LM Glasfiber, duński koncern specjalizujący się w dziedzinie produkcji łopat do turbin wiatrowych, otworzył 3 marca 2009 r. nową fabrykę w Goleniowie.


Produkowane tu będą przede wszystkim łopaty do dużych turbin stosowanych przez nadmorskie i lądowe farmy wiatrowe w Europie Północnej, Środkowej i Wschodniej. Zakład w Goleniowie jest 14 fabryką LM Glasfiber na świecie. Branża ta mimo aktualnego spowolnienia w gospodarce światowej przeżywa rozkwit. Koniunkturę przyniosła zmiana uregulowań unijnych, zobowiązująca państwa członkowskie do zwiększenia udziału w gospodarce każdego kraju tzw. energii odnawialnej. Za wyborem lokalizacji nowego zakładu przemawiały między innymi optymalne warunki umożliwiające transport łopat drogą morską lub lądową.
Zgodnie z planami na 28-hektarowej działce mają stanąć na początek trzy hale produkcyjne z trzema niezależnymi liniami. Jedno śmigło powstaje około kilkunastu dni. Waży 10 ton, mierzy 50 metrów długości, a zamontowane na wiatrowej turbinie, będzie w stanie przez rok wyprodukować taką ilość energii, jaką zużywa 2 tysiące przeciętnych europejskich gospodarstw domowych.

Clima-Produkt dostarczyła na potrzeby zakładu centrale klimatyzacyjne typu GOLEM w wykonaniu zewnętrznym. Łopaty zamontowanych w nich promieniowo osiowych „wiatraków” niemieckiej firmy Ziehl-Abegg dostarczają na linię produkcyjną prawie 500 000 m3 powietrza na godzinę.
Największym wyzwaniem był przewóz trzech central GOLEM-D-12 o rzadko spotkanym wydatku 100 000 m3/godz. Ze względu na gabaryty urządzeń sekcje odzysku ciepła z wymiennikami krzyżowymi montowano na stanowisku pracy.
Źródło: www.climaprodukt.pl