Podstawową funkcją kurtyn powietrznych jest odizolowanie pomieszczenia od wpływu czynników zewnętrznych. Zasada działania kurtyny opiera się na wytworzeniu w płaszczyźnie otworu drzwiowego silnego strumienia powietrza, który w znacznym stopniu ogranicza wymianę ciepła.

Montaż kurtyn. Najczęściej popełniane błędy
Skutecznie zabezpiecza on pomieszczenie przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz w okresie zimowym, jak również przed dostawaniem się ciepłego powietrza do klimatyzowanego pomieszczenia latem. Ponadto atutem bariery jest niedopuszczanie do wnętrza zabezpieczanego pomieszczenia zanieczyszczeń w postaci kurzu, pyłu i dymu.
Warunkiem poprawnego działania kurtyny powietrznej jest jej odpowiedni dobór, montaż i dopasowanie do wymogów obiektu.

Dobór

Podstawowymi wytycznymi przy wyborze urządzenia są szerokość i wysokość otworu drzwiowego, który chcemy zabezpieczyć. Strumień powietrza generowany przez urządzenie umieszczone nad drzwiami musi pokrywać całe przejście, zatem należy zwrócić uwagę na szerokość szczeliny wylotowej. Zbyt wąska struga powietrza nie jest w stanie zapewnić skutecznej bariery, wtedy pomiędzy jej krawędzią a ościeżnicą będzie przedostawało się niepożądane powietrze oraz zanieczyszczenia.
Mimo, że większa część kurtyn z rodziny ELiS to urządzenia długości metra, istnieje możliwość ich łączenia, dlatego zabezpieczenie szerszych otworów drzwiowych nie stanowi problemu.Montaż

Innym ważnym parametrem kurtyny jest zasięg, który definiuje maksymalną wysokość montażu urządzenia. Przyjmuje się, że prędkość strumienia powietrza skutecznej bariery, mierzona 30 cm nad podłogą, powinna mieć wartość nie mniejszą niż 2 m/s. W przypadku niespełnienia tego warunku strumień kurtyny nie będzie w stanie zapobiec przepływowi powietrza w dolnej części otworu drzwiowego i wystąpią znaczne straty ciepła lub chłodu. Kurtyny i kurtyno-nagrzewnice firmy Flowair zapewniają wytworzenie efektywnie działającej bariery powietrznej, zależnie od modelu, dla otworów drzwiowych o maksymalnej wysokości od 2,5 m do 3,5 m.
W kurtynach warto też zwrócić uwagę, czy występuje możliwość regulacji kąta kratki wylotowej, aby móc ustawić strumień powietrza dokładnie w płaszczyźnie otworu drzwiowego. Skierowanie go za bardzo na zewnątrz lub do wewnątrz pomieszczenia będzie powodowało „nieszczelność” bariery powietrznej.
Płynna regulacja w zakresie 8–10 stopni w zupełności wystarczy, aby odpowiednio zabezpieczyć otwór
drzwiowy.Nieprawidłowe zastosowanie

Niestety bardzo często zauważyć można nieprawidłowe zastosowanie kurtyn, bowiem wykorzystywane są one do ogrzewania pomieszczeń, np. w sklepach do ogrzewania obszaru kas, które umieszczone są na wprost drzwi wejściowych. Użytkownik odchyla kratkę wylotową kurtyny i kieruje wydmuchiwane ciepłe powietrze w głąb pomieszczenia. W takiej sytuacji bariera powietrzna nie jest zapewniona i dochodzi do znacznych strat ciepła przez niezabezpieczony otwór drzwiowy.Rozwiązania

W obiektach, gdzie poza kurtyną istnieje potrzeba zastosowania aparatu grzewczego, stosuje się kurtyno-nagrzewnicę. FLOWAIR jako jedyny na rynku oferuje takie urządzenie pod nazwą ELiS DUO. Kurtyno-nagrzewnica posiada dwa niezależnie sterowane strumienie powietrza: jeden w płaszczyźnie drzwi tworzy barierę powietrzną, natomiast drugi skierowany w głąb pomieszczenia ogrzewa je. Co ciekawe, kurtyno-nagrzewnica dysponuje wystarczającą mocą, żeby pokryć całkowite zapotrzebowanie na energię cieplną małego obiektu Z kolei w większych budynkach, takich jak stacje benzynowe czy markety, może stanowić uzupełnienie systemu grzewczego i skutecznie ogrzewać wspomnianą strefę kas. Natomiast w dużych obiektach, jak supermarkety czy centra handlowe, urządzenie zapewnia utrzymanie takiej samej temperatury w okolicach wejścia, jaka panuje w pozostałej części budynku.
Kurtyno-nagrzewnice wyposażone są w zaawansowany układ automatyki posiadający możliwość wyboru biegu jałowego i opóźnienia wyłączenia kurtyny. Bieg jałowy to praca części kurtyny z obniżoną wydajnością, gdy drzwi są zamknięte. Dzięki temu przy otwarciu drzwi zostaje wyeliminowane zjawisko opóźnienia powstania bariery powietrznej, wywoływane czasem potrzebnym na rozruch wentylatorów. Natomiast opóźnienie wyłączenia kurtyny to rozwiązanie, które pozwala na pracę urządzenia przez pewien czas po zamknięciu drzwi. Jeśli po chwili drzwi się otworzą, nie ma konieczności ponownego włączenia
lub zwiększenia wydajności kurtyny. Zwiększa to żywotność podzespołów i poprawia efektywność bariery powietrznej. Dodatkową funkcją automatyki w kurtyno-nagrzewnicach jest możliwość ich łączenia ze sobą oraz podłączenia do inteligentnego systemu zarządzania budynkiem (BMS).
Kurtyno-nagrzewnica to rozwiązanie nowatorskie i praktyczne dodatkowo o estetycznym wyglądzie i wysokiej jakości wykonania. Wszystko to sprawia, że tego typu urządzenia świetnie nadają się do obiektów typu: sklepy, stacje benzynowe, markety, centra handlowe itp.

FlowairExpress„Artykuł "Montaż kurtyn. Najczęściej popełniane błędy" pochodzi z pisma "FlowairExpress" - gazety wydawanej wspólnie przez firmy FLOWAIR oraz ROBUR GAZOWE POMPY CIEPŁA. Publikacja za zgodą ww firm.
W wydaniu specjalnym "FlowairExpress" m.in.: artykuł nt. kurtyn i kurtyno-nagrzewnic ELiS oraz studium przypadku montażu gazowych absorpcyjnych pomp ciepła w jednym z salonów Mercedesa. Artykuły o montażu kurtyn powietrznych, o nowych przepisach dotyczących sprawności wentylatorów, o historii ogrzewania (zobacz film na http://goo.gl/9np2C). Poza tym wywiady z dyrektorami firm na temat trendów rynkowych, informacje o szkoleniach oraz wiele ciekawostek z branży grzewczo-wentylacyjnej.
Za naszym pośrednictwem można zamówić ww wydanie "FlowairExpress". W tym celu napisz do nas maila z zamówieniem: redakcja@wentylacja.com.pl
Publikacja jest bezpłatna i bezpłatnie dostarczana na wskazany w zamówieniu adres.
Zachęcamy do lektury!Źródło: Flowair