W sosnowieckim Expo Silesia odbyły się Targi Budowlane Silesia Building Expo – SIBEX 2009, a w ich ramach również Salon Techniki Grzewczej i Instalacyjnej SILTERM-INSTAL.

153 wystawców z całej Polski oraz z Litwy i Czech przedstawiło zwiedzającym najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne związane z budownictwem, przede wszystkim mieszkaniowym. Tylko w czasie targów można było kupić okna nawet z 30% upustem. Z tej i innych okazji skorzystało ponad 6,5 tysiąca zwiedzających.

Ekspozycja targowa była bardzo zróżnicowana. Swoją ofertę przedstawili projektanci domów i mieszkań, firmy budowlane, instalacyjne, produkujące narzędzia, maszyny i materiały budowlane, kominki i piece grzewcze, wentylatory i systemy klimatyzacyjne, firmy meblarskie i wyposażenia wnętrz, jak również instytucje finansujące budownictwo. Goście targów mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą produktów i usług z dziedziny techniki ciepłowniczej i grzewczej prezentowaną w ramach Salonu SILTERM-INSTAL, na którym prezentowała się praktycznie cała krajowa czołówka z tego sektora.Co ciekawe, na targach z trudem można było znaleźć firmy developerskie. Oprócz kilku przedstawicieli tego sektora, reszta śląskich potentatów nie wykorzystała swojej szansy promocji na coraz trudniejszym przecież rynku. Producentom i handlowcom towarzyszyły organizacje gospodarcze - Regionalna Izba Gospodarcza z Katowic oraz Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa. Na targach była dostępna również prasa branżowa. Targi były o ponad 50% większe od ubiegłorocznej, premierowej edycji.

Wydarzenia specjalne targów to konferencje techniczne, prezentacje i konkursy. Szczególnym zainteresowaniem branżowców cieszyła się konferencja naukowo-techniczna organizowana wspólnie z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla poświęcona problemom systemów regulacji kotła centralnego ogrzewania. Wzięło w niej udział 150 uczestników, a wśród nich kilkudziesięciu przedstawicieli czołowych firm, producentów kotłów, z całego kraju.

Przy dźwiękach hejnału Expo Silesia wręczono specjalne medale targowe. Dwa równorzędne medale Targów SIBEX 2009 otrzymały firmy: ELEKTRO-SYSTEM S.C. za sterownik do regulacji pracy kotłów wodnych na paliwo stałe małej mocy oraz PPHU STROPEX s.j. za kompletny system stropowy. Ponadto przyznano cztery wyróżnienia, które otrzymały firmy: WISOLAR Jakub Wieja za powietrzną pompę ciepła, NEON Wojciech Norberciak za kolektor słoneczny, PPU A-P Żory Sp. z o.o. za okno z nakładami aluminiowymi i roletą tkaninową wewnątrzszybową sterowaną automatycznie oraz Tyskie Okna Sp. z o.o. za nowe okno energooszczędne.

Dobrych interesów zrobiono w Expo Silesia wiele, frekwencja zwiedzających była bardzo dobra. To wszystko sprawi, że przyszłoroczna, trzecia edycja SIBEX-u, może zgromadzić nawet dwukrotnie więcej wystawców – planuje już dziś dyrektor targów budowlanych, Henryk Skup.

Więcej na www.sibex.pl