Po zainwestowaniu funduszy publicznych w wysokości 6 bilionów lirów, powstanie laboratorium do testów, certyfikacji i badań dla włoskich firm działających w branży klimatyzacyjnej i chłodniczej. Otwarcie laboratorium w Amro nastąpi w drugiej połowie 2002 roku.

Dlaczego powstanie taka instytucja i dlaczego właśnie w tym miejscu?
Władze autonomicznego regionu Friulli - Wenecja Julijska, we wrześniu 1999 roku, uchwaliły fundusze na wybudowanie i wyposażenie tego centrum. Amaro ma doskonałą lokalizację: dobre połączenia komunikacyjne, a w pobliżu granicę z Austrią, która nie posiada własnego laboratorium. Blisko znajduje się też ośrodek badawczy w Monachium, z którym zaplanowana jest współpraca. Dodatkowym argumentem jest stosunkowo nieduża odległość do krajów Europy Wschodniej. Laboratorium będzie współpracować także z Uniwersytetami w Udinie i Padwie oraz z włoskim Instytutem Jakości.
Laboratorium będzie przystosowane do oceny energetycznej, przepływu powietrza, ogrzewania, elektryki, elektroniki i akustyki urządzeń klimatyzacyjnych, pomp grzewczych, konwektorów wentylatorowych, instalacji chłodzenia wody, wentylatorów, urządzeń oczyszczających powietrze, filtrów powietrza, aparatów dyfuzyjnych, odpowietrzaczy i kanałów wentylacyjnych oraz wymienników ciepła.