Rozpoczyna się implementacja zintegrowanego systemu informatycznego klasy ERP – Impuls 5, autorstwa BPSC w pierwszej w Polsce prywatnej elektrociepłowni – Megatem w Lublinie. Megatem jest jedną z czterech spółek posiadających ten sam nadzór właścicielski, w których ma zostać wdrożony system Impuls 5.

Wdrożenie systemu rozpocznie się wkrótce także w Towarzystwie Inwestycyjnym Elektrownia Wschód. Docelowo ma objąć również spółki Megarem (przedsiębiorstwo remontowe) i Grovis (firma produkcyjno - handlowa) – w tej sprawie zostały już podpisane listy intencyjne. Impuls 5 ma pomóc w integracji rozproszonej struktury oraz uporządkować kwestie informatyczne we wszystkich spółkach. Centralny serwer, który ma obsługiwać wszystkie przedsiębiorstwa zlokalizowany będzie w Megatemie.

Megatem jest pierwszą w kraju prywatną elektrociepłownią, dysponującą 502 MW mocy, w tym 481 MW do produkcji ciepła w postaci gorącej pary i wody. Ciepło dostarczane jest magistralami ciepłowniczymi do kilku dzielnic Lublina. Od ubiegłego roku spółka jest członkiem Izby Gospodarczej „Ciepłownictwo Polskie”. Zakład szczególną wagę przywiązuje do kwestii związanych z ochroną środowiska.

„Na decyzję o zakupie systemu ERP wpłynęło kilka czynników. Narzędzia informatyczne działające zarówno w Megatemie, jak i pozostałych spółkach grupy nie były ze sobą w żaden sposób powiązane. Na dodatek rozwiązania obejmujące poszczególne obszary biznesowe były dostarczane przez różnych producentów. Uzyskiwane informacje nie były zintegrowane i wyjątkowo trudno było je interpretować w sposób spójny. Mamy nadzieję, że wdrożenie jednego systemu klasy ERP – w tym przypadku rozwiązania BPSC, uporządkuje te sprawy” – podkreśla Jacek Kowalczyk, Główny Informatyk Megatemu.

Oprócz podstawowych zadań Impuls 5 ma ułatwić Megatemowi oraz Elektrowni Wschód szybsze opracowanie tzw. taryf – czyli określenie cen sprzedaży energii cieplnej i elektrycznej w zależności od czynników rynkowych. „Opracowanie taryf to bardzo skompilowany proces, który musi uwzględnić całą gamę elementów – m.in. analizę kosztów i spodziewanych zysków. Taryfy muszą być zaakceptowane przez Urząd Regulacji Energetyki, ich opracowanie trwa nieraz i miesiąc, angażując dużą część personelu.

Mamy nadzieję, że dzięki systemowi proces ten skróci się kilkukrotnie. Ponadto Impuls 5 ma uporządkować wiele innych kwestii, które dotychczas stwarzały problemy – system wymusi m.in. stosowanie reguł i procedur obowiązujących w spółkach oraz zracjonalizuje kontakty handlowe z dostawcami. Szczególnie ważny dla naszej branży jest obszar remontów. Elektrociepłownia dostarcza swoje produkty w sezonie, poza nim przeprowadzane są prace naprawcze i konserwacyjne – to duże wyzwanie organizacyjne i finansowe. Dzięki rzetelnej i szybkiej informacji prace remontowe mogą być wykonywane w optymalnym terminie, znacznie obniżając koszty całego przedsięwzięcia, dodatkowo każde urządzenie będzie miało swoją historię napraw” – dodaje Jacek Kowalczyk.

BPSC SA od prawie 20 lat zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem systemów informatycznych wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem. Sztandarowym produktem firmy jest zintegrowany pakiet klasy MRPII/ERP Impuls 5. System należy w tej chwili do ścisłej czołówki oferowanych na rynku rozwiązań tej klasy, będąc jednocześnie najbardziej popularnym polskim systemem. Dzięki swojej kompleksowości i elastyczności wykorzystywany jest przez ponad 350 średnich i dużych przedsiębiorstw z różnych sektorów gospodarki. BPSC świadczy kompleksowe usługi w zakresie wdrożeń oferowanych systemów. Dostarcza serwery, urządzenia specjalistyczne potrzebne do poprawnego funkcjonowania systemów oraz infrastrukturę sieciową. Firma zatrudnia ponad 200 osób - najwyższej klasy specjalistów w doskonały sposób łączących wiedzę na temat nowych technologii ze znajomością potrzeb współczesnych przedsiębiorstw.

BPSC jest laureatem prestiżowych konkursów Lider Polskiego Biznesu, Lider Rynku oraz Euro Leader. Zostało wyróżnione także Cezarem i Diamentem Śląskiego Biznesu. Według rankingu firmy audytorskiej Deloitte w latach 2003 - 2005 spółka należała do grona 50 najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej (Technology FAST 50). W 2005 roku znalazła się także w grupie 500 najdynamiczniejszych spółek technologicznych z całej Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki (Technology Fast 500). Od 2005 roku posiada tytuł Gazeli Biznesu. W 2006 roku system Impuls 5 zajął pierwsze miejsce w konkursie Produkt Roku. Wśród klientów BPSC są m.in. Enion SA, Morliny - Grupa Animex, Kler, Atlantic, Sokpol, OSM Piątnica, WSP Społem Kielce, Krajowa Spółka Cukrowa, BIG – STAR, Stalexport-Transroute Autostrada, FPiN Wapienica, Grupa Kapitałowa GLINIK.

Więcej informacji na stronie: www.bpsc.com.pl