Firma Samsung w roku 2011 wprowadziła do sprzedaży nową generację energooszczędnych systemów typu mini VRF o nazwie DVM Mini S. Nowe agregaty oparte są o rotacyjną sprężarkę inverterową Samsung i umożliwiają podłączenie do 9 jednostek wewnętrznych za pośrednictwem trójników typu Y oraz rozdzielaczy.

Nowa generacja systemu Mini DVM Samsung - 5 lat gwarancji
Jednostki zewnętrzne o mocy 4, 5 i 6 HP (1 i 3 fazowe) są kompatybilne z dotychczasowymi typami jednostek ściennych, kanałowych, kasetonowych, przysufitowych oraz konsol. System wyróżnia się bardzo wysoką efektywnością energetyczną zarówno dla trybu chłodzenia jak i grzania. Współczynnik EER dla obciążenia częściowego 50% w warunkach nominalnych osiąga wartość 5,38.

Vivace
Spośród dostępnych w tej serii jednostek wewnętrznych na szczególną uwagę zasługują jednostki ścienne typu Vivace, o poziomie ciśnienia akustycznego 21 dB(A) mierzonego w odległości 1 m od obudowy. Model ten można podłączyć z instalacją chłodniczą za pomocą tzw. multi zaworów EEV (1-3 jednostek) ograniczając tym samym ilość połączeń lutowanych. Jednostka Vivace wyposażona jest w jonizator SPi o zdolności neutralizowania wirusów, bakterii oraz innych patogenów obecnych w powietrzu wewnętrznym. Skuteczność jonizatora została potwierdzona w toku dorocznych badań laboratoryjnych zakończonych przyznaniem certyfikatu oraz znaku zgodności T TUV Rheinland Polska na rok 2011. Element SPi przewidziano także w konsolach oraz opcjonalnie w nowym typie kaset. W systemie DVM Mini można wykorzystać jednostki kasetonowe z nawiewem 4-kierunkowym, o nowej konstrukcji, których korpus został wykonany z tworzywa sztucznego. Dzięki takiej budowie dla urządzenia o wymiarach 840x840 mm i mocy 11,2 kW osiągnięto redukcję wagi do zaledwie 17 kg co znacznie ułatwia instalację jednostki.

Systemy Mini DVM S pozwalają na wykonanie linii freonowej o długości czynnej do 150 m, łącznej długości wraz z odgałęzieniami do 300 m oraz instalacji z przewyższeniem do 50 m w sytuacji, gdy agregat zostanie posadowiony ponad jednostkami wewnętrznymi.

Nowa wersja programu DVM Pro umożliwia przygotowanie projektu instalacji DVM Mini S oraz innych systemów klimatyzacji Samsung. Program ułatwia wykonanie pełnej dokumentacji oraz sprawdzenie zgodności projektu z założeniami systemu, włącznie z symulacją wydajności rzeczywistej w trybie chłodzenia i grzania dla założonych temperatur projektowych. Program jest dostępny na stronie internetowej producenta.

Standardowa gwarancja na urządzenia wynosi 24 miesiące oraz 60 miesięcy na sprężarkę. Obecnie istnieje możliwość uzyskania 5-letniej gwarancji na wszystkie urządzenia klimatyzacyjne Samsung w tym na nowy system. Cena urządzeń dostępna jest na zapytanie.

Tabela 1: Porównanie DVM Mini S z parametrami analogicznych systemów dostępnych na rynku


Tabela 1 Porównanie DVM Mini S z parametrami analogicznych systemów dostępnych na rynku

Źródło: Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.