"Jeśli któryś z pracowników zatrudnionych w jednym z najwyższych budynków w Polsce południowej - czyli biurowcu UNI Centrum w Katowicach, zapomni wyłączyć światło, zrobi to za niego Building Management System - czyli centralny system zarządzania budynkiem. Z systemem nadrzędnej kontroli BMS, będą zintegrowane m.in. system klimatyzacji i wentylacji biurowca, system przeciwpożarowy, łącza satelitarne, etc." W samym centrum miasta, przy ulicy Uniwersyteckiej powstaje najwyższy w Katowicach i jeden z najwyższych i największych w Polsce budynek biurowo - usługowy klasy A - UNI Centrum.Budowla liczy 29 kondygnacji i 105 metrów wysokości. Powierzchnia całkowita obiektu wynosi około 66 500 m³. Generalnym wykonawcą obiektu jest Mostostal Zabrze - Holding S.A., a inwestorem jest spółka Business Center 2000 Sp. z o.o. (należąca w 100 procentach do Holdingu).
UNI Centrum to trzy połączone ze sobą bryły, których wspólnym elementem będzie rozległe, liczące sześć kondygnacji atrium. Druga część budynku będzie wysoka na 17 pięter, a trzecia na 29.
UNI Centrum jest budowlą o nowoczesnej, ponadczasowej architekturze. Na powierzchni ok. 66 500 m2 znajdują się między innymi:
- 14 poziomów biurowych o powierzchni ok. 16 000 m2
- powierzchnia usługowa, w tym m.in. kawiarnie
i restauracje - ok. 4 200 m2
- Gymnasion-fitness klub - ok. 900 m2
- Kino wielocalowe - KINOPLEX - ok. 8 500 m2
- Hotel Holiday Inn - ok. 8 300 m2 (150 pokoi)
- Garaż podziemny - 568 miejsc parkingowych.
Ten najwyższy w południowej Polsce budynek, jest idealnym rozwiązaniem dla firm szukających prestiżowej lokalizacji w centrum Katowic. Zlokalizowany jest w okolicach Uniwersytetu Śląskiego i słynnego Spodka - hali widowiskowo-sportowej, którą także wybudował Mostostal-Zabrze. Czas dojazdu do budynku z ronda i rynku wynosi 3 minuty, z dworca kolejowego 7 minut. UNI Centrum zapewnia łatwy dostęp do dróg tranzytowych i lotnisk w Pyrzowicach i Balicach koło Krakowa.
UNI Centrum będzie tzw. inteligentnym budynkiem spełniającym najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa.
Obiekt posiada między innymi:
• system BMS (Building Managgement System), który w sposób scentralizowany steruje i nadzoruje pracę wszystkich instalacji budynku,
• nowoczesny system ogrzewania i klimatyzacji,
• strukturalne sieci komputerowe i teletransmisyjne (połaczenia satelitarne, światłowód),
• instalację sieci dostępu, sygnalizacji włamania oraz system kamer CCTV czynnych całą dobę,
• zintegrowany system p. poż. składający się z instalacji: wykrywania pożaru, oddymiania, oświetlenia awaryjnego oraz powiadomienia najemców i Straży Pożarnej i pożarze,
• schody ruchome prowadzące w atrium na poszczególne piętra,
• dodatkowy system starowania i zarządzania hotelem HMS, który powiązany jest z satelitarnym system rezerwacji miejsc,
• podnoszone podłogi i podwieszane sufity,
• 23 windy spełniające najwyższe wymagania techniczne.
Przewiduje się, że w biurowcu będzie pracowało 3,5 tysiąca osób.


