Największa na świecie chłodnia znajduje się w Katalonii (Hiszpania) i została zbudowana z płyt izolacyjnych typu sandwich.

Największa na świecie chłodnia z płyt warstwowych poliuretanowych
HFC to sztywna pianka izolacyjna poliuretanowa umieszczonej pomiędzy dwoma arkuszami stalowej blachy.

Ogromna chłodnia o rekordowych wymiarach 60 m długości, 140 m szerokości i 36 m wysokości, zbudowana w technologii płyt warstwowych w grudniu 2010 roku, jest wykorzystywana do produkcji mrożonych warzyw i gotowych dań.

Chłodnię zbudowano przy wykorzystaniu płyt poliuretanowych Elastopor® systemu H BASF Iberia Poliuretanos. Do budowy zastosowano panel o grubości 200 mm i 15 m długości. Wszystkie połączenia zostały wykonane również z poliuretanu w celu zapobieżenia powstawaniu mostków termicznych.

Chłodnia w Katalonii (foto Basf)

Ta ogromna chłodnia zbudowana została na zlecenie Congelados de Navarra SA, która specjalizuje się w produkcji głęboko mrożonych warzyw i dań gotowych. Wykonawcą jest Aiconsa Aislamientos - jedna z czołowych firm hiszpańskich zajmujących się izolacją termiczną.
Aislamientos Aiconsa istnieje od 1971 roku i od samego początku firma specjalizuje się w izolacji termicznej i systemach dla chłodnictwa przemysłowego. Aislamientos Aiconsa jest jednym z najstarszych klientów BASF Poliuretanos Iberia.