Rewolucje wciąż istnieją – także w chłodnictwie: Güntner chce przodować na rynku dzięki nowej technologii microox®


Jeśli ktokolwiek twierdzi, że przemysł chłodniczy nie oferuje już żadnych przełomowych rozwiązań, to jest całkowicie w błędzie: Güntner pokazuje swoją innowacyjność prezentując nowoopracowaną technologię dla wymienników ciepła o nazwie microox®. Pierwszą serią jednostek wyposażonych w tą technologię jest nowa seria skraplaczy GVX. Zmniejszona ilość chłodziwa, wysoka sprawność energetyczna, zmniejszone koszty i waga to tylko niektóre z zalet innowacyjnej jednostki wypuszczonej na rynek w momencie stale rosnących wymagań dzisiejszego sektora chłodnictwa i klimatyzacji.

"Praca nad technologią microox® i wdrożenie jej w nowym skraplaczu GVX to najbardziej znaczący projekt w historii firmy Güntner"
– tak Bernd Gantner i Jan Danger, dyrektorzy generalni firmy, podsumowali ostatnie dwa lata. "40 do 50 pracowników było prawie stale zaangażowanych w badania i prace nad nową technologią. Planujemy uruchomić produkcję pierwszych jednostek w lipcu." Nowa seria wymienników ciepła i skraplaczy GVX wykorzystujących technologię microox® będzie produkowana w fabryce należącej do firmy w miejscowości Tata na Węgrzech, w połowie drogi pomiędzy Wiedniem i Budapesztem. Fabryka została znacznie rozbudowana w 2008 roku. Istnieje od 1990 roku i jest pierwszą fabryką Güntner poza Niemcami. "Zainwestowaliśmy 13 milionów euro w nowe procesy produkcyjne i zwiększenie możliwości produkcyjnych w Tata. Wynik widać wyraźnie - największa hala produkcyjna firmy Güntner. Jedna czwarta powierzchni produkcyjnej służy do produkcji wymienników ciepła microox® i GVX" – wyjaśnił Gantner.

Za pomocą microox® Güntner robi krok, który może kompletnie zrewolucjonizować branżę. Stawka jest wysoka, możliwości rynkowe również. Jest to przynajmniej założenie, na jakim działa Güntner: "Jestem przekonany, że microox® utoruje drogę dla technologii mikrokanalików na rynek stacjonarnych instalacjach chłodniczych" – zaznaczył Bernd Gantner, podkreślając decyzję firmy o rozwijaniu i wdrożeniu nowej technologii. Nie obawia się konkurencji, wręcz przeciwnie: "W Güntner skupiamy się na wiodącej pozycji dzięki dobrym systemom, ale to oczywiście nie oznacza, że nie zabezpieczamy naszych produktów poprzez zgłaszanie patentów. Rynek dla microox® jest bardzo duży i z pewnością może być obsługiwany przez kilku producentów. W ten sposób technologia przyjmie się jeszcze szybciej."


Dlaczego?

Oczywiście wysiłki podejmowane w rozwijaniu microox® mają sens jedynie wtedy, gdy otrzymane rozwiązanie ma wiele zalet dla potencjalnych użytkowników. Jan Danger wyjaśnia: "Technologia microox® została opracowana, aby przynieść korzyści konsumentom. Pozwolę sobie użyć analogii do fotografii w celu wyjaśnienia: Technologia produktu została całkowicie zmieniona z inżynierii precyzyjnej na rzecz elektroniki. W ten sposób klientom zaoferowano całkowicie nowe cechy, ale producenci aparatów musieli podjąć wyzwanie i przejść na całkowicie nowe obszary działalności. Dokładnie tak samo dzieje się z microox® przy porównaniu z konwencjonalną technologią wymienników ciepła. Konsument korzysta z nowej technologii, ale producent musi całkowicie zmienić proces produkcyjny. W obu przypadkach konwencjonalna technologia nadal istnieje i jest używana zależnie od wymaganych zastosowań."

