Los Angeles znalazło się na czele rankingu miast w USA, które najefektywniej wykorzystują energię. Miasto Aniołów wyprzedziło m.in. Waszyngton i San Francisco - podała w raporcie amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA).

Los Angeles najefektywniej wykorzystuje energię
Energy StarRanking jest częścią sporządzanej co roku listy 25 amerykańskich miast, w których nastąpiła największa redukcja zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych.
Lista jest sporządzana w ramach programu oszczędności energii realizowanego od 1993 r., kiedy to administracja ówczesnego prezydenta USA Billa Clintona zdecydowała, że kupowany będzie tylko taki sprzęt komputerowy, który spełnia wymogi etykiety Energy Star. Obecnie Energy Star jest międzynarodowym standardem wydajnego zużycia energii.

Na 7 mln metrów kwadratowych Los Angeles miało w ubiegłym roku najwięcej rozświetlonych budynków i najwyższe oszczędności wydatków na energię, sięgające 94 mln dolarów. Houston, największe miasto w Texasie, znalazło się na szóstej pozycji na liście, ale jest pierwsze pod względem łącznych oszczędności energii, ze znaczącym ograniczeniem jej zużycia.

Łącznie w ubiegłym roku, w ramach programu oszczędności energii, miasta zmniejszyły emisje dwutlenku węgla o 4,7 mln ton - podaje EPA.

Po wprowadzeniu etykiety Energy Star w USA, przyjęły ją także Kanada, Japonia, Nowa Zelandia, Tajwan i Unia Europejska. Oprócz Energy Star Unia Europejska ma drugi typ etykiet EU Energy (unijną etykietę energii), która szereguje sprzęt AGD według energowydajności.
O projekcie ENERGY STAR: http://www.energystar.gov/

Źródło: PAP - Nauka w Polsce