W maju w ofercie Junkersa pojawiły się płaskie kolektory słoneczne: linia Classic, Comfort i Excellence. Urządzenia te efektywnie przetwarzają energię słoneczną na ciepło użytkowe. Z myślą o instalatorach Junkers uprościł instalację oraz obsługę kolektorów.

Zasada działania

Zasada działania płaskich kolektorów słonecznych polega na absorbowaniu promieni słonecznych poprzez powłokę wykonaną z blachy miedzianej zwaną absorberem. Do jej spodniej części przymocowane są miedziane przewody przepływowe dla czynnika grzewczego. Junkers zastosował w swoich kolektorach najwyższej jakości powłokę, wykonaną w technologii próżniowej i nowoczesny system montowania tych urządzeń. Dzięki temu ich instalacja jest niezmiernie prosta.


Kolektory Junkersa – linia Komfort, montaż na dachu - “Fot.: Junkers”

Absorber zbudowany jest z blachy miedzianej pokrytej warstwą absorbującą i to od niego zależy głównie trwałość i wysoka sprawność kolektora, przez wieloletni okres jego użytkowania. Ważnym elementem układu solarnego są też zbiorniki na ciepłą wodę użytkową. W podgrzewaczu solarnym poprzez spiralny wymiennik umieszczony wewnątrz zbiornika, czynnik grzewczy oddaje ciepło do zbiornika ciepłej wody. Kolektory słoneczne Junkers mogą zaspokoić do 60% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową w ciągu roku.

Oferta Junkersa

Junkers oferuje kolektory do solarnych systemów podgrzewania wody i wspomagania centralnego ogrzewania w trzech różnych wersjach. Linia Classic to idealne rozwiązanie dla istniejących instalacji, które można rozszerzyć o system solarny. Linia Comfort odznacza się bardzo korzystną relacją ceny do wydajności. Natomiast w linii Excellence zastosowano miedziany absorber pełnopowierzchniowy ze specjalnym pokryciem, który pochłania niemal całą energię słoneczną. Innowacyjna geometria absorbera, tzw. podwójny meander, zapewnia dynamiczny przepływ czynnika grzewczego, a tym samym lepsze przenoszenie ciepła na płyn. Dlatego linia Excellence przynosi dodatkowe korzyści.


Kolektory płaski marki Junkers - “Fot.: Junkers”

Każdy kolektor płaski marki Junkers ma powierzchnię 2,37 m2. Inwestorzy i instalatorzy mają przy tym do wyboru wersję pionową i poziomą. Wyjątkiem jest kolektor linii Classic, który dostępny jest tylko w wersji pionowej. Rama kolektora wykonana jest z antykorozyjnego i odpornego na czynniki atmosferyczne włókna szklanego, które jest o ok. 30 % lżejsze od aluminium. Kolektory linii Classic i Comfort bez wypełnienia ważą zaledwie 41 kilogramów, a kolektor linii Excellence 44 kilogramy.

Łatwy montaż

Jeśli kolektory będą montowane na dachu, instalator potrzebuje tylko jednego narzędzia montażowego (klucza imbusowego). Kolektory Junkers są w dużym stopniu zmontowane i przygotowane do ostatecznej instalacji. Dzięki różnorodnym wariantom montażu – na dachu, w dachu, na dachu płaskim i fasadzie (45°) – kolektory można zintegrować zgodnie z życzeniem inwestora w dachu lub na elementach konstrukcyjnych budynku. Optycznie kolektory tworzą zamkniętą powierzchnię, ponieważ żadne złącza nie są widoczne. Podłączenie hydrauliczne jest wykonywane beznarzędziowo. Umożliwia to technika szybkich połączeń – w przypadku linii Classic i Comfort przy pomocy wytrzymałego węża ciśnieniowego i opasek zaciskowych, w przypadku linii Excellence przy pomocy złączy wtykowych wykonanych ze stali szlachetnej z podwójnymi pierścieniami samouszczelniającymi.


Kolektory płaskie marki Junkers są łatwe w montażu - “Fot.: Junkers”

Dział Techniki Grzewczej firmy Bosch konstruuje, produkuje i dystrybuuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak przepływowe gazowe podgrzewacze wody, wiszące i stojące kotły c.o., kotły kondensacyjne, pompy ciepła, zestawy solarne oraz całą gamę wyposażenia do wymienionych urządzeń. Obecnie Dział Techniki Grzewczej Bosch skupia 14 silnych marek o długoletniej tradycji, które są reprezentowane w 185 krajach na całym świecie. Zakłady produkcyjne zlokalizowane są w 5 państwach Europy oraz w Chinach.

W Polsce Junkers jako dział branżowy firmy Robert Bosch Sp. z o.o. jest obecny od 1992 roku. Oferta handlowa Junkersa na polskim rynku składa się z kilku podstawowych grup produktów: gazowych podgrzewaczy przepływowych, gazowych kotłów grzewczych: konwencjonalnych oraz kondensacyjnych; z zamkniętą i otwartą komorą spalania, jedno- i dwufunkcyjnych; gazowych kotłów stojących oraz zasobników c.w.u. do współpracy z kotłami grzewczymi oraz kotły na paliwa stałe. Wszystkie gazowe urządzenia marki Junkers objęte są 3-letnim okresem gwarancji.

Więcej informacji: www.junkers.pl