Święta charakteryzują się tym, że pokazywane zostają rzeczy wyjątkowe, tajemnicze, urokliwe i oryginalne. Z propozycją na święta wyszła firma Saint-Gobain, która prezentuje swój "magiczny" produkt. Jest nim szkło SGG PRIVA-LITE. To właśnie ono potrafi zmienić się z matowego w przezierne.

Magia płynąca ze szkła czyli SGG PRIVA-LITE
Zamiana szkła z matowego na przezierne nie jest oczywiście wynikiem działań magicznych, a efektem nowoczesnej technologii zastosowanej przez firmę Saint-Gobain Glass. Podczas procesu produkcyjnego, pomiędzy taflami szkła SGG PRIVA-LITE umieszcza się folię zawierającą ciekłe kryształy (LCD), które pod wpływem pola elektrycznego (100 V) ulegają uporządkowaniu, a szkło staje się przezierne. Pole elektryczne doprowadzane jest do folii za pomocą instalacji zasilanej transformatorem, którą użytkownik – niczym wróżka różdżką – steruje przy pomocy specjalnego, dedykowanego pilota. Efekt tych działań jest taki, że włączając zasilanie uzyskuje się szkło przezierne, po odcięciu dopływu prądu szkło wraca do wyglądu matowego.
Firma Saint-Gobain Glass stworzyła szkło laminowane SGG PRIVA-LITE z myślą o miejscach takich jak sale konferencyjne, biura, hotele, restauracje i in., gdzie opcjonalna możliwość uzyskania szkła przeziernego będzie sprzyjać funkcjonalności wnętrza lub korzystnie wpływać na jego estetykę. Szkło SGG PRIVA-LITE sprawdza się w takich zastosowaniach jak np. ścianki działowe w domach prywatnych, ścianki przesuwne w salach szkoleniowych i studiach telewizyjnych, okienka obsługi klienta np. w bankach i urzędach pocztowych, okna wystawowe w sklepach i in. W praktyce – jak pokazują przykłady – możliwość zmiany przezierności jest bardzo przydatną i atrakcyjną estetycznie funkcją, chętnie wykorzystywaną zarówno przez prywatnych inwestorów, jak i właścicieli obiektów takich jak sklepy czy restauracje.

Ponadto, właściwości rozpraszające ciekłych kryształów pozwalają na zastosowanie szkła SGG PRIVA-LITE jako ekran do rzutników, co jest cenną wartością dodaną w przypadku zastosowania szkła w salach konferencyjnych i wykładowych.

Szkło SGG PRIVA-LITE od niedawna produkowane jest w zakładzie Glassolutions w Pruszkowie, należącym do koncernu Saint-Gobain Glass. To duże udogodnienie dla klientów, takie jak elastyczność dostaw, minimalizacja kosztów transportu itp. Szkło oferowane jest w kilku rozmiarach, z czego minimalny to 305x405 mm, zaś maksymalny wynosi 1000x3000 mm. Standardowa grubość szkła to 11 mm, grubość minimalna – 7 mm. Do wyboru jest 8 możliwych kształtów, z których podstawowe to prostokąt i trójkąt o rozwarciu boku większym niż 30 stopni.

Instalacja elektryczna zastosowana w opisywanym szkle charakteryzuje się niewielkim zużyciem prądu (ok. 24 W/m2). Opiera się na kablach ekranowanych o przekroju zewnętrznym 2,8 mm. W płaszczyznach szkła o powierzchni 3,5 m2-10 m2 zastosowane są transformatory, w szkle powyżej 10 m2 – przekaźniki. Szkło SGG PRIVA-LITE oraz użyta w nim instalacja elektryczna testowane są zgodnie z normami PN-EN 550146-2 i PN-EN 60335-1, posiadają także certyfikat CE. Montaż szkła powinien być wykonywany wyłącznie przez przeszkolonych instalatorów, a okablowanie 230 V należy zlecić elektrykowi z uprawnieniami.

Producentem szkła SGG PRIVA-LITE jest firma Saint-Gobain Glass www.saint-gobain-glass.com Szczegółowe informacje na temat szkła SGG PRIVA-LITE: www.sggprivalite.com