Dwadzieścia lat temu firma Viessmann opatentowała i wyprodukowała innowacyjny palnik gazowy MatriX, który stanowi serce kotłów kondensacyjnych z najwyższej półki. Ze względu na unikalną konstrukcję i sposób pracy jest on „kamieniem milowym” rozwoju techniki grzewczej.

MatriX - rewolucja od dwudziestu lat
Historia palnika MatriX doskonale obrazuje zmiany, jakie zachodziły w branży grzewczej od początku lat dziewięćdziesiątych. Najpierw MatriX miał postać atmosferycznego palnika jednostopniowego, dziś jest to wentylatorowy palnik modulowany z unikalnym układem kontroli spalania Lambda Pro Control, który poprzez stały monitoring prądu jonizacji w płomieniu palnika płynnie dopasowuje skład mieszanki gazowo – powietrznej, aby wykorzystać całą energię zawartą w spalanym paliwie.


Istotą palnika Matrix jest uformowana w kształcie półkuli siatka spleciona ze specjalnej, wyjątkowo odpornej termicznie stali szlachetnej. Siatka ta żarzy się oddając ciepło do powierzchni grzewczej kotła drogą promieniowania, w wyniku czego temperatury spalania są znacznie niższe niż w typowych palnikach. MatriX maksymalnie wykorzystuje paliwo przy spalaniu z najniższą emisją substancji szkodliwych do atmosfery. Dzięki temu, że nie wytwarza się na nim typowy dla większości palników płomień w kształcie stożka, a jedynie jego powierzchnia żarzy się, jest on przyjazny dla środowiska. Spalanie jest pełne i całkowite, otrzymujemy więc niezwykle ekonomiczny i nieszkodliwy dla środowiska naturalnego kocioł gazowy.

Tym, co wyróżnia palnik wśród innych urządzeń tego typu jest gwarancja oszczędnej eksploatacji, możliwa dzięki maksymalnemu wykorzystaniu energii paliwa. Podczas pracy palnika, siatka żarzy się i przekazuje ciepło wodzie grzewczej za pomocą promieniowania. Obecnie jest to najskuteczniejszy sposób przekazywania ciepła przebiegający niemal bez strat energii.

Natomiast materiały i sposób wykonania palnika MatriX zapewniają długą trwałość kotła i bezawaryjną, niemal niesłyszalną pracę. Dodatkową zaletę stanowi fakt, że może być on zasilany każdym dostępnym rodzajem gazu oraz biogazem. W większości popularnych kotłów gazowych wyposażanych w rewolucyjny palnik MatriX adaptacja do stosowanego rodzaju gazu jest automatyczna i nie wymaga jakichkolwiek zabiegów ze strony użytkownika lub instalatora. Zintegrowany z palnikiem MatriX układ kontroli spalania Lambda Pro Control dokonuje w czasie rzeczywistym adaptacji armatury gazowej do zasilającego kocioł gazu.

W odróżnieniu od typowych palników, siatka MatriX o kształcie półkuli nie ma sztywnych połączeń. Jej powierzchnię wykonano bez spawania, dzięki czemu skutecznie kompensuje naprężenia powstające podczas rozgrzewania i wychładzania urządzenia. Wpływa to bardzo korzystnie na długą żywotność i bezawaryjną pracę palnika oraz sprawia, że palnik nadal znajduje się wśród najbardziej innowacyjnych urządzeń tego typu. Szeroki zakres efektywnej, płynnej modulacji mocy palnika 1:5 znacząco zmniejsza ilość startów i wyłączeń palnika. Kocioł wyposażony w płynnie modulowany palnik MatriX pracuje efektywnie przez cały okres sezonu grzewczego. Szczególnie jest to zauważalne w okresie przejściowym, kiedy kotły z palnikami MatriX zużywają zauważalnie mniej gazu niż typowe rozwiązania spotykane na rynku.

Palnik MariX jest uniwersalnym rozwiązaniem, znajduje on zastosowanie zarówno w wiszących, jak i stojących kotłach kondensacyjnych o małej i dużej mocy grzewczej.
Systemy grzewcze, w których został on wykorzystany zdobyły wiele międzynarodowych nagród i certyfikatów. MatriX otrzymał m.in. tytuł „Kluczowej technologii ochrony środowiska w przemyśle 1993/1994”, przyznany przez Niemieckie Zrzeszenie Przemysłowe, a później także Zrzeszenie Przemysłowe przy Unii Europejskiej.
Natomiast kocioł Vitodens 300-W z planikiem MatriX i systemem Lambda Pro Control został najlepszym produktem wśród wiszących, gazowych kotłów kondensacyjnych w teście porównawczym fundacji Siftung Warentest.

Palnik MatriX od dwudziestu lat jest niezmiennie wykorzystywany w budowie kotłów firmy Viessmann. Na przestrzeni tego czasu rozwijał się i ewoluował. Dzięki ulepszeniom i rozwojowi technologii, nadal jest najbardziej ekologicznym i ekonomicznym urządzeniem w swojej kategorii.


Czy wiesz, że…
o W swojej pierwotnej wersji MatriX był palnikiem jednostopniowym i występował w kotłach atmosferycznych. Takim kotłem była innowacyjna Rexola. Siatka z wolframu pozwalała na niskie emisje substancji szkodliwych oraz na cichą i ekonomiczną pracę palnika.
o Kotłem wiszącym, który otworzył nową epokę palników MatriX był kocioł o nazwie Eurola. Było to urządzenie z najwyższej półki, wykonane ze stali kwasoodpornej i wyposażone w palnik MatriX o płynnie
regulowanej mocy w pełnym zakresie. Innowacyjność palnika polegała na systemie podawania powietrza do spalania proporcjonalnie do aktualnego przepływu gazu.