Film demonstrujący łączenie rur bez lutowania metodą Vulkan Lokring.

Łączenie rur bez lutowania metodą Vulkan Lokring
Vulkan LokringLokring, lokringowanie (ang. lokringing) zamiast lutowania - technika łączenia rur metodą Vulkan-Lokring
W roku 1979 firma Vulkan Lokring rozpoczęła produkcję pierścieni i złączy pod nazwą Lokring. Łączeniem rur metodą Vulkan-Lokring bardzo szybko zainteresował się przemysł chłodniczy i w roku 1984 produkcja wyniosła 16 mln. sztuk. W Polsce zastosowano metodę Vulkan-Lokring w produkcji sprzętu chłodniczego po raz pierwszy w 1989 r. Pierścienie i złącza Lokring łączą w bardzo prosty sposób końce rur także z różnych materiałów. Montuje się je od ø1,6 mm do ø35 mm.
Zasada łączenia rur metodą Vulkan Lokring polega na tym, że dwie łączone rury przesunięte teleskopowo (przy jednopierścieniowym montażu) lub przesunięte do siebie (przy dwupierścieniowym montażu), zostają następnie zaciśnięte przez pierścień lub złącze LOKRING. W ten sposób powstaje silne, nierozłączne zarazem elastyczne uszczelnienie metal/metal. Metoda ta jest korzystniejsza dlatego też, że eliminuje ujemne skutki lutowania lub spawania. Pozwala także na łączenie w sposób bardzo prosty rur aluminiowych i miedzianych.

Łączenie rur złączami i pierścieniami Vulkan-Lokring, wykluczające lutowanie lub spawanie, jest metodą całkowicie bezpieczną, co jest szczególnie ważne przy zastosowaniu jej w produkcji i usługach naprawczych sprzętu chłodniczego napełnianego izobutanem (R600a). Łączenie rur metodą Vulkan Lokring znalazło szczególnie zastosowanie w technice chłodniczej i klimatyzacyjnej w systemach produkcyjnych sprzętu domowego, przemysłowego i w szerokim zakresie serwisu tego sprzętu.

Cechy charakterystyczne połączenia rurowego LOKRING:

• trwałe, hermetycznie szczelne połączenie metal-metal
• bezproblemowe łączenia rur wykonanych z różnych materiałów
• wysoka niezawodność
• bez specjalnego przygotowania rur
• łatwy, czysty i szybki montaż
• poręczne narzędzia montażowe, bez zasilania energią
• dopuszczalna wysoka tolerancja montażowa
• płaszczyzna montażowa bez działania karbu
• bez spawania, lutowania lub nacinania gwintem
• ekologiczny i bezpieczny system łączeniowy.

Ciśnienie i temperatura
Połączenia Lokringa zaprojektowane są na ciśnienie robocze 50 bar przy 5-krotnym zabezpieczeniem i dla zakresu temperaturowego od -50° do +150°C.

Rodzaje stosowanych materiałów
Połączenia rurowe LOKRING wykonane są z aluminium i mosiądzu. Rodzaj materiału połączeń Lokring zależny jest od materiału, z jakiego wykonane są łączone ze sobą rury.

Film obrazujący technologię metodą Vulkan Lokring (w języku niemieckim):

[VIDEO:YOUTUBE:JEghF6V2HJg]

Kanał Youtube firmy AGMET, na którym można zobaczyć inne filmy Vulkan Lokring: http://www.youtube.com/ZHUAgmet

Wkrótce - więcej o lokringu w dziale "Technologie" wentylacja.com.pl.

AGMET

Zakład Handlowo-Usługowy "AGMET" powstał w 1991 roku we Wrocławiu. Od początku swojej działalności przedsiębiorstwo specjalizuje się w sprzedaży urządzeń, narzędzi i komponentów do produkcji oraz serwisu wyrobów chłodniczych oraz klimatyzacyjnych. Jest bezpośrednim importerem znanych światowych firm takich jak: Vulkan Lokring GmbH & Co.KG i Refco Ltd. Dużym osiągnięciem firmy "AGMET" jest wdrożenie w polskim przemyśle chłodniczym nowoczesnej technologii łączenia rur metodą Vulakan-Lokring eliminującą lutowanie lub spawanie. Agmet służy fachowym poradnictwem, zapewnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.
Źródło: Zakład Handlowo-Usługowy AGMET