Budowa własnego domu, który będzie zapewniał komfort użytkowania i dawał poczucie bezpieczeństwa, jest ważnym przedsięwzięciem. Koncepcja Inteligentnego Domu opiera się między innymi na zapewnieniu mieszkańcom maksymalnej wygody, zredukowaniu kosztów eksploatacji oraz zadbaniu o bezpieczeństwo domowników.

Działanie systemu zwanego Inteligentnym Domem można podzielić na kilka płaszczyzn:
- sterowanie ogrzewaniem,
- system alarmowy i monitoringu,
- system przeciwpożarowy,
- system pogodowy,
- system kontroli dostępu.

Są to najbardziej oczywiste i wymierne cechy. „Naturalnie wszystkie wymienione funkcjonalności mogą być realizowane niezależnie od siebie jednak ich integracja powoduje, że dom zaczyna "myśleć" i wykonywać pewne zaprogramowane czynności. Niejako zwalnia to domowników z konieczności pamiętania o tych czynnościach a więc oszczędza czas - poza tym system nie zapomni np. zasunąć rolet na noc lub uzbroić alarmu o konkretnej godzinie, gdy mieszkańcy idą spać” mówi Marcin Sitkowski, z ARCHON+ Biuro Projektów.Przykładowe powiązanie to integracja czujników pogodowych - temperatury, wilgotności a nawet całej stacji pogodowej ze sterowaniem ogrzewania, reagowaniem na pory dnia i nocy, załączaniem oświetlenia zewnętrznego, zamykaniem okien podczas deszczu lub uruchamianiem zraszaczy w ogrodzie. Dzięki takiej kompaktowości całego systemu wszystkie urządzenia sprzężone w Inteligentny Dom działają tylko tak długo jak muszą działać i tylko wtedy gdy jest to uzasadnione - spełniane jest założenie oszczędnej eksploatacji. Szacuje się, że przy odpowiednim zaprojektowaniu systemu możliwe są oszczędności na ogrzewaniu i zużyciu energii rzędu 30-50%.

Każdy, po wybudowaniu domu, chciałby nie tylko wygodnie w nim mieszkać ale i móc bez obaw wyjechać na urlop czy podczas jakiejkolwiek nieobecności mieć świadomość, że dom jest dobrze chroniony. Symulacja obecności polega na gromadzeniu informacji o codziennym funkcjonowaniu mieszkańców - ich przyzwyczajeniach, preferencjach np. oświetleniu wokół posesji i w pomieszczeniach, w których domownicy na co dzień przebywają.Zapamiętywane są m.in. częstotliwość oraz pory w jakich gaszą i zapalają się światła. Na podstawie tych informacji, gdy dom zostawiamy pod opieką systemu, zaczyna on symulować obecność właśnie poprzez odtwarzanie wyżej wymienionych parametrów. Przy pomocy panelu sterującego, mającego często postać dotykowego wyświetlacza, jesteśmy w stanie zaprogramować dowolną sytuację, która wprowadzi w błąd potencjalnych włamywaczy a w sytuacji krytycznej zawiadomi policję, firmę ochroniarską lub całą okolicę (przy pomocy alarmu), że ktoś nieuprawniony usiłuje dostać się do środka.

Personalizacja jest cechą już bardzo złożonych systemów, w których możliwe jest rozróżnianie poszczególnych osób i reagowanie w określony sposób na ich osobiste preferencje np. co do temperatury lub aranżacji oświetlenia (kurtyny świetlne) w konkretnym pomieszczeniu. Jak widać system Inteligentnego Domu (nazywany też ogólnie IB - Inteligentnym Budynkiem) może być bardzo skomplikowany, a więc i stosunkowo kosztowny ale też zrealizowany na miarę konkretnych potrzeb czy oczekiwań. Ilość możliwych scenariuszy wykonania Inteligentnego Domu pozostaje w szerokim zakresie kwestią jedynie wyobraźni. Dodajmy, że pod naszą nieobecność istnieje możliwość oglądania sytuacji panującej w naszym domu ale i wymuszanie pewnych zdarzeń przy pomocy przeglądarki internetowej z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu!

To nie jest już tylko fantastyka - przed powrotem do domu z pracy lub urlopu możemy zażyczyć sobie aby czekała na nas zaparzona kawa a temperatura w pokoju, oświetlenie i ulubiona muzyka pozwoliły nam zająć się wyłącznie odpoczynkiem.

Warto wziąć pod uwagę ideę Inteligentnego Domu przy planowaniu tak ważnej inwestycji jak własny dom. Przy fachowej pomocy podczas wykonawstwa instalacji elektrycznych, teletechnicznych i sanitarnych mamy realne szanse znacząco wpłynąć na późniejsze koszty eksploatacji oraz wysoko podnieść komfort i bezpieczeństwo w naszym domu.

Źródło: www.archon.pl, www.projektydomow.pl