Firma ELEKTRA od marca br. wprowadza do oferty centralę wentylacyjną FLEXIT Albatros S9 o wydajności maksymalnej 900 m3/h. Jest to przykład nowego trendu w konstrukcji central Flexit. Centrala posiada wyprowadzenia kanałów ku górze dzięki czemu możliwe jest ustawienie jej w niewielkim pomieszczeniu.


Dotychczasowa konstrukcja central o wydajności pow. 700 m3/h z wylotami powietrza po bokach powodowała konieczność zapewnienia dodatkowej przestrzeni dla doprowadzenia kanałów czyli w konsekwencji większego pomieszczenia technicznego przewidzianego do instalacji centrali. Obecna konstrukcja jest bardzo przydatna w sytuacjach kiedy mamy ograniczoną przestrzeń do instalacji centrali.

Centrala ta oparta jest na podzespołach znanych z central klasy Albatros L12. Zastosowano tu wentylatory osiowe firmy Ebm, oraz transformatorowy układ sterowania prędkością wentylatorów. Centrala - podobnie jak Albatros L12 - wyposażona jest w układ automatyki zapewniający w szczególności:
- kontrolę stanu filtrów (presostaty na filtrach)
- kontrolę pracy wentylatorów (presostaty na wentylatorach – w przypadku spadku ciśnienia powodują zadziałanie funkcji „motor protect”)
- kontrolę temperatury nawiewu (termistor NTC sterujący nagrzewnicami)
- kontrolę oszronienia wymiennika (układ by-pass z siłownikiem sterowany czujnikiem „Thermohumidistat”)
- współpracę z detektorami dymu/pożaru, C02
- współpracę z klapami pożarowymi oraz zewnętrzną chłodnicą kanałową
- w przypadku central z nagrzewnicą wodną – sterowanie siłownikiem zaworu trójdrogowego oraz systemem „antifrost” – zabezpieczenie nagrzewnicy wodnej

Centrale Albatros S9 występują w następujących wersjach:
a) z wymiennikiem krzyżowym (sprawność ok. 65 %)
- z nagrzewnicą elektryczną
- z nagrzewnicą wodna
b) z wymiennikiem obrotowym (sprawność ok. 90 %)
- z nagrzewnicą elektryczną
- z nagrzewnicą wodna
W centrali Albatros S9 ułatwiono znacznie dostęp do automatyki. Dotychczas automatyka w centralach pionowych zabezpieczona była przykręcaną płytą i wymagała odkręcenia aż 8 wkrętów. Obecnie zabezpieczona jest metalową płytą mocowaną do chwytaków magnesowych.
Nowością w stosunku do central klasy Albatros jest zmieniony sterownik programowalny. Generalnie funkcje sterownika nie uległy zmianie, zmienił się jedynie sposób programowania (uległ znacznemu uproszczeniu). Sterownik posiada większy i bardziej czytelny wyświetlacz. Zupełną nowością w sterowniku jest menu w języku polskim.
Należy dodać, że sterownik programowalny oraz panel sygnalizacyjny stanowią standardowe wyposażenie centrali.
Estetyczne wykończenie centrali (dokładnie spasowane elementy, plastikowe pozbawione kantów narożniki, obudowa lakierowana proszkowo na kolor szary i efektowne logo FLEXIT) dopełniają szereg zalet nowego Albatrosa.
Szczegóły i informacje na temat centrali Albatros S9 dostępne pod telefonem (22) 843 32 82 oraz na stronie www.elektra.pl
Do pobrania ulotka informacyjna o S9 w formacie PDF: plik 409KB
Materiał i foto: www.elektra.pl