Fort Dunlop ikona wśród budowli Birmingham, historyczna lokalizacja budowy samolotów spitfire podczas II wojny światowej, została przebudowana przez Urban Splash, dostosowując budynek do nowoczesnych standardów komfortu i technologii bez naruszania istniejących funkcji i unikalnej architektury.


Część Fortu Dunlop zostało przekształcona w apartamenty oraz nowoczesne biura ze współczesnymi detalami kosmicznej technologii, które korzystają teraz z najnowszych technologii ogrzewania i chłodzenia Mitsubishi Electric.


Ponad 120 systemów chłodzonych wodą typu WR2 Mitsubishi Electric czyni ją największą w Wielkiej Brytanii instalacją klimatyzacyjną. Zainstalowane przez Skyline Air Conditioning Ltd jednostki R2 do ogrzewania i chłodzenia wg zapotrzebowania budynku z wykorzystaniem portu BC, pozwalają na odzysk ciepła, energii wytworzonej z wykorzystaniem odpadów z jednej części budynku w trakcie chłodzenia, stosowane do ogrzewania w innej części.
Aby zachować świeże powietrza wewnątrz, bez marnotrawienia energii, projekt zawiera także ponad 120 jednostek Lossnay, które odzyskują energię cieplną z ogrzanego i usuwanego powietrza.
Skyline Air Conditioning, który jest strategicznym partnerem Mitsubishi Electric, wykona kompletną instalację klimatyzacji w całym budynku, zapewni kontrolę nad systemem i zamontuje zdalną regulację w pomieszczeniach, co pozwoli na ścisłe monitorowanie i kontrolę każdej indywidualnej jednostki w systemie, dopasowaną do wymagań każdego pomieszczeniu.
"W celu zachowania integralności oryginalnej architektury wewnętrznej piętro zostało podniesione i wykorzystano je do ukrycia wszystkich klimatyzatorów oraz przewodów" - wyjaśnił John Bradshaw ze Skyline Air Conditioning. "To połączenie gwarantuje najwyższą efektywność, jak również niższe koszty bieżące i redukcję emisji CO2".
"Jednostki wentylacyjne Lossnay w połączeniu z systemami chłodzonymi wodą zapewnieniają skuteczną wentylację i całkowity odzysk ciepła, zapewniając komfortową temperaturę powietrza w każdym pokoju" - dodaje.