Jednym z izocyjanianów używanych do produkcji tworzyw poliuretanowych, zwłaszcza sztywnych pianek, jest MDI (diizocyjanian 4,4’-metylenodifenylu). Związek ten jest podejrzany o działanie szkodliwe dla zdrowia i wydziela się podczas aplikacji piany.


Informacja prasowa - październik 2008
Jednoskładnikowe piany poliuretanowe w pojemnikach aerozolowych są najczęściej stosowanymi środkami uszczelniającym przy instalacji okien, drzwi oraz wypełnieniach w wielu innych zastosowaniach.
Pojemnik aerozolowy zawiera prepolimer oraz propelent i dodatki. W wyniku uwolnienia zawartości pojemnika pod wpływem propelentu, działania spieniającego i utwardzenia wilgocią powietrza powstaje pożądane tworzywo piankowe. Wadą tych preparatów jest obecność monomerycznego izocyjanianu (MDI), co może stwarzać zagrożenie wskutek wdychania go podczas procesu aplikacji pianki.
MDI reaguje z wieloma związkami (z wodą, poliolami, aminami, wodorotlenkiem amonu, alkaloidami), a szczególnie aktywna staje się w wyższych temperaturach (>40°C).


Substancja szkodliwa

Największe narażenie na kontakt z substancjami chemicznymi emitowanymi podczas spieniania tworzyw poliuretanowych towarzyszy pracom uszczelniającym, wykonywanym w pomieszczeniach zamkniętych, z zastosowaniem pian. Właśnie podczas aplikacji pian może wydzielać się szkodliwe dla zdrowia opary MDI.
Kontakt z nim może powodować m.in. podrażnienia układu oddechowego, ucisk w klatce piersiowej i kaszel, zaczerwienienia skóry. Długotrwały kontakt, jaki mają z wydzielającą się substancją osoby pracujące przy uszczelnianiu, powoduje alergie, katar sienny a także astmę oskrzelową.
Chemia ujarzmiona
Biorąc pod uwagę przepisy unijne producenci chemii budowlanej poszukują rozwiązań, dzięki którym zdrowie użytkowników ich produktów będzie jak najmniej zagrożone. Selena, lider na rynku pian poliuretanowych przoduje w wykorzystaniu nowoczesnych technologii przy tworzeniu swojego asortymentu.
Flagową linią pian bezpiecznych dla użytkownika i otoczenia jest Tytan Professional O2. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, udało się opracować piany w których ogranicza się emisję szkodliwych oparów MDI podczas ich aplikacji. To rewolucyjne rozwiązanie poprawia bezpieczeństwo stosowania produktu. Brak emisji MDI jest potwierdzony certyfikatem, wystawionym przez Provning Forskning Institute w Szwecji, który jako jeden z nielicznych posiada uprawnienia do badań nad tymi związkami.
Selena udoskonaliła także budowę puszki pian O2. Została ona wyposażona w nowy, niezawodny zawór. Wytwarzany z elastycznego propylenu posiadającego lepszą odporność chemiczną nie wchodzi w reakcję z chemicznymi komponentami pian poliuretanowych. Nowy zawór jest w pełni kompatybilny z istniejącymi modelami pistoletów do pian.
Selena wprowadzając na rynek piany Tytan O2, oferuje klientom zupełnie nową klasę bezpieczeństwa. Teraz uszczelniając okna, drzwi, podbitki dachowe czy nadproża mamy pewność, że nie szkodzimy swojemu zdrowiu.
Producent: Selena SA

Grupa Selena
to holding spółek zajmujących się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej, prowadzący działalność na całym świecie i oparty na polskim kapitale. W skład Grupy wchodzi 26 spółek, w tym 18 podmiotów zagranicznych oraz 10 nowoczesnych zakładów produkcyjnych (4 zakłady w Polsce, po jednym we Włoszech, w Brazylii, Korei, Chinach, Turcji oraz USA). Grupa Selena jest - pod względem wielkości - czwartym na świecie producentem piany poliuretanowej używanej do montażu okien i drzwi.
Grupa Selena systematycznie zwiększa sprzedaż eksportową, która w 2006 roku stanowiła 65,5% przychodów. Realizuje zamówienia na rynkach 50 państw, w tym przez własne spółki handlowe zlokalizowane w 15 krajach (Polska, Rosja, Czechy, Finlandia, Kazachstan, Ukraina, Bułgaria, Rumunia, Węgry, Niemcy, Włochy, Brazylia, USA, Korea Płd. i Chiny). Ponadto, Grupa Selena planuje umacnianie pozycji w regionach: Azji Południowo-Wschodniej (Chiny), Bliskiego Wschodu (Turcja i Egipt oraz petrokraje Półwyspu Arabskiego), Ameryki Południowej (Argentyna), Ameryki Północnej (Kanada)oraz dalszą ekspansję na nowe rynki zagraniczne.
Grupa Selena oferuje szeroką gamę produktów przeznaczonych zarówno dla profesjonalnych wykonawców, jak i użytkowników indywidualnych - główne marki to TYTAN oraz ARTELIT.