Termomodernizacja domu pozwala oszczędzić ponad 50 proc. energii zużywanej na ogrzewanie. To inwestycje dla zamożnych, bo na modernizację 100-metrowego domu trzeba wydać 20 tys. zł.

Przez najbliższe kilka lat energia w Polsce będzie ciągle drożała - oceniają eksperci. Będzie to efekt m.in. poszukiwania przez wytwórców środków na inwestycje, kosztów ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zwiększonego zużycia drogiej energii ze źródeł odnawialnych. Konsumenci nie mają więc lepszego wyjścia niż oszczędzanie energii, ale ciągle często nie wiedzą, ile i co ich najwięcej kosztuje.

Którędy ucieka ciepło

- Niestety tylko 4 Polaków na 100 zdaje sobie sprawę z tego, że budynki mieszkalne pochłaniają około 34 proc. energii zużywanej w Polsce i że aż 71 proc. energii jest wykorzystywane na ich ogrzewanie - mówi Marcin Piotrowski, sekretarz generalny MIWO - Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej.

Jasne więc jest, że najwięcej energii i pieniędzy można zaoszczędzić na termomodernizacji domów. Specjaliści oceniają, że na kompleksowej termomodernizacji starszych domów można zaoszczędzić ponad 50 proc. energii zużywanej na ogrzewanie.

- Za straty ciepła w największym stopniu odpowiadają ściany i wentylacja, a w następnej kolejności dach i okna - mówi Marcin Piotrowski.

Najlepsze efekty daje kompleksowa termomodernizacja domu, co oznacza jednoczesną wymianę okien, ocieplenie ścian, dachów itd. To jednak nie jest tanie.

- Koszt takich zmian szacujemy na 180-400 zł na jeden metr kwadratowy powierzchni użytkowej domu - mówi Maciej Robakiewicz, prezes zarządu Fundacji Poszanowania Energii (FPE).

Warto zmienić instalację

Według danych MIWO już 1/3 gospodarstw domowych zainwestowała w termomodernizację, ale z ekonomicznego punktu widzenia nie zawsze najbardziej racjonalnie.

- Najbardziej opłacalna jest zmiana instalacji centralnego ogrzewania, a najmniej opłacalna jest wymiana okien, co robimy także ze względu na cechy użytkowe nowych okien, czyli szczelność i dobrą izolację akustyczną - mówi Maciej Robakiewicz.

Koszty remontu domu w celu poszukiwania oszczędności energii w dużej mierze zależą od rodzaju użytych materiałów budowlanych, a różnice cenowe między nimi mogą być znaczne.- Koszty termomodernizacji niestety rosną, bo rosną ceny materiałów budowlanych i koszty pracy. Ale jednocześnie rosną też ceny energii - podkreśla Marcin Piotrowski.

- Poza tym remont domu poprawia także komfort codziennego życia, a inwestycje podnoszą wartość nieruchomości - dodaje.

Źródło: www.gazetaprawna.pl