Wejście do budynku jest możliwe poprzez parter części niskiej z czterech stron świata, w tym główne wejście do biur poprzez lobby od strony północnej, a do hotelu od ulicy Uniwersyteckiej.
Elewacja budynku będzie wykonana ze szkła, aluminium i granitu. Obiekt został zaprojektowany w znanym biurze architektonicznym Reichel&Stauth Z Braunschweigu przez architekta Dietra Reichela, autora licznych realizacji w Niemczech oraz w USA, Arabii Saudyjskiej i Japonii.
UNI Centrum w liczbach:
- powierzchnia działki - 8 200 m2
- powierzchnia zabudowy - 7 318 m2
- powierzchnia ogólna - 68 816 m2
- powierzchnia użytkowa - 66 469 m2
- kubatura - 270 430 m2
- wysokość budynku - 106 m
- z konstrukcją reklamy: 114 m
- z masztem: 124 m
Budynek UNI Centrum ze względu na swoją wielofunkcyjność wymagał zastosowania indywidualnych rozwiązań technicznych dla systemów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, umożliwiając tym samym dostosowanie wnętrza do specyficznych potrzeb Najemców w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. System klimatyzacji z indywidualną regulacją temperatury w poszczególnych pomieszczeniach biurowca UNI Centrum (część biurowa od 5 do 18 piętra) został w całości dostarczony i wykonany przez firmę PM-LUFT LEWACO z Tarnowa Podgórnego.
PM-LUFT LEWACO zrealizowała część dostaw i wykonała montaże urządzeń klimatyzacyjno-wentylacyjnych na obiekt UNI Centrum. Zakres prac obejmował m.in.:
- projekt wykonawczy,
- dostawę i montaż systemu klimatyzacji,
- rozruch i regulację systemu,
- odpowiedzialność za funkcję całego systemu.

PM-LUFT LEWACO dostarczyła na obiekt UNI Centrum następujące urządzenia:
- belki chłodzące STIFAB FAREX typu BRT - 834 szt.
- centrale klimatyzacyjne PM-LUFT typu BASIC - 7 szt.
- centralę klimatyzacyjną PM-LUFT typu VVVA - 8 szt.
- produkty STIFAB FAREX: nawiewniki, wywiewniki, tłumiki
- nawilżacze Condair typu CP2.

Dostawcą central klimatyzacyjno-wentylacyjnych do katowickiego UNI Centrum była także firma VBW CLIMA Engineering. W garażach podziemnych zamontowano 12 central garażowych (o wydajności 250 000 m³/godz.). Hotel, restauracje, sklepy, sale konferncyjne, bank, pomieszczenia socjalne i gospodarcze również są obsługiwane przez centrale VBW (o wydajności 150 000 m³/godz.). Kino wyposażono w 10 central z odwracalnymi obiegami pomp ciepła i rurkami ciepła (o wydajności 260 000 m³/godz.). Łączna wydajność zainstalowanych na UNI Centrum urządzeń produkcji VBW CLIMA to 660 000 m³/godz.
Oficjalne otwarcie Centrum Biznesu UNI Centrum w Katowicach jest planowane na przełom maja i czerwca br.
Źródło informacji:
- PM-LUFT LEWACO
- VBW Clima
- www.um.katowice.pl


Komentarze

 • Ale jaja

  Na stronie VBW Clima jest artykul o tym ,że jedynnym dostawca central do UNI-CENTRUM jest VBW CLIMA.
  Czy w Katowicach są dwa budynki UNI-CENTRUM ?
  Proszę redakcje o weryfikację treści artykulów.

 • przepraszamy za nieścisłości

  Szanowni Państwo,
  Przepraszamy za wprowadzenie w błąd Czytelników oraz firmę VBW Clima Engineering z Gdyni za nieścisłości artykułu "Najwyższy i najnowocześniejszy budynek w Katowicach". Napisaliśmy, iż firma PM-LUFT LEWACO jest jedynym dostawcą urządzeń i elementów wentylacyjno-klimatyzacyjnych do budynku Uni Centrum w Katowicach, co okazało się mijać z prawdą.
  Pragniemy poinformować, iż poprawiliśmy treść artykułu.
  Przy okazji dziękujemy "Fachowcowi" za pierwszą prawdziwą informację (opinię) umieszczoną na stronach portalu prosząc go/ją jednocześnie o nie wywnętrznianie swoich żali w stosunku do firmy VBW Clima w miejscach i słowach, które niepotrzebnie zaśmiecają strony www.wentylacja.com.pl.
  Z poważaniem
  Redakcja

