Gdy po węgiel sięga się do coraz niżej położonych pokładów, konieczne jest instalowanie pod ziemią klimatyzacji.
Fot. 1. KWK Krupiński
Foto: suszec.pl

W piątek 4 lipca 2008 roku w kopalni „Krupiński” została oddana do użytku klimatyzacja grupowa. Dzięki tej inwestycji, której koszt wyniósł prawie 7 mln zł, polepszy się komfort pracy na dole, wzrośnie wydajność, zwiększy się poziom bezpieczeństwo pracy.
Do piątku kopalnia „Krupiński” była ostatnią, w której nie zainstalowano jeszcze na dole klimatyzacji. A była to „niezbędna inwestycja”, jak zaznaczył w trakcie uroczystości oddania tego urządzeń do użytku dyrektor kopalni, Krzysztof Ogiegło.
– Temperatura skał w rejonie eksploatacji ściany B-13 wynosi od 30 do 36 stopni, a temperatura pierwotna skał poniżej 1000 m dochodzi do 42 stopni – podkreślił dyrektor Ogiegło. – Dzięki klimatyzacji będzie tam możliwa w miarę płynna eksploatacja i prowadzenie robót przygotowawczych.
O tym, że klimatyzacja grupowa w kopalni to „ważna i potrzebna inwestycja” przekonywał również Andrzej Tor, wiceprezes ds. produkcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podkreślił, że JSW ma duże doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach.

– Sądzę, że klimatyzacja będzie w kopalni bardzo dobrze eksploatowana. Bardzo ważne jest, aby moc chłodniczą odpowiednio wykorzystać
– mówił wiceprezes Tor.
Analizy wykonane przez ekspertów wykazały, że w przypadku kopalni „Krupiński” najbardziej efektywnym rozwiązaniem będzie instalacja klimatyzacji grupowej. Projekt takiego urządzenia opracował zespół, którym kierował prof. Nikodem Szlązak z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.
Podczas piątkowej uroczystości prof. Szlązak stwierdził, że kiedy po węgiel sięga się do coraz głębiej położonych pokładów, klimatyzacja na dole kopalni, to „nie jakiś luksus, ale konieczność”.
Przyjęta koncepcja grupowej klimatyzacji w „Krupińskim” realizowana jest przez dwa agregaty, o sumarycznej mocy chłodniczej 1,2 MW, zlokalizowane na dole kopalni, w pobliżu szybu. Instalacja została tak zaprojektowana, aby było możliwe elastyczne dysponowanie mocą chłodniczą. W zależności od zapotrzebowania można będzie eksploatować jeden lub oba agregaty. Bez konieczności zmiany lokalizacji agregatów, przy założonej mocy chłodniczej, mogą być one eksploatowane do końca istnienia kopalni.
Klimatyzacja grupowa w „Krupińskim” obejmuje eksploatację w pokładzie 348. Będzie tam pięć ścian. W jednej, B-13, urabiany jest już węgiel. Ściany prowadzone będą na głębokości od 570 m do 760 m.
Głównym wykonawcą i dostawcą urządzeń do klimatyzacji grupowej w „Krupińskim” jest AZIS Plus Sp. z o.o. z Jastrzębia Zdroju, która wyspecjalizowała się w realizacji tego typu inwestycji.
Źródło: NETTG.pl