LIM Center/Warsaw Marriott Hotel modernizuje infrastrukturę, aby oszczędzać energię, zwiększyć komfort gości oraz być bardziej ekologicznym. 40-to piętrowy Hotel i budynek biurowy uhonorowany nagrodą Trane Energy Efficiency Leader Award.


Warszawa, 26 Października, 2009 – LIM Center/Warsaw Marriott Hotel, obchodzący w tym roku swoje dwudziestolecie i jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Warszawy, jest bardziej komfortowy i wydajny energetycznie dzięki zrealizowanym usprawnieniom infrastruktury, które zaowocowały 30-to procentową redukcją zużycia energii elektrycznej, obniżeniem poziomów hałasu oraz zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych.
Wysokie koszty operacyjne i utrzymania będące efektem starzejącej się infrastruktury, w połączeniu z wymogiem utrzymywania stabilnych warunków wewnątrz pomieszczeń oraz najwyższego komfortu dla gości i najemców, to jedynie kilka z wyzwań, przed którymi stanął budynek LIM Center/Warsaw Marriott Hotel. Usprawnienia były niezbędne, aby ten pięciogwiazdkowy hotel i budynek biurowy klasy A był ekologiczny, oszczędzał energię i, co najważniejsze, zapewniał gościom hotelowym, najemcom i odwiedzającym nieskazitelny komfort wewnątrz pomieszczeń.
Od zakończenia prac modernizacyjnych, budynek odnotował ponad 30-to procentowy spadek zużycia energii oraz poziomu hałasu o 15db. Inne korzyści płynące z usprawnień to gwarancja nieprzerwanej pracy, zwiększona efektywność energetyczna i operacyjna, większa niezawodność i zmniejszenie poziomów emisji gazów cieplarnianych. Najważniejszym jest jednak, że nowe systemy podnoszą stabilność warunków operacyjnych budynku i pozwalają oferować wyższy komfort gościom, najemcom i odwiedzającym.
,i>
“W LIM JV / Warsaw Marriott Hotel zawsze aktywnie działaliśmy w kierunku utrzymania najwyższych standardów naszego budynku,” powiedział Rafał Gierczak, Dyrektor Generalny i Członek Zarządu LIM Joint Venture Sp. z o.o. „Nasze działania nie ograniczały się nigdy tylko do zmian wystroju wnętrz. Ciągle poszukujemy sposobów modernizacji budynku, aby dostosowywać go do najnowszych standardów technologicznych czy jakościowych oraz sprawić, żeby był jak najbardziej ekologiczny. Jesteśmy dumni, że pomimo iż budynek liczy sobie już dwadzieścia lat, może pochwalić się wykorzystaniem takich samych nowoczesnych technologii i rozwiązań jak większość nowo wybudowanych obiektów w Warszawie.”
Nagroda za Wydaność Energetyczną dla LIM Center/ Marriott Hotel
W uznaniu podjętych działań zmierzających do ulepszenia wydajności energetycznej i operacyjnej oraz proekologicznego postępowania, LIM Center / Warsaw Marriott Hotel zostaje uhonorowany “Trane Energy Efficiency Leader Award”.
Nagroda ta przyznawana jest budynkom, które wykazały się inicjatywą poprawy swoich energetycznych i operacyjnych środowisk oraz podejmują aktywne działania w kierunku stosowania rozwiązań ekologicznych.
Szczegóły dotyczące wręczenia nagrody:
• Jean-David Soual, Wiceprezydent Trane wręczy nagrodę Panu Rafałowi Gierczakowi, Dyrektorowi Generalnemu i Członkowi Zarządu LIM Joint Venture Sp. z o.o.
• Środa, 28 października 2009, godzina 13.00, Hotel Marriott w Warszawie.
Wśród uczestników spotkanie będą: Pan Leszek Drogosz, Zastępca Dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa oraz Pan Janusz Moroz, Wiceprezes RWE Polska.