Gęstość mocy

Technologia microox® to rozwój technologii mikrokanalików, dotychczas stosowanej głównie w branży motoryzacyjnej. Praktycznie nie można jednak porównywać wymagań tego sektora z wymaganiami chłodnictwa stacjonarnego. W przypadku przemysłu motoryzacyjnego zaletą jest to, że konwencjonalna technologia mikrokanalików skupia się na wydajności poprzez wytwarzanie dużych ilości identycznych konstrukcyjnie elementów. Jednak w przypadku branży chłodniczej, przy różnych wymaganiach zależnych od zastosowań, takie rozwiązanie nie sprawdza się. W przeciwieństwie do sektora motoryzacyjnego, kompaktowa konstrukcja zwoju nie jest w chłodnictwie priorytetem, zwłaszcza, jeśli nie można pozwolić na większe wymiary ze względu na ograniczoną pojemność pieca lutowniczego. Niemniej jednak technologia mikrokanalików daje chłodnictwu stacjonarnemu znaczące korzyści, wystarczy odpowiednio ją zaadaptować. I to jest właśnie to, co zrobiono w Güntner. Ze względu na rosnące wymagania dotyczące wydajności energetycznej i aktualnego Rozporządzenia KE nr 842/2006, w Güntner podczas prac skupiono się na optymalizacji gęstości mocy, redukcji ilości chłodziwa oraz wzięto pod uwagę odpowiednie poziomy ciśnienia. Dodatkowo dużym wyzwaniem było osiągnięcie rozmiarów modułów odpowiadających wysokim wymaganiom dotyczącym gęstości mocy stacjonarnych instalacji chłodniczych i dopasowanie rozmiarów modułów do różnych rodzajów zastosowań. Dr. Franz Summerer, dyrektor techniczny Badań i Rozwoju, wyjaśnia: "Konwencjonalne mikrokanalikowe wymienniki ciepła mają względnie małą gęstość mocy na jednostkę powierzchni (kW/m2). Oznacza to, że produkty mają płaską konstrukcję, ale są jednocześnie dosyć duże, o wymiarach maksymalnych sięgających 1m x 2 m. Podczas prac rozwojowych nad technologią microox® jednym z celów było poprawienie stosunku kW/m2. Zmniejszyliśmy głębokość profilu do 45 mm i zwiększyliśmy wymiary do około 1,2m x 2,4 m. Oznacza to, że gęstość mocy została zwiększona średnio o 15% w porównaniu z odpowiadającymi jednostkami konwencjonalnymi. Dzięki temu technologia microox® może być również stosowana przy - porównując do branży motoryzacyjnej - wyższych wymaganiach wydajnościowych instalacji chłodniczych."

Aluminium
Oprócz już wymienionych zalet, użytkownik na różne sposoby czerpie korzyści z technologii microox®. Materiał wykonania – aluminium – gra tutaj dużą rolę: Wymiennik ciepła składa się wyłącznie z aluminium, materiału łączącego kilka zalet. Z jednej strony aluminium jest tańsze od miedzi, co pozytywnie wpływa na koszty inwestycji. Z drugiej strony jest bardzo lekkie, dzięki czemu całkowita waga skraplacza GVX z technologią microox® może być zredukowana nawet do 30% w porównaniu z konwencjonalnym skraplaczem. W konsekwencji łatwiejszy jest transport jednostek oraz ich montaż do np. ścian o małej nośności. Dodatkowo konsument może wykorzystać zwiększoną elastyczność układu, ponieważ modułowy system pozwala na kombinację dowolnej liczby modułów skraplaczy. Dzięki specjalnemu profilowi wymienniki ciepła microox® można czyścić za pomocą myjki wysokociśnieniowej z dyszą w kształcie wachlarza o ciśnieniu do 120 barów. Przy piórach konwencjonalnych byłoby to niemożliwe, ponieważ zostałyby zdeformowane podczas czyszczenia. Dodatkowo GVX wyposażono w dużą, łatwą do otwarcia klapę pozwalającą na dokładne oczyszczenie urządzenia, co ma pozytywny wpływ na zużycie energii przez instalację i koszty eksploatacji. Fakt zastosowania wyłącznie aluminium zabezpiecza jednostkę przed korozją galwaniczną i zmniejsza koszty konserwacji.


