Instalacje wentylacyjne z nawiewnych kanałów tekstylnych.

Nawiewne kanały tekstylne Atol
Zależy Państwu na równomiernym rozprowadzeniu powietrza, bez powodowania nieprzyjemnego odczucia przeciągu u pracowników? Występują trudności w zachowaniu odpowiednich parametrów powietrza w strefie produkcyjnej gdzie czystość i temperatura ma decydujący wpływ na jakość produktu?
Idealnym rozwiązaniem tych problemów jest wykonanie instalacji wentylacyjnej opartej na nawiewnych kanałach tekstylnych.

Kanały nawiewne sprawdzają się zarówno w instalacjach High-Tech, jak i w pomieszczeniach biurowych, halach produkcyjnych branży przetwórstwa spożywczego lub w sterylnych pomieszczeniach z dużą wymienialnością powietrza.

Rozprowadzenia ogrzanego lub chłodnego powietrza może być realizowane poprzez system kanałów tekstylnych:
- przepuszczalnych,
- przepuszczalnych z dyszami nawiewnymi,
- przepuszczalnych ze szczeliną nawiewną.

Kanały tekstylneKanały tekstylne
Kanał tekstylny przepuszczalny:

- przeznaczenie - wentylacja, chłodzenie i ogrzewanie,
- dostępne średnice 200 mm - 1000 mm,
- wykonane z tworzywa sztucznego, co zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii,
- prędkość wypływu powietrza < 0,1 m/s,
- kolor biały lub żółty,
- łatwy w czyszczeniu - pranie,
- łatwy w montażu i demontażu ze względu na niską wagę i prosty sposób zawieszania,
- w instalacjach klimatyzacyjnych nie wymaga dodatkowej izolacji.

Zastosowanie kanałów tekstylnych przepuszczalnych
Idealnym obszarem zastosowania kanału jest szeroko pojęty przemysł spożywczy oraz elektrotechniczny. Wymagana temperatura w pomieszczeniach produkcyjnych waha się w granicach 8-12°C. Przewody tekstylne nawiewając powietrze całą swoją powierzchnią pozwalają na osiągnięcie dużej ilości wymian przy niskiej prędkości powietrza nawiewanego.
Kanał tekstylny doskonale nadaje się do instalacji klimatyzacyjnych, gdzie w okresie lata służą do dystrybucji powietrza schłodzonego. Wypływ powietrza odbywający się z całej powierzchni kanału i w łagodny sposób trafia do strefy technologicznej lub strefy przebywania ludzi, rys.1.

Właściwości filtracyjne kanałów tekstylnych
W systemach powietrznych zaopatrzonych w kanały tekstylne obróbka powietrza odbywa się w centralach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych. Mimo tego, że urządzenia wyposażone są w filtry wstępne i wtórne, powietrze nie jest wolne od zanieczyszczeń. Tkanina poliestrowa działając jak dodatkowy filtr zatrzymuje na wewnętrznych ściankach zarodniki grzybów i inne cząstki podobnego pochodzenia. Zapewnia to skuteczną ochronę dla wytwarzanych w branży spożywczej produktów, do których nie dodaje się konserwantów. Ponadto przewody zatrzymują znaczną część kurzu zawartego w pobieranym powietrzu świeżym. W zależności od gęstości tkaniny zatrzymywane jest do 80% cząstek o wielkości > 1 mikrometra

Kanał tekstylny z dyszami lub szczelinami nawiewnymi:

- przeznaczenie - chłodzenie, ogrzewanie,
- pozwala na uniknięcie rozwarstwienia temperaturowego powietrza,
- dostępne średnice 200 mm - 1000 mm,
- wykonane z tworzywa sztucznego, co zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii,
- kolor biały lub żółty,
- łatwy w czyszczeniu - pranie,
- łatwy w montażu i demontażu ze względu na niską wagę i prosty sposób zawieszania,
- w instalacjach klimatyzacyjnych nie wymaga dodatkowej izolacji.

Zastosowanie kanałów tekstylnych z dyszami lub szczelinami nawiewnymi
Kanały tekstylne całkowicie przepuszczalne przeznaczone są do chłodzenia pomieszczeń. Przy ich zastosowaniu w celach grzewczych możliwe jest wystąpienie efektu rozwarstwienia temperaturowego powietrza. Problem taki może wystąpić jedynie w obiektach wielkokubaturowych i właśnie w tych obiektach zalecane jest użycie w celach ogrzewania kanałów ze szczelinami lub dyszami. W charakterze nawiewnika wykorzystywane jest około 95% powierzchni kanału a powietrze wydostające się przez szczeliny lub dysze powoduje dodatkowe zmieszanie tych mas z powietrzem w pomieszczeniu. Skutkuje to powiększeniem stref rozprzestrzeniania się powietrza oraz daje możliwość ukierunkowania strumienia w kierunku wyznaczanym przez dysze, rys. 2.
W przypadku obu rozwiązań charakterystyka przepływu różni się w zależności od temperatur powietrza nawiewanego i powietrza w pomieszczeniach jak również od sposobu rozmieszczenia dysz lub szczelin nawiewnych w kanale. Na rysunku zobrazowano przepływ powierza w przypadku skierowania szczelin ku dołowi, rys. 2.


