Mniejsza potrzeba chłodzenia i wysokiej jakości powietrze podczas produkcji narzędzi precyzyjnych.

Munters dla Sandvik
Munters dla SandvikSandvik, grupa inżynieryjna z siedzibą w Szwecji, jest światowym liderem w dziedzinach takich jak produkcja narzędzi do obróbki metalu. W nowo przejętym przez nich obiekcie w Rovereto we Włoszech wytwarza się frezy pełnowęglikowe do skrawania metalu oraz narzędzia stalowe. Około 130 pracowników, zatrudnionych na 3 zmiany przez 5 dni w tygodniu, produkuje ponad 1,2 mln narzędzi rocznie. Narzędzia są eksportowane na cały świat i stosowane do skrawania metalu np. w przemyśle motoryzacyjnym. Sandvik otrzymuje metalowe pręty o długości do 4 m, które są przycinane na rozmiar odpowiedniego narzędzia przed utwardzaniem. Do obróbki narzędzi stosuje się zaawansowane technologicznie szlifierki narzędziowe CNC. Sandvik przykłada najwyższą wagę do wysokiej jakości swoich wyrobów, dlatego po obrobieniu 20-25 narzędzi każda maszyna CNC przechodzi dokładną inspekcję. Odchylenia temperatury otoczenia i wilgotności względnej mają wpływ na precyzję maszyny, a w procesie produkcji narzędzi precyzyjnych liczy się każdy mikron. Złomowanie odrzutów jest kosztowne, podobnie jak nadzór i inspekcja maszyn.
Munters dla Sandvik
Podczas inauguracji nowych obiektów Sandvik w Rovereto zwrócono uwagę na regulację klimatu w strefie produkcji. W północnych Włoszech klimat zmienia się w ciągu roku, od niskich temperatur w zimie do gorących i wilgotnych warunków w lecie. W celu zapewnienia optymalnego działania skomplikowanych maszyn CNC konieczne było wprowadzenie ścisłej regulacji klimatu wewnątrz budynku. W innych zakładach Sandvik bardzo pozytywne były wyniki zastosowania takich systemów uzdatniania powietrza Munters jak np. DesiCool. Miejscowy instalator systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji Ivano Gasperotti oraz Munters wspólnie zdecydowali, że rozwiązaniem najlepiej spełniającym potrzeby Sandvik w Rovereto będzie nowy, energooszczędny system Munters DryCool. Jeden system DryCool wystarczy do regulacji zarówno temperatury, jak i wilgotności, zaś dzięki wbudowanym funkcjom odzysku energii jest oszczędniejszy. Dzięki DryCool zapotrzebowanie Sandvik w zakresie schładzania w lecie zostało zmniejszone o 60%, z 310 kW przy wykorzystaniu normalnej wężownicy schładzającej do 123 kW.

Urządzenie do uzdatniania powietrza DryCool firmy Munters, które niezależnie reguluje temperaturę i wilgotność, okazało się idealnym rozwiązaniem w obiekcie Sandvik w Rovereto. Zewnętrzny rekuperator DryCool dostosowuje 20000 m3 powietrza do warunków 22°C / 45% WW. Latem system zapewnia wygodne i suche chłodzenie obiektu produkcyjnego. Zimą powietrze wylotowe o temperaturze 21°C jest częściowo odzyskiwane i mieszane z powietrzem zewnętrznym, co podnosi temperaturę powietrza wlotowego np. od 4°C do 14°C, zmniejszając koszty ogrzewania. Skuteczność temperaturowa (odzysk energii) zimą wynosi 78%.

Nowy system stworzył firmie Sandvik możliwość zwiększenia wydajności produkcji. Kiedy warunki klimatyczne wokół maszyn CNC są wydajnie regulowane, zmniejsza się potrzeba ręcznego nadzoru. Umożliwi to produkcję w weekendy, w tej chwili nie prowadzoną ze względu na wysokie koszty personelu nadzorczego. Zredukowana została ogólna potrzeba nadzoru; mniej pracowników = niższe koszty.

Munters w Sandvik (wersja angielska):
Źródło: Munters