Data rozpoczęcia
2013-01-29
Data zakończenia
2013-02-01
Miejsce
Poznań

Miedzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA 2013
Renato Rizzi – uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej niekonwencjonalnych współczesnych architektów, będzie gościem specjalnym przyszłorocznej edycji poznańskich targów BUDMA 2013. Do Polski przyjedzie na zaproszenie Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP), która objęła patronat merytoryczny nad całym wydarzeniem. Rizzi poprowadzi otwarty wykład „Thought and Shape: Form of Architecture”.Kolejna edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2013 (29 stycznia – 1 lutego) odbędzie się pod hasłem „Budownictwo przyszłości: Inteligentna Architektura”. W ramach wydarzenia planowane jest Forum Architektury, na które składa się szereg wystaw i konferencji oraz m.in. Strada di Architectura 2.0 – specjalna ścieżka zwiedzania zarówno dla architektów, jak i projektantów. Po raz kolejny patronat merytoryczny nad całą imprezą objęła Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP), która do uczestnictwa w wydarzeniu zaprosiła Renato Rizzi – autora kontrowersyjnego projektu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Włoski architekt rzadko podąża za panującą modą w architekturze, łamie wszelkie normy, a przy tym wyznacza nowe kierunki i trendy w tej dziedzinie. Rizzi podczas drugiego dnia targów (30 stycznia 2013 roku) poprowadzi otwarty wykład „Thought and Shape: Form of Architecture”. W programie przewidziana jest również dyskusja z architektem w ramach poruszanej tematyki.

Jednym z zadań izby jest prowadzenie szeroko pojętej edukacji w gronie obecnych oraz przyszłych adeptów dziedziny architektury. Jesteśmy przekonani, iż wykład przygotowany przez naszego gościa stanowić będzie inspirację dla wszystkich tych, którzy zdecydują się przybyć do Poznania i wziąć udział w spotkaniu, interesującym nie tylko dla architektów.” - przekonuje Izabela Klimaszewska, członek Krajowej Rady Izby Architektów RP.

Obecność Pana Renato Rizzi na targach BUDMA 2013 to jeden z elementów promocji jego książki opisującej kulisy powstania projektu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Książka pojawi się w sprzedaży na początku przyszłego roku i dostępna będzie w dwóch wersjach językowych: angielskiej oraz włoskiej. Prelekcji będzie również towarzyszyć mini-wystawa poświęcona powstaniu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego „Teatr Dwóch Czasów”. Obiekt, w zależności od rozmieszczenia trzech scen i widowni, które nie będą miały stałego miejsca, będzie mógł pomieścić ok. 400-500 osób. Budynek będzie mieć unikalną konstrukcję - otwierany dach nawiązywać ma do spektakli wystawianych w czasach elżbietańskich na nie zadaszonych scenach.

Renato Rizzi jest wykładowcą Instituto Universitario di Architettura w Wenecji. Urodzony w Rovereto w 1951 roku, ukończył wydział architektury, ale jak sam twierdzi - fascynuje się filozofią. Współpracował przez ponad 10 lat z innym znanym architektem Peterem Eisenmanem. Rizzi jest zwycięzcą wielu prestiżowych konkursów architektonicznych, m.in. na projekt Pałacu Sportu w Trento we Włoszech, którego budowa pochłonęła 70 milionów euro. Otrzymywał nagrody w konkursach na gmach Muzeum Egipskiego w Kairze (jego projekt zajął trzecie miejsce na 2 tysiące nadesłanych prac) czy dzielnicę Pujiang w Szanghaju. Stworzył m.in. gmach opery w Tokio, dzielnicę w swoim mieście i dzielnicę La Viltette w Paryżu.

Szczegółowe informacje na temat wykładu Renato Rizzi, jak również innych wydarzeń w ramach przyszłorocznej edycji targów BUDMA, dostępne są na stronie www.budma.pl.

***
Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) jest samorządem zawodowym architektów
w Polsce. Nadrzędnym celem statutowym IARP jest ochrona ładu przestrzeni publicznej, poprzez sprawowanie nadzoru nad należytym wykonywaniem zawodu oraz przestrzeganiem zasad etyki zawodowej przez wszystkich swoich członków. Działania samorządu architektów zmierzają
w kierunku zagwarantowania najwyższej jakości usług wykonywanych na rzecz klientów
(inwestorów), przy jednoczesnym zachowaniu wartości kulturowych i ładu przestrzennego, jako dobra publicznego. Przynależność do IARP jest warunkiem legalnego wykonywania zawodu architekta, przede wszystkim w zakresie opracowywania dokumentacji projektowej do celów uzyskania pozwolenia na budowę. Oficjalna strona internetowa: www.izbaarchitektow.pl

Międzynarodowe Targi Poznańskie, organizator targów Budma, to lider polskiego przemysłu targowego. Posiadają niemal 47 % udziałów w rynku targowym w Polsce i są pierwszym organizatorem targów w Europie Środkowo-Wschodniej. Jako jedyny ośrodek w Polsce Poznań został ujęty w światowym rankingu miast targowych AUMA (33 miejsce w 2011 r.) oraz w Raporcie UFI „Mapa Obiektów Targowych na Świecie 2011”. MTP należą do organizacji skupiających liderów targowych z całego świata (UFI - Światowe Stowarzyszenie Przemysłu Targowego i Centrex - Międzynarodowy Związek Statystyk Targowych). MTP na całym świecie mają zagraniczne przedstawicielstwa, gdzie klienci mogą otrzymać kompleksowe informacje o ofercie poznańskich targów.Targi Poznańskie dysponują największą w Polsce infrastrukturą targową i konferencyjną - posiadają 16 klimatyzowanych pawilonów o wysokim standardzie i dużej powierzchni (ponad 110 tys. mkw. w halach wystawienniczych i prawie 35 tys. m kw. terenu otwartego) oraz 81 nowoczesnych sal konferencyjnych. Oficjalna strona internetowa: www.mtp.pl


Kontakt dla mediów:
Michał Hasik
CORE PR
michal.hasik@corepr.pl
kom. 507 134 938

Miłosz Zagórski
Zespół Promocji Sprzedaży MTP
milosz.zagorski@mtp.pl
tel. (61) 869 21 79