Chłodziwo

Trzecim ważnym zagadnieniem technologii microox®, poza wysoką gęstością mocy i zastosowaniem aluminium, jest kwestia chłodziwa. Szczelność jest głównym celem Rozporządzenia KE nr 842/2006, znanego również jako rozporządzenie dotyczące F-gazów. Należy ją zapewnić przeprowadzając regularne, obowiązkowe testy szczelności. Ilość chłodziwa określa liczbę obowiązkowych testów w ciągu roku. Dlatego w interesie konsumenta leży zmniejszenie ilości chłodziwa tak bardzo, jak to możliwe. Dodatkowy pozytywny efekt: zmniejszona ilość chłodziwa oznacza również zmniejszone koszty inwestycji. W technologii microox® ilość chłodziwa w skraplaczach może być zmniejszona do 60%. Jest to zgodne z trendem europejskim, który podąża w kierunku zmniejszania ilości chłodziwa w urządzeniach, zwłaszcza, jeśli tym chłodziwem jest HFC. Za pomocą microox® konsument może spełnić te wymagania bez wysiłku. Dlatego w skraplaczu GVX z technologią microox® będzie można zastosować dwie obszerne kategorie chłodziw: HFC i chłodziwa naturalne (amoniak, węglowodór i dwutlenek węgla). Zaplanowano już nawet poziomy ciśnienia do 120 barów dla chłodnicy gazu CO2.

"Tak, jesteśmy gotowi!"

Tak Bernd Gantner podsumował aktualną sytuację rozwoju technologii microox® w Güntner.
Po dosyć długim okresie rozwoju firma jest gotowa na rozpoczęcie produkcji w lipcu. Nie oznacza to jednak zniknięcia z oferty producenta konwencjonalnych wymienników cieplnych, jednostek wykorzystujących technologię finoox®. Wręcz przeciwnie: Także w przypadku tego asortymentu Güntner spodziewa się rosnącego zapotrzebowania - odzwierciedleniem tego jest zwiększeniem powierzchni produkcyjnej w Tata, której duża część jest zarezerwowana dla produkcji finoox®. "Oczywiście nie możemy jeszcze ocenić, jak kryzys ekonomiczny wpłynie na ilość zamówień" – mówi Bernd Gantner. "Ale zakładamy, że zamówienia będą powoli przesuwać się z finoox® na microox®." Zakres możliwych zastosowań dla microox® nie został dotychczas wyczerpany. Do dziś ta technologia była dostępna "tylko" dla skraplaczy. Zasadniczo, technologia może być również zastosowana w parownikach – wyjaśnia Dr Summerer. Nadal istnieją pewne przeszkody do pokonania, dlatego firma na razie skupi się na wprowadzeniu na rynek serii skraplaczy z technologią microox®.

Firma Güntner:

Założona w 1931 roku.
Siedziba w Fürstenfeldbruck w Niemczech.
Zakłady produkcyjne w Niemczech, na Węgrzech, w Indonezji, Meksyku, Brazylii i Rosji.
3.000 pracowników na całym świecie.
230 milionów euro obrotu w 2008 roku.
80.000 m2 powierzchni produkcyjnej.

Środki zwiększające wydajność energetyczną:

GMM – system sterowania silnikiem Güntner (Güntner Motor Management) dla wentylatorów EC
Dla wszystkich skraplaczy i suchych chłodnic z wentylatorami o średnicach równych 450 mm i większych (wykorzystujących technologię finoox® lub microox®) zalecane jest połączenie wentylatorów EC z systemem GMM. Głównym celem jest sterowanie systemem wymiennika ciepła w sposób zoptymalizowany, jednocześnie zmniejszając koszty i zwiększając wydajność. W tym celu sterownik GMM reguluje szybkość wentylatora zależnie od ciśnienia lub temperatury, kontroluje procesy i podnosi bezpieczeństwo pracy instalacji.

Zdjęcia: Güntner
Źródło: Chłodnictwo&Klimatyzacja