CADvent - program 3D do projektowania systemów wentylacyjnych, dotychczas bezpłatnie udostępniany przez firmę Lindab Sp. z o.o., od stycznia 2007 wymaga płatnej licencji.


CADvent jest narzędziem pomagającym w projektowaniu systemów wentylacyjnych, który w Polsce firma Lindab Sp. z o.o. dotychczas bezpłatnie udostępniała zainteresowanym projektantom. Twórcy programu Lindab ITline wprowadzają taką formę dystrybucji CADvent we wszystkich krajach.
Od stycznia 2007 roku nowi użytkownicy programu muszą zapłacić za licencję na dwa lata użytkowania CADvent 1000 PLN netto (1220 PLN brutto).
Cena programu dla zarejestrowanych użytkowników jest niższa i związana z updatem dotychczasowej licencji (po jej wygaśnięciu) i wynosi 500 PLN netto (610 PLN brutto) na okres dwóch lat.
Dwudniowe szkolenia z zakresu Cadvent w Centrum Szkoleniowym Lindab tak jak dotychczas będą nieodpłatne. Po szkoleniu każdy uczestnik otrzymuje wersję demo programu CADvent nieodpłatnie.

Szczegółowe informacje na temat CADvent i szkoleń znajdują się na specjalnej stronie internetowej poświeconej programowi pod adresem www.cadvent.pl.

CADvent umożliwia dokonanie oddzielnych obliczeń wymiarowych, akustycznych, przepływów powietrza oraz przygotowuje dokładną listę potrzebnych elementów. Poza tym program jest w stanie przygotować protokół regulujący, który może być bardzo przydatny w trakcie regulowania gotowego systemu, ponieważ parametry wyliczeniowe mogą być konfrontowane z parametrami mierzonymi na miejscu i wartościami korygowanymi. Program ten działa w wersjach AutoCAD R14, AutoCAD 2000, AutoCAD 2000i. Pierwsza wersja programu powstała w roku 1992 pod nazwą V-CAD. Pierwsza wersja programu pod nazwą CADvent pojawiła się w roku 1997. Aktualna wersja CADvent to 4.0. W roku 2007 ma być dostępna nowa wesja 5.0.