W poniedziałek 16 listopada odbyła się oficjalna inauguracja laboratorium dydaktyczno-naukowego DAIKIN na Wydziale Inżynierii Środowiska PW.
Firma DAIKIN Airconditioning Poland ufundowała wyposażenie dla sali dydaktycznej 33a Zakładu Klimatyzacji i Ogrzewnictwa Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, mieszczącej się na parterze budynku przy ul. Nowowiejskiej 20 w Warszawie.
Uroczystość otwarcia nowej sali dydaktycznej miała miejsce w poniedziałek 16 listopada 2009 roku. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele firmy DAIKIN oraz przedstawiciele władz uczelni.
Przybyli goście mieli okazję do obejrzenia i własnoręcznego uruchomienia zainstalowanych urządzeń.
Politechnika Warszawska jest jedną z najbardziej renomowanych uczelni technicznych w Polsce. W swoich murach wykształciła już wielu wybitnych inżynierów, architektów i naukowców, znanych nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie.
Daikin jako firma z branży klimatyzacyjnej i grzewczej docenia wysoki poziom naukowy, a w swoich działaniach charakteryzuje się nie tylko innowacyjnością we wprowadzaniu nowych technologii, ale również wsparciem, jakie oferuje w zakresie rozwoju nauki.
W roku bieżącym firma Daikin przyczyniła się do odremontowania sali laboratoryjnej na Wydziale Inżynierii Środowiska. Pod okiem dr inż. Piotra Ziętka zamontowane zostały urządzenia w specjalnie dobranym układzie umożliwiającym prowadzenie badań. Całość montażu instalacji wraz z pełnym opomiarowaniem wykonała firma TEKLIM S.C. z Warszawy.
Przygotowane zostały 2 stanowiska pomiarowe na dwóch urządzeniach.
Stanowiska pomiarowe mają za zadanie porównanie parametrów pracy 2 urządzeń klimatyzacyjnych typu Split wykonanych w różnych technologiach:
1. Urządzenie naścienne FTXR28EV1B9 z jednostką zewnętrzną RXR28 EV1B9 - wykonaną w oparciu o sprężarkę INVERTER z płynną regulacją wydajności oraz dodatkowo z opcją nawilżania i osuszania powietrza.
2. Urządzenie naścienne FTYN35 DAV3B z jednostką zewnętrzną RYN25DAV3B – wykonaną w oparciu o sprężarkę on-off bez INVERTERA.
Każde z urządzeń wewnętrznych zostało umieszczone w oddzielnym pomieszczeniu, natomiast jednostki zewnętrzne obydwu z nich znajdują się w tym samym pomieszczeniu.
Taki układ pozwala opomiarować jednostki z jednoczesnym porównaniem parametrów grzania i chłodzenia dla tych urządzeń.
Można będzie zbadać min. szybkość osiągania parametrów temperaturowych w pomieszczeniach o podobnej kubaturze, zmierzyć ilość zużytej energii elektrycznej przy jednakowym czasie pracy urządzeń, itp.
Zastosowanie dwóch urządzeń wykonanych w różnych technologiach pozwoli wyciągnąć wnioski i przewidzieć, w jakim kierunku powinna podążać branża producentów urządzeń klimatyzacyjnych mając na uwadze przede wszystkim energooszczędność urządzeń i troskę o ochronę środowiska naturalnego w aspekcie eksploatacji oraz przy samej produkcji tego typu urządzeń.
Aspekt ochrony środowiska naturalnego, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej podczas pracy urządzeń, stosowanie proekologicznych czynników chłodniczych jak również zmniejszenie ilości odpadów przy produkcji urządzeń klimatyzacyjnych stanowi jeden z głównych trendów w polityce koncernu DAIKIN INDUSTRIES Ltd.

Zobacz: fotoreportaż z otwarcia laboratorium DAIKIN na PW
(Zdjęcia: Daikin Airconditioning Poland)