Kanał tekstylny przepuszczalny

Kanały dobierane są w taki sposób by prędkość powietrza w nim płynącego nie była mniejsza niż 4 m/s. Zachowanie odpowiedniej prędkości zapewnia powolne i równomierne rozprzestrzenianie się powietrza w pomieszczeniu. Powietrze nawiewane do pomieszczenia będzie wypierać cieplejsze powietrze opadając w kierunku posadzki, mechanika tego zjawiska zobrazowana została na rysunku 1.Kanał tekstylny nieprzepuszczalny:

- przeznaczenie - transport powietrza,
- dostępne średnice 200 mm - 1000 mm,
- kolor biały lub żółty,
- nie wymaga konserwacji,
- łatwy w czyszczeniu,
- wykonane z tworzywa sztucznego, co zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii.

Zastosowanie kanałów tekstylnych nieprzepuszczalnych
Kanał nieprzepuszczalny wykonany z materiałów tekstylnych przeznaczony jest do transportu powietrza przez pomieszczenia lub części obiektu gdzie nie jest wymagane dostarczenie powietrza. Wraz z kanałami nawiewnymi pozwala stworzyć spójny system dystrybucji powietrza w obiekcie z podziałem na poszczególne strefy. Zasada rozpływu powietrza w pomieszczeniach w oparciu o kanały naszej produkcji.


Kanały tekstylne firmy Atol
z powodzeniem stosowane są w wielu zakładach produkcyjnych, m.in. Spółdzielnia Mleczarska Lacpol Sp. z o.o. z Piotrkowa Kujawskiego zdecydowała się na wykonanie całej instalacji wentylacyjnej nowego zakładu serowarskiego w oparciu o nawiewne kanały tekstylne. W zakładzie zastosowano kanały nawiewne przepuszczalne oraz nieprzepuszczalne o szerokim zakresie średnic 400 mm - 1100 mm.

Firma Atol zamontowała kanały tekstylne w takich obiektach jak:
Branża mleczarska
- Spółdzielnia Mleczarska Lacpol, Piotrków Kujawski
- SM Mlekovita, Lubawa
- SM Mlekovita, Morąg
- Polmlek, Lidzbark Warmiński
- Nestle, Słupsk
- Polmlek – Maćkowy, Gdańsk
- SM Maluta, Nowy Dwór Gdański
- OSM Sierpc
Branża spożywcza
- Farm Frites, Lębork
- Nestle Winiary, Kalisz
- Zakłady Przetwórstwa Owocowego, Lubawa
- Zakłady Mięsne Morliny
- Cadbury - Wedel, Bielany Wrocławskie
- Piekarnia Szwajcarska Inter Europol, Marki
Obiekty handlowe
- Castorama Katowice
- Castorama Bydgoszcz
- Castorama Gorzów Wielkopolski
- Castorama Kraków
- Castorama Łódź
- Castorama Opole
- Castorama Rumia
- Castorama Szczecin
- Castorama Warszawa
- Castorama Zielona Góra
Inne
- Międzynarodowe Targi Meblowe, Ostróda
- Dekorglass Działdowo S.A – producent dekoracyjnych opakowań szklanych
- Delphi Ostrów Wielkopolski – producent części samochodowych
- Reckitt Benckiser Nowy Dwór Mazowiecki – producent detergentów i środków czystości
- FM Logistic Błonie – międzynarodowy operator logistyczny
- Urząd Miasta w Pucku


Atesty Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie dają gwarancję jakości naszych produktów oraz pewność, iż nasze kanały mogą, bez obaw, być stosowane we wszystkich gałęziach przemysłu spożywczego. Prosty sposób montaży i niski ciężar predysponują kanały do rozbudowy.

Firma Atol oferuje bezpłatne przygotowania oferty i projektu na kanały tekstylne jak również kompleksowy projekt całej instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej w obiekcie. Kanały podzielono na typoszeregi wg tabeli, lecz możliwe jest wykonanie kanału na zamówienie.

Kanały tekstyne Atol - typoszeregi
Doboru kanałów tekstylnych produkowanych przez firmę Atol można dokonać przy wykorzystaniu kalkulatora ofertowego.

Bardziej szczegółowe informacje oraz wstępny program doboru kanałów znajduje się na stronie producenta www.atol-instal.pl.


Atol - kanały tekstylne
Źródło: ATOL Grzegorz Klepczyński