrze ma swobodny przepływ. Za pobór powietrza odpowiedzialne są dwa wentylatory najwyższej jakości. Posiadają one wirujące stojany oraz łożyska kulowe, które zapewniają cichą i wydajna pracę oraz długą żywotność. Powietrze tłoczone przez nie do pomieszczeń jest czyste i świeże dzięki filtrom klas EU3, które zatrzymują wszystkie drobiny kurzu, brudu oraz alergeny, co jest o tyle ważne, że problem alergii dotyczy coraz większej liczby ludzi. Dodatkową zaletą jest bardzo prosta wymiana filtra powietrza o raz jego czyszczenie. W dolnej części obudowy centrali umieszczony jest króciec do spływu kondensatu zapewniający swobodny odpływ skroplin wytwarzających się w czasie pracy urządzenia. W okresie letnim, kiedy odzysk ciepła nie jest wymagany, użytkownik może usunąć klapę obejściową umieszczoną wewnątrz urządzenia, co sprzyja efektowi chłodzenia w upalne dni. Czynności związane z czyszczeniem filtrów, wyciągnięciem klapy oraz konserwacją urządzenia nie są problemem dla użytkownika, ponieważ pokrywa nasadowa centrali jest łatwa do zdjęcia poprzez odkręcenie czterech uchwytów mocujących.
Firma DOSPEL oferuje dwa typy centrali, a mianowicie modele ECONOMIC 100 oraz ECONOMIC 300, zdolne do odzyskania ciepła od 72 do 80% ciepła. Wydajność nominalna wynosi odpowiednio 280 i 750 m³/h. Przy eksploatacji centrali niezbędne są akcesoria dodatkowe, również dostarczane przez firmę DOSPEL. W ich skład wchodzą m.in. kanały wentylacyjne TERMOFLEX – giętkie i elastyczne, wykonane z kilku warstw folii aluminium, zaizolowane wełną szklaną, zapewniające szybki i sprawny przepływ powietrza. Ponadto regulator obrotów sterujący pracą silnika i kontrolujący prędkość jego obrotów oraz anemostaty metalowe, regulowane, pozwalają wyregulować ilość wymienianego powietrza bezpośrednio i indywidualnie dla każdego pomieszczenia.
Kolejna nowość firmy DOSPEL stawia ją na pozycji polskiego lidera wentylacji już nie tylko urządzeń wentylacyjnych, ale również klimatyzacyjnych. Zaprezentowana na targach rodzina klimatyzatorów spełnia wymagania użytkowników w zakresie zapewniania przyjemnego mikroklimatu w klimatyzowanych pomieszczeniach.


Firma DOSPEL dołożyła wszelkich starań, aby nowe urządzenia wykonane były wg najwyższych standardów i norm jakościowych. Na nową serię składają się klimatyzator przenośny DOS – 25Y1, klimatyzator okienny DOS – 15 oraz klimatyzatory typu split DOS – 20 GW/2Y oraz DOS – 70GW/2Y. Zainteresowanie klientów wzbudza szczególnie model przenośny będący bardzo praktycznym i nowoczesnym urządzeniem klimatyzacyjnym o starannie zaprojektowanej konstrukcji i wyjątkowo estetycznym wyglądzie, a przy tym odznaczający się niską, konkurencyjną ceną. Może on (podobnie jak modele ścienne) pracować w trybie grzania i chłodzenia. Ponadto posiada szereg funkcji, które sprawiają, że nowy klimatyzator jest bardzo prosty w obsłudze i montażu. Urządzenie zdalnie sterowane pilotem posiada automatyczne i ręczne sterownie kierunkiem powietrza (funkcja „swing”). Po naciśnięciu tegoż klawisza wewnętrzne, pionowe żaluzje klimatyzatora automatycznie zmieniają kierunek przepływu powietrza z lewej strony do prawej. W tym samym czasie użytkownik może ręcznie nastawić zewnętrzne, poziome żaluzje klimatyzatora, które zmienią kierunek przepływu powietrza z dołu do góry. Inne, cenne i innowacyjne funkcję to możliwość sterowania prędkością obrotów wewnętrznego wentylatora, pochłanianie zapachów za pomocą filtra węglowego, odprowadzanie zużytego powietrza na zewnątrz dzięki elastycznemu wężowi odprowadzającemu, funkcja odprowadzania kondensatu dzięki pojemnikowi, który posiada zabezpieczenie przed przelaniem o raz funkcja osuszania powietrza – DRY.


Zainteresowanie firmy DOSPEL nowymi produktami branży wentylacji i klimatyzacji nie oznacza zaniedbywania segmentu rynku, na którym zajmuje od dawna pozycję lidera. Świadczą o tym zaprezentowane na tegorocznych targach INSTALACJE nowsze modele wentylatorów tak uniwersalnych jak i specjalnego przeznaczenia. Nowy wentylator EURO 4 może być stosowany w łazienkach, kuchniach, toaletach, tj. wszędzie tam, gdzie wilgoć gromadzi się w największych ilościach, powodując zagrożenie dla zdrowia człowieka i samego pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu silnika o nowoczesnej technologii z zabezpieczeniem termicznym, którego zaletą jest bardzo długa żywotność oraz cicha praca, wentylator ten tworzy nową jakość w dziedzinie wyrobów wentylacyjnych.
Obudowa wentylatora EURO 4 wykonana jest z bardzo wysokiej jakości tworzywa klasy ABS, a opływowy i nowatorski kształt odznacza się estetyką i dobrym wzornictwem. Wentylator można zamontować w praktycznie każdym miejscu pomieszczenia. Dodatkowo wyposażony jest on w automatyczną żaluzję zapobiegającą zwrotnemu przepływowi powietrza, która otwiera się po 40 sekundach pracy wentylatora wyciągając wilgotne powietrze nie powodując nadmiernych strat energii, a zamykając się zapobiega stratom ciepła. Umieszczona pod żaluzją siateczka filtrująca chroni wentylator przed zabrudzeniami, tj. kurzem, alergenami, brudem i owadami.
Ponadto firma DOSPEL oferuje klientom wiele innych urządzeń wentylacyjnych zaczynając od wentylatorów domowych, przemysłowych i kominkowych poprzez w/w rekuperatory, klimatyzatory, a skończywszy na kratkach, kanałach, przewodach wentylacyjnych, rurach, dzięki którym możemy stworzyć całe systemy wentylacyjne.
Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.dospel.com.pl

Adrian Pompa
DOSPEL

Artykuł pojawiła się w kwartalniku "Instalacje Sanitarne" nr 3(4)/2002


Komentarze

  • "lider?"

    Dobrze by było by nasz ukochany lider , sam myślał a nie kopiował czegoś co drugorzędni wymyślili już wcześniej

  • (c) copylider - co to będzie jak przyjdzie zapłacić tantiemy ...

    jeśli ktoś jest zainteresowany to można w sumie nawet pokazać, które produkty od kogo zostały skopiowane ...