Bardzo często ściany działowe wykorzystuje się we współczesnym budownictwie. Są bardzo popularne i wygodne. Takie rozwiązania wykorzystuje się wówczas kiedy chce się odpowiednio zaaranżować przestrzeń w domu, mieszkaniu. Nowoczesne ścianki działowe składające się z wełny mineralnej o odpowiedniej grubości mogą zapewnić nawet pewną izolację akustyczną.

Montaż ścianek działowych - jak to robić poprawnie.
Nowoczesne technologieDostępne dziś materiały montażowe i wykończeniowe pozwalają stworzyć przegrodę spełniającą wszystkie wymagania cieplne, akustyczne oraz przeciwpożarowe. Przegrody montowane z użyciem wełny mineralnej zachowują najwyższe parametry techniczne w wymienionych wyżej obszarach, a do tego konstrukcja taka jest lekka i nie obciąża stropu. Trzeba jednak pamiętać, że instalacja ścianki działowej musi być wykonana bardzo dokładnie, aby w żadnym miejscu nie było mostków akustycznych.
Dla wełny mineralnej zamontowanej w przestrzeni wewnętrznej ściany, najważniejsze jest jej dokładne ułożenie bez szczelin pomiędzy izolacją i profilami oraz między podłogą i stropami. Elastyczność wełny mineralnej w ECOSE® Technology zapewnia doskonałe wypełnienie przestrzeni w ścianie oraz szczelne przyleganie sąsiadujących płyt. Dodatkowo np. wełna produkowana w technologii ECOSE® posiada certyfikat EUROFINS GOLD świadczący o jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia, w którym została zastosowana. ” - mówi Ewa Kosmala, Dyrektor Techniczny firmy Knauf Insulation.Zasady dobrego montażu

Ścianki z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu wykonuje się szybko, lecz potrzebna jest
do tego wiedza i staranność. Dlatego najlepiej do tego zadania wynająć specjalnie przeszkolone ekipy montażowe. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych błędów wykonawczych. Montaż takiej ściany zaczynamy od wyznaczenia powierzchni montażu i umieszczenia w stropie kołków rozporowych rozmieszczonych w odstępie co jeden metr. Zanim umocujemy do stropu element konstrukcyjny musimy pamiętać o naklejeniu taśmy akustycznej. Kolejnym krokiem jest wstawienie szkieletu konstrukcji ścianki działowej.
W miejscu wykonania otworu na drzwi, montujemy do stropu i podłoża specjalne kątowniki do których są montowane sztywne profile. Następnie przystępujemy do przykręcania wkrętami płyt gipsowo-kartonowych. Po zamontowaniu płyt z jednej strony ścianki układamy izolację z lekkiej wełny mineralnej. Przystępując do przykręcania płyt z drugiej strony, należy pamiętać o mocowaniu ich w tzw. mijankę (tak, by ich poprzeczne krawędzie nie wypadały w jednej linii). Szczególne znaczenie ma dokładne wykończenie styku płyt ze stropem. Płyty przykręcamy wkrętami w odstępach 25 cm. Wystarczy jeszcze użyć odpowiedniej masy szpachlowej pomiędzy płytami. W taki sposób łatwo i szybko możemy zaaranżować przestrzeń w naszym mieszkaniu lub domu, bez konieczności czasochłonnego murowania ścian między pomieszczeniami.Komentarze

  • Cegła do lamusa

    Niegdyś wykonywano ścianki działowe z cegły 12stki. A ściany główne z cegły 25tki lub pustaków. Nie ocieplano tak wykonanych ścianek działowych. Od niedawna wykonuje się ścianki działowe z płyt. Dobrze, że państwo poruszyli ten temat i wytłumaczyli, jak to zrobic. Zdarzają się przypadki wykonywania ścianek działowych na tzw "własną rękę" i ludzie wykonują je... z opakowań po jajkach;/ Nie wiadomo na ile jest to dobre, higieniczne i dzwiekochłonne. a na ile trwałe. Polacy to jak przysłowiowy pomysłowy Dobromir;)