 • Ale jaja! - cd

  To nie pierwszy przypadek ze VBW podaje nieprawdziwe informacje o "udziale" swoich urządzeń. W liście referencyjnej mają sporo obiektów, na które dostarczali jedną lub kilka małych centralek, przy ogromnej większości innych producentów..
  Dziwi i zarazem cieszy mnie fakt, że tym razem Szanowna Redakcja odpowiedziała na opinię jawnie, na łamach strony i nie postąpiła jak w wielu poprzednich przypadkach i nie usunęła niewygodnej dla VBW oponii (zapewne po ich telefonie). Może ktoś zasugerował udział VBW w finansowaniu strony albo zapytał wprost: TO MOŻNA SIĘ WYPOWIADAĆ CZY NIE? WOLNOŚĆ SŁOWA TO TYLKO SLOGAN? MOŻEMY WYRAŻAĆ SWOJE ZDANIE CZY JEST ONO Z GÓRY NARZUCONE I PODLEGA SUBIEKTYWNEJ OCENIE I WERYFIKACJI?. A może zadzwonił p. Weiss i drążył temat (jeżeli tak to słusznie). Szanowna Redakcjo, jestem pod wrażeniem tak trafnej (choć oczywistej) decyzji. Tu nikt nie wyraża żadnych żali tylko przybliża prawdę niewiele świadomym czytelnikom. Nie siejmy propagandy, te czasy minęły (oby bezpowrotnie). Dziękuję.

 • Ale jaja! - cd2

  Szanowna Redakcjo,
  tak szybko chłonąłem Waszą odpowiedź na opinię "Fachowca", że słowo, które zaraz orzytoczę odczytałem jako "...zaćmiewa..." (już wtedy lekko się skrzywiłem) ale żeby pisać "ZAŚMIECA"? Za zaśmiecanie można uznać również podawanie nieprawdziwych informacji (za które co prawda są przeprosiny i późniejsze sprostowanie - trzeba przyznać ale jednak pierwsza wersja poszła "w świat"), lecz nie tylko jako zaśmiecanie własnej strony ale również ludzkich głów. Czy jako firmie, której zależy na tym, iżby czytać jej (dotąd ciekawe) strony, wypada użyć słów, które można uznać za obraźliwe? Ludzie to czytają, nie śmiecie. Naprawdę, nie przystoi... Musiało bardzo zaboleć, skoro padły takie słowa lub był nakaz z wiadomej "góry"... I kto tu wylewa swoje żale? Zdaje się, że Fachowiec zagrał w czuła nutę a Państwo ponownie stają w obronie VBW, które w gronie fachowców i tak jest dobrze znane, niekoniecznie z tej dobrej strony. Lepiej wychodzi im sponsoring drużyny koszykarskiej niźli produkcja (ich zdaniem) "central".. Dużo by mówić o innych rzeczach, choćby o tym, iż dostarczyć urządzenie - to jedno natomiast otrzymać za nie pieniądze - to co innego (mówią, że kondycję finansową mają nienajlepszą i znajdują się na CZARNYCH LISTACH u poddostawców ale ile w tym prawdy...?).
  Kończąc, mam nadzieję, że jakiś czas "powisi" to na stronie ale i za pół minutki grzecznie dziękuje. Serdecznie pozdrawiam!
  P.S. Brak, jak do tej pory, odpowiedzi (reakcji) ze strony Fachowca można by uznać za intelektualną i emocjoonalną wyższość na słowami, które padły ale czytelnicy(i nie tylko)-wielbiciele VBW (i nie tylko) mogliby tendencyjne pomyśleć przeciwnie: "wystraszył się - a taki Fachowiec", więc pozwoliłem sobie na przedstawienie spojrzenia z innej strony.

 • Do redakcji

  Reakcja redakcji na maja opinie byla przesadna. Kojarzenie faktow z kliku stron internetowych o wentylacji nie jest tak trudne. Fakty sa fakty.Jesli redakcja ma ambicje byc niezaleznym portalem , trzeba sie uniezaleznic od naciskow p. A.
  P.S. Korzystajac z okazji. W styczniu byl artykul w portalu o "nowych wymiennikach obrotowych VBW Clima Engineering". Po opinii Skorpiona ,ze jest to Klingenburg
  artykul zniknal. Rozmawialem w tym tygodniu z Klingeburgiem Polska i potwierdzil informacje Skorpiona.
  P.S II. Prosze o odpowiedz , dlaczego taki "promocyjny" artykul zniknal z portalu po 3-4 dniach?
  P.S.III Mam nadzieje , ze redakcja potraktuje to pytanie merytorycznie i uzyskam odpowiedz.

 • artykuł

  Artykuł został usunięty na prośbę firmy VBW Clima. Każdy z Klientów portalu ma prawo modyfikować, usuwać, poprawiać czy wstrzymać emisję artykułu o swoim systemie/urządzeniu.
  Z poważaniem
  Redakacja

 • KLAPA

  Zaprojektowane wszystko przez niemcow...
  Mostostal lezy na lopatkach a kredyt bank go dusi
  wyszla obsuwa...
  nie placa wykonawcom...
  A laurka na stronie jak sie patrzyyy