Głównym celem kurtyny powietrznej jest wytworzenie bariery pomiędzy pomieszczeniami bądź strefami o różnych temperaturach. W okresie zimowym, nawiewany strumień ciepłego powietrza zapobiega przedostawaniu się powietrza chłodnego do pomieszczenia ograniczając tym samym straty ciepła, a co za tym idzie również straty energii. Latem stanowi doskonałą barierę przed gorącym powietrzem napływającym z zewnątrz pomieszczenia, chroni przed przedostawaniem się do niego owadów, pyłów i innych zanieczyszczeń.Kurtyny powietrzne mają bardzo szerokie zastosowanie. Montowane są nad drzwiami w małych obiektach użyteczności publicznej jak kwiaciarnie, sklepy, restauracje, banki jak również w obiektach typowo przemysłowych np. w bramach hal przeładunkowych, chłodniach itp.


W ofercie firmy Venture Industries (www.venture.pl) znajduje się pięć typów kurtyn powietrznych. W zależności od potrzeb możemy wybrać kurtyny dmuchające wyłącznie zimnym powietrzem stosowane głównie latem, jak również wyposażone w nagrzewnice elektryczne, które stosowane są zarówno latem jak i zimą.
Instalacja
Elektryczne kurtyny powietrzne typu COR przeznaczone są do montażu ściennego nad otworami wejściowymi na wysokości od 1,8 do 3m. Jeżeli urządzenie zostanie zamontowane zbyt nisko strumień wypływającego powietrza może powodować duży hałas, jak również być uciążliwy dla osób, które znajdą się w jego zasięgu. Montaż kurtyny na zbyt dużej wysokości spowoduje, że prędkość powietrza przy podłodze będzie zbyt mała a przez to zmniejszy się skuteczność bariery. W celu uzyskania jak najbardziej optymalnych parametrów pracy, zaleca się aby strumień powietrza wypływający z kurtyny zakrywał całą szerokość otworu, w którym jest ona zamontowana.
Dostępne urządzenia mają dwie długości 1m oraz 1,5m. Dzięki możliwości zamontowania kurtyn obok siebie w ciągach, mogą one być dopasowane do drzwi lub bram o dowolnej szerokości.

Parametry techniczne


We wszystkich modelach kurtyn powietrznych COR zastosowano specjalne łożyska, które dzięki idealnemu wyważeniu zapewniają bardzo efektywną, długotrwałą oraz bezawaryjną pracę urządzeń. Dodatkowo specjalnie zaprojektowany kształt wylotu powietrza zapewnia bardzo cichą pracę.
Kurtyny oznaczone symbolem COR F-1000 oraz COR F-1500 nie są wyposażone w nagrzewnice i dmuchają tylko zimnym powietrzem. Zasilane są prądem jednofazowym. Wydajności kurtyn wynoszą odpowiednio dla COR F-1000 1420m³/h natomiast dla COR F-1500 2675m³/h. Prędkość powietrza w odległości 0,5m od wylotu wynosi w przypadku wszystkich urządzeń ok. 10m/s. Kurtyny COR 3,5-1000N, COR 6-1000N oraz COR 9-1500N wyposażone są standardowo w nagrzewnicę elektryczną. W zależności od modelu moce grzewcze nagrzewnic wynoszą 3600, 6100 i 9200 kW. COR 3,5 oraz COR 6 pracują z wydajnością 1384m³/h natomiast COR 9 z wydajnością 2545m³/h. Wszystkie kurtyny standardowo wyposażone są naścienny regulator, który może obsługiwać do pięciu jednostek tego samego modelu. Jest to szczególnie przydatne gdy kilka kurtyn pracuje w jednym ciągu i zależy nam na tym by wszystkie urządzenia sterowane były równocześnie.

mgr inż. Jacek Mężyński
Venture Industries www.venture.pl