Największa w Europie instalacja ogniw słonecznych powstanie we Francji. Panele, zasilające elektrownię słoneczną o mocy 60 MW pokryją dachy fabryk koncernu Renault - poinformował portal Daily Tech.

Największa instalacja paneli słonecznych powstanie we Francji
Projekt ten jest efektem porozumienia Renault z międzynarodową korporacją konstrukcji stalowych i rozwiązań energii odnawialnej, Gestamp Solar. Ma on spowodować zmniejszenie emisji CO2 o 10 proc. do 2013 roku i o następne 10 proc. w latach 2013-2016. Całkowita emisja CO2 ma spaść o 30 tys. ton rocznie.

Według porozumienia, Gestamp Solar przygotuje projekt i wdrożenie oraz przeprowadzi instalację wysokowydajnych ogniw słonecznych na najwyższych piętrach i dachach fabryk koncernu w Douai, Flins, Maubeuge, Batilly, Sandouville i Cl,on. Panele słoneczne przykryją umieszczone na dachach parkingi oraz konstrukcje dachowe hal wysyłki i magazynowania gotowych samochodów. Łącznie pokryją one przestrzeń o powierzchni 450.000 m kw. czyli obszar o wielkości 63 boisk piłkarskich.

Panele będą częścią elektrowni słonecznej o mocy 60 MW, wytwarzającej energię wystarczającą do zasilenia 15 tys. miasteczka. Proces instalacji rozpocznie się w połowie czerwca br. i ma się zakończyć w lutym 2012 r.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce