Komfort cieplny zależny nie tylko od prawidłowo działającej instalacji centralnego ogrzewania, ale przede wszystkim od właściwie dobranego urządzenia grzewczego. Dlatego tak ważny jest wybór nowego grzejnika i określenie jego mocy grzewczej.

Kupujemy nowy grzejnik


Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli grzejników – płytowych profilowanych, z płaską płytą czołową oraz łazienkowych i dekoracyjnych. Wybór tego, który spełni nasze oczekiwania pod względem walorów estetycznych, jak i funkcjonalnych, jest dużym wyzwaniem. Szczególnie ważne jest to by grzejnik realizował właściwie swoją funkcję grzewczą i zapewnił nam odpowiednią temperaturę w danym pomieszczeniu. Należy pamiętać, że nie każdy typ można zainstalować w dowolnie wybranym miejscu, np. w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza, takich jak łazienka, konieczny jest montaż modeli drabinkowych, np. z oferty renomowanego producenta urządzeń grzewczych marki Purmo, firma Rettig Heating.

Po pierwsze moc cieplna

Najważniejszym parametrem, który należy brać pod uwagę przy wyborze grzejnika jest jego moc cieplna podawana w watach [W]. Moc cieplna jest ściśle związana z jego wielkością oraz parametrami instalacji centralnego ogrzewania i wymaga precyzyjnego obliczenia dla każdego pomieszczenia. „Wielkość strat ciepła pomieszczenia często jest wyliczana wskaźnikowo na podstawie kubatury lub powierzchni pomieszczeń. Wskaźnik ten jednak może wahać się od 40-200W/m2 gdyż jego wielkość związana jest z wieloma innymi czynnikami, jak właściwości termoizolacyjne budynku i jego lokalizacja. Dlatego tak istotne jest by wielkość ta została wyliczona przez profesjonalistę.” – przestrzega Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego w firmie Rettig Heating. Przy określaniu strat ciepła pomieszczenia oraz wielkości grzejnika należy uwzględnić również temperaturę zewnętrzną otoczenia. Dla różnych stref klimatycznych Polski określana jest obliczeniowa zewnętrzna temperatura powietrza. Waha się ona od –16 stopni Celsjusza nad morzem do –24 stopni Celsjusza w górach. Im niższa temperatura zewnętrzna, tym straty ciepła, dla identycznego budynku, będą większe. Dobierając moc grzewczą urządzenia należy także wziąć pod uwagę ocieplenie budynku i wielkość okien.

Właściwy grzejnik we właściwym miejscu

O tym, jaki rodzaj ogrzewania wybrać, decyduje także miejsce jego instalacji. Należy kierować zasadą, że maksymalną wydajność uzyska on tam, gdzie występują największe straty ciepła. Najlepiej więc zamontować grzejnik na ścianie zewnętrznej, pod oknem. Doskonałym rozwiązaniem będą tu grzejniki z elementami konwekcyjnymi Purmo Compact oraz Purmo Ventil Compact i Purmo Ventil Compact M, które ze względu na szeroki zakres produkowanych modeli pozwolą dobrać optymalne rozwiązanie dla każdego pomieszczenia dostosowując się swoją wysokością do różnych odległości pomiędzy parapetem a poziomem podłogi. Jeśli wybierzemy inną lokalizację, spowoduje to często konieczność zwiększenia wielkości grzejnika, a co za tym idzie i mocy cieplnej nawet o 20%. Na wydajność grzejnika wpływ ma również to, czy będzie on zabudowany lub osłonięty. Wówczas także konieczne jest zwiększenie wielkości urządzenia. Kiedy dysponujemy ograniczoną powierzchnią do montażu grzejnika, można wówczas wybrać grzejnik mniejszych rozmiarów jednak o zwiększonej liczbie płyt grzejnych. Warto przyjrzeć się grzejnikom płytowym Purmo Ventil Compact, które są wyposażone w termostatyczną wkładkę zaworową, oznacza to, że wystarczy zamontować głowicę termostatyczną, aby zautomatyzować proces regulacji temperatury w pomieszczeniu. Można zastanowić się także nad ogrzewaniem podłogowym, np. wodnym ogrzewaniem podłogowym Purmo, które znakomicie sprawdzi się w łazience oraz w holu.

Pewna jakość

Wybór ogrzewania to inwestycja na lata, dlatego warto wybrać renomowanych producentów, którzy zapewnią nam długoletnią ochronę serwisową. Firma Rettig Heating, producent grzejników marki Purmo zapewnia swym klientom 10-letnia gwarancję na wszystkie modele ze swojej oferty. Oprócz tego zapewnia specjalistyczną pomoc w wyborze i instalacji grzejników. Dodatkową pomocą służą pracownicy firmy Rettig Heating, do których dane kontaktowe również można znaleźć na stronie www.purmo.pl.