Indywidualne Usprawnienia dla Optymalnych Warunków w Hotelu i Biurze

Zanim przeprowadzono modernizacje, budynek LIM Center / Warsaw Marriott Hotel zmagał się z rosnącymi kosztami energii i zawodnością systemów. Stare rozwiązania charakteryzowały się wysokim zużyciem energii elektrycznej, a jakiekolwiek awarie mogły niekorzystnie wpłynąć na komfort gości hotelowych i najemców powierzchni biurowych.
W celu określenia potencjalnych rozwiązań tej sytuacji, zarządzający budynkiem LIM Center / Warsaw Marriott Hotel przeprowadzili kompleksowy przegląd systemów i znaleźli rozwiązania najlepiej spełniające ich wymagania. Zdecydowali się na implementację nowego, kompletnego i stworzonego z myślą o konkretnych potrzebach budynku, systemu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), czego efektem było powstanie kompletnego, niezawodnego i zorientowanego na wydajność rozwiązania.
W ramach działań modernizacyjnych systemu HVAC, zamontowano nowe agregaty chłodnicze wyposażone w energooszczędne rozwiązania zmiennoprzepływowe (Variable Frequency Drives), system automatyki oraz wieże chłodnicze „Free Cooling” oraz zdecydowano się na usługę prewencyjnej ochrony serwisowej.
W przypadku panowania odpowiednich warunków zewnętrznych, rozwiązanie „Free Cooling” pozwala na chłodzenie budynku z wykorzystaniem jedynie wież chłodniczych i pomp zimnej wody, bez konieczności włączania agregatów. Tego typu rozwiązanie owocuje znacznymi oszczędnościami w zużyciu energii elektrycznej. Dodatkowo system zarządzania elementami HVAC, zintegrowany z ogólnym systemem automatyki budynku (Building Management System, BMS) oferuje niezawodność, efektywność i wygodę optymalizując pracę poszczególnych komponentów systemu w sposób, który zapewnienia maksymalną wydajność i gwarancję komfortu gości i najemców.


O LIM Center / Hotel MarriottBudynek LIM Center/Warsaw Marriott Hotel został oddany do użytku w 1989 roku. Jest jednym z największych wieżowców w Warszawie. Znajdują się w nim nie tylko wysokiej klasy, pięciogwiazdkowy hotel z bogatym i nowoczesnym zapleczem konferencyjnym i ekskluzywnymi restauracjami, ale także powierzchnie biurowe Klasy A.
Mieszcząca się w dolnej części budynku handlowa Galeria LIM mieści 40 ekskluzywnych sklepów, kawiarnie, restauracje oraz kasyno. Pokoje hotelowe rozmieszczone zostały na 20 najwyższych kondygnacjach. Warsaw Marriott Hotel oferuje swoim gościom komfortowe warunki w 518 pokojach, w tym 95 apartamentach, trzy poziomy concierge oraz wewnętrzny parking. Hotel ma do dyspozycji również 16 sal bankietowych i konferencyjnych o łącznej powierzchni ponad 2600 metrów kwadratowych. Na terenie hotelu odbywa się wiele oficjalnych wizyt oraz imprez rządowych, również na szczeblu międzynarodowym. Gościli tu prezydenci i premierzy wielu krajów oraz sławne osobistości. Więcej informacji znaleźć można na stronach: www.lim.com.pl; www.Marriott.com; www.panoramabar.pl; www.champions.pl

O Firmie TraneTrane, działający w ramach grupy kapitałowej Ingersoll Rand, jest światowym liderem w tworzeniu i utrzymywaniu bezpiecznych, komfortowych i efektywnych energetycznie środowisk – usprawnia wydajność domów i budynków na całym świecie. Rozwiązania Trane optymalizują środowisko wewnątrz budynków dzięki szerokiej gamie systemów klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania, usługom, wsparciu serwisowemu i zaawansowanej automatyce dla domów i budynków komercyjnych. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.Trane.com