20-23 lutego br. odbyły się w Poznaniu Międzynarodowe Targi Instalacyjne INSTALACJE, którym towarzyszyła Międzynarodowa Wystawa Zabezpieczeń SECUREX oraz wystawa Wyposażenie Łazienek. Impreza ta zgromadziła 564 wystawców, w tym 500 krajowych i 64 zagranicznych. Ekspozycje przygotowały firmy z Austrii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Malty, Monako, Niemiec, Polski, Słowenii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Do najliczniej zaprezentowanych branż zaliczyć należy technikę ciepłowniczą i grzewczą, sieci, rurociągi i osprzęt oraz technikę wentylacyjną i klimatyzacyjną oraz armaturę.

Szerokość oferty producentów i dystrybutorów z zakresu techniki ciepłowniczej i grzewczej praktycznie każdemu zainteresowaniu pozwalała na znalezienie interesującego go rozwiązania. Inwestorzy zainteresowani wymianą kotła mogli wybierać wśród urządzeń na paliwo stałe, gazowych, olejowych, kondensacyjnych - stojących i wiszących, jedno- i dwufunkcyjnych. Nie mniej szeroka była oferta grzejników. Popularnością cieszyły się również alternatywne wobec grzejnikowego systemy ogrzewania - podłogowe wodne i elektryczne, sufitowe, ścienne. Choć mamy coraz cieplejsze zimy, inwestorzy myślą o komforcie cieplnym nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale również o bezpiecznym dotarciu do domów czy innych budynków. Do nich skierowana była oferta producentów i dystrybutorów systemów rozwiązujących problem oblodzonych schodów, podjazdów itp.
Na targach INSTALACJE prezentowane były też nowoczesne kotły opalane drewnem i materiałami drewnopochodnymi, dostosowane do pracy zarówno w instalacji z obiegiem grawitacyjnym, jak i wymuszonym, alternatywne źródła energii, przede wszystkim kolektory słoneczny i pompy ciepła. Prezentowano ponadto podgrzewacze ciepłej wody, butle i zbiorniki na olej opałowy i gaz płynny, sprzęt do instalacji grzewczych, systemy kominowe, materiały izolacyjne.
Bardzo ważnym działem instalacji jest technika wentylacyjna i klimatyzacyjna. Podczas targów INSTALACJE prezentowane były wentylatory i centrale wentylacyjne oraz klimatyzacyjne, klimatyzatory, nawiewniki i wywiewniki, a także osprzęt do instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Nie zabrakło również wyrobów, technik i technologii z zakresu gazownictwa - m.in. sieci gazowych średniego i niskiego ciśnienia, stacji gazowych, instalacji i kotłowni na paliwo gazowe, systemów zabezpieczających i łączności.
Zainteresowani pompami mogli zapoznać się z pełna ofertą producentów i dystrybutorów, dotyczącą pomp do instalacji grzewczych, wody i ścieków, stosowania w przemyśle oraz do celów p.-poż.
Tradycyjnie bardzo szeroko reprezentowana była branża producentów rur do instalacji wewnętrznych i sieci zewnętrznych, automatyki, armatury oraz oczyszczania ścieków.
Tradycyjnie targom towarzyszyły liczne konferencje i seminaria, dotyczące m.in. komunalnych systemów wodociągów na progu XXI wieku, odbyło się Ogólnopolskie Forum Audytorów Energetycznych, konferencje i seminaria przygotowali również wystawcy.
Tradycją targów jest nagradzanie najbardziej innowacyjnych produktów prezentowanych w trakcie ich trwania. Sąd Konkursowy, którego przewodniczącym był prof. Edward Szczechowiak, postanowił nagrodzić następujące wyroby:
- wiszący, kondensacyjny kocioł gazowy VITODENS 200 - firmy VIESSMANN Werke GmbH,
- kocioł gazowy centralnego ogrzewania dwufunkcyjny kondensacyjny ECOTERM tym BMB 24 - firmy TERMET S.A.,
- dwufunkcyjny wiszący kocioł gazowy SUPER EXCLUSIVE 21 esi TURBO (z zamkniętą komorą spalania) - firmy Beretta,
- system PARADIGMA, składający się z kotła kondensacyjnego gazowego MODULA, kolektora słonecznego CPC STAR, zbiornika świeżej wody Optima... T, automatyki MES - firmy PARADIGMA RITTER Energie und Umwelttechnik GmbH Co. KG,
- samoregulujący przewód grzejny ELEKTRA SELFTEC - firmy ELEKTRA,
- system połączeń ZAK - firmy E. HAWLE & Co Flanschen und Armaturen Werk,
- system rur kanalizacyjnych strukturalnych i kształtek z PVC-U PROCOR - Wytwórni Profili Budowlanych z PVC PROFIL Jerzy Cerba,
- SPECTRA 2000 analizator spalin -firmy MRU GmbH, - elektroniczny podzielnik kosztów EPOKA J-23 - firmy METRON Fabryka Zintegrowanych Systemów Opomiarowania i Rozliczeń Sp. z o.o.,
- seria armatury sanitarnej JANTAR - Krakowskiej Fabryki Armatur ARMATURA S.A.,
- płyn do układów chłodniczych, klimatyzacyjnych, solarnych i grzewczych ERGOLID EKO - Zakładów Chemicznych i Tworzyw Sztucznych Boryszew S.A.,
- klapa do przewodów wentylacji pożarowej typu CF 2H 1 V - firmy PANOL S.A.