Otwarte lodowisko sezonowe może być eksploatowane w okresie jesienno-zimowym przy temperaturach powietrza do +10oC. Zaletą lodowisko jest łatwość budowy, możliwość demontażu i ponownego zamontowania.


Lodowisko na wrocławskim rynku (dokladnie na pl. Gołębim obok fontanny, wzdłuż Sukiennic) zaprojektowane oraz wykonane zostanie przez Mostostal Wrocław S.A. Budowa ruszyła 25.11.2003; lodowisko ma mieć wymiary 25 na 40 m, naraz wejdzie na nie 100 osób. Koszt całości to prawie 800 tysięcy złotych, co wśród wrocławian wywołało mieszane uczucia. I choć nie jest to mało pieniędzy, nie da się taniej zbudować tego typu obiektu. Tym bardziej, że lodowisko będzie służyć wrocławianom przez co najmniej dziesięć lat, zatem roczny koszt to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niskie są jednak koszty eksploatacyjne demontowalnego lodowiska sezonowego. Ponadto prócz biletów za wstęp, zarabiać będzie na umieszczanych na bandzie reklamach. Ślizgawka to też efektywne zagospodarowanie terenu np. nieczynnych zimą asfaltowych boisk, nie potrzebujących praktycznie żadnych prac związanych z adaptacją terenu przed budową lodowiska.
Wczoraj do Rynku został przywieziony agregat chłodniczy MAC 210 (prod. Mostostal Wrocław, zaprojektowany przez inż. Edwarda Kordylewskiego z Biura Konstrukcyjnego w Krakowie), który został połączony z płytą lodowiska - zasypanych w 300 tonach piasku 22 km rurek do chłodzenia, ułożonych na wypoziomowanej powierzchni pokrytej folią, podłączonych do wspólnego kolektora. W rurkach popłynie glikol, który schłodzony w agregacie przez freon R404A posłuży do zamrożenia płyty lodowiska. Początkowo rurki z glikolem chłodzą tylko piasek. Dopiero, gdy temperatura piasku spadnie do -6, -70C, piasek zostanie powoli zalewany wodą. Sam lód ma mieć 2-3 cm grubości.
Z myślą o dzieciach lodowisko ruszy 6 grudnia, w dzień Św. Mikołaja, o godz. 1600, razem z corocznym odsłonięciem choinki. Czynne będzie codziennie od 830 do 2200, w piątki i soboty do 2300. Lodowisko będzie oświetlone i wyposażone w sprzęt nagłaśniający (muzyka, komunikaty). Na miejscu będzie można wypożyczyć łyżwy oraz wypić coś gorącego.
Sztuczna tafla lodu działać ma przynajmniej do końca lutego. Całe lodowisko po sezonie eksploatacyjnym zostanie zdemontowane (agregat chłodniczy, zbiornik glikolu, bandy, orurowanie tafli lodowej) i zmagazynowane. Władze miasta uzgodniły, że za rok lodowisko zostanie przeniesione do tej z wrocławskich szkół, która będzie miała największe osiągnięcia sportowe.
Zdjęcia wrocławskiego lodowiska z 03.11.2003 r.:

(po kliknięciu na wybrane foto
zobaczysz jego powiększenie)

Mostostal Wrocław S.A.
jest firmą specjalizująca się m.in. w projektowaniu i wykonawstwie sztucznych lodowisk stacjonarnych oraz lodowisk sezonowych. Firma posiada własne biuro projektowe. W swej 50. letniej historii Mostostal Wrocław wybudował i zmodernizował kilkadziesiąt sztucznych lodowisk. Między innymi są to kryte lodowiska w Gdańsku-Oliwie, Warszawie, Katowicach, Sosnowcu, Łodzi, Gorzowie Wlkp. oraz sezonowe lodowiska w Gdyni i Opocznie. Na dniach powstanie też otwarte lodowisko w Jarosławiu.

Komentarze

  • Sadze, ż lodowisko jest po prostu wspaniale!!! Jeździ się dobrze i bardzo polecam! Jeśli macie troche czasu to wybierzcie się razem z dziećmi, na pewno bedziecie się świetnie bawić!!! Pozdrawiam gorąco!!!