Wiosna i lato to czas remontów. Nierzadko wtedy też skłaniamy się ku wymianie lub konserwacji instalacji grzewczych, klimatyzacyjnych czy solarnych w naszych domach. Aby jednak zrobić to poprawnie, należy dokładnie zaplanować pracę i wiedzieć jakich produktów użyć. O prawidłowym montażu izolacji i mocowaniu rur opowiada Jarema Chmielarski, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell.

Po pierwsze: właściwy wybór

Prawidłowy montaż izolacji należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego rodzaju otuliny. Dawno minęły już czasy, gdy jeden i ten sam rodzaj materiału izolacyjnego stosowaliśmy na rury z ciepłą wodą użytkową, instalacje solarne czy przewody klimatyzacyjne. „Kiedyś w przypadku doboru izolacji ograniczał nas przede wszystkim wybór. Teraz ograniczana nas właściwie tylko wyobraźnia” – tłumaczy Jarema Chmielarski z firmy Armacell. „Lata intensywnych badań pozwoliły na stworzenie całej gamy wyrobów izolacyjnych, które służą do różnych zastosowań. Dzięki szerokiemu wyborowi, oferowanemu m. in. przez naszą firmę, każdy użytkownik, zarówno mały jak i duży, może dobrać otulinę do swoich potrzeb. Aby wymienić tylko kilka potencjalnych zastosowań, wyróżnić należy izolacje do instalacji grzewczych, klimatyzacyjnych czy solarnych. Oprócz podstawowej funkcji właściwej wszystkim izolacjom, jaką jest zapobieganie niekontrolowanej wymianie ciepła
z otoczeniem, każdy z wyrobów posiada swoje unikalne charakterystyki. Inną otulinę dobierzemy więc do instalacji przy panelach słonecznych, inną do rur doprowadzających ciepłą wodę do kranu, a inną do przewodów, którymi pompowane jest do budynku zimne powietrze. Precyzyjny wybór pozwoli na uzyskanie największych oszczędności energii i zapewnieni trwałość i wieloletnią bezawaryjną eksploatację
” – dodaje ekspert.

Po drugie: bezpieczny i skuteczny montaż

Po dokonaniu wyboru izolacji należy zadbać o jego odpowiedni montaż, który nierzadko wymaga użycia specjalistycznego kleju. Wprawdzie w marketach i sklepach budowlanych dostępnych jest wiele klejów oraz pianek czy silikonów, należy pamiętać, że korzystanie z dedykowanego produktu gwarantuje najwyższą wydajność, trwałość a także bezpieczeństwo i komfort pracy. „Wśród naszych produktów znaleźć można kleje stworzone z myślą o montażu izolacji” – mówi Jarema Chmielarski. „Jedną z nowości jest klej Armaflex RS850 przeznaczony do wszystkich rodzajów izolacji z rodziny Armaflex z wyjątkiem HT/Armaflex. Produkt ten charakteryzuje się przede wszystkim wysoką wydajnością: w zależności od rodzaju izolacji starcza on na montaż nawet ponad kilometra otuliny.” – dodaje przedstawiciel firmy.

Armaflex RS850 ma postać żelu tiksotropowego, co oznacza, że podczas aplikacji na klejone powierzchnie nie kapie i nie tworzy zacieków. „Jest to istotne, gdy montujemy izolację od dołu, znajdując się pod nią lub gdy nie chcemy pobrudzić powierzchni bezpośrednio pod izolowanym elementem. Wśród zalet kleju wymienić należy również niską rzeczywistą emisję oparów, gdy znajduje się w otwartym pojemniku, co ma niebagatelny wpływ na jakość naszej pracy i zdrowie zwłaszcza, gdy przebywamy w zamkniętym pomieszczeniu” - tłumaczy Jarema Chmielarski.

Po trzecie: eliminacja mostków cieplnych i zacieków

Mostki cieplne to zjawisko występujące w tych miejscach izolacji, gdzie zwiększone jest przewodnictwo termiczne. Takim odcinkiem może być na przykład miejsce ściskania otuliny przez wykonane z metalu obejmy, których używa się do przytwierdzania rur do ścian. „Mostki cieplne powodują straty energii oraz nieestetyczne zacieki, które mogą mieć wpływ na obniżenie trwałości izolacji” mówi Jarema Chmielarski z Armacell. Aby zapobiec temu negatywnemu zjawisku warto zastanowić się nad wykorzystaniem systemu mocowań przeciwdziałającemu nadmiernemu ściskaniu i ograniczającemu przewodnictwo cieplne. „Jednym z systemów mocowań rur jest opracowany w naszej firmie Armafix X. Rozwiązanie to charakteryzuje się lekkością i nowoczesnym wzornictwem i może być wykorzystywane do większości rodzajów otulin stworzonych na bazie spienionego kauczuku. Na system składają się z dwa elementy: nośny, który nie pozwala na ściśnięcie otuliny oraz izolacyjny, powstrzymujący przenikanie ciepła. Zaletą uchwytów są również ich właściwości antykondensacyjne, dzięki czemu nie skrapla się na nich woda i nie tworzą się zacieki” – podsumowuje ekspert.

Podczas remontu każdej instalacji grzewczej, klimatyzacyjnej czy solarnej należy odpowiednio dobrać materiał izolacyjny, klej montażowy oraz systemy mocowania rur. Istnieje bowiem ryzyko, że zignorowanie zasad spowoduje straty wynikające z ucieczki energii, zwiększone koszty związane
z montażem, niszczenie izolacji i występowanie nieestetycznych zacieków.

Dystrybutor: Armacell Poland Sp. z o.o. 55-300 Środa Śląska ul. Targowa 2 tel. 71 3175025 fax 71 3175115
www.armacell.com


Firma „Armacell” swoje początki datuje na rok 1860, kiedy to powstała spółka – matka „Armstrong Cork”, późniejsza „Armstrong World Industries”. W 1959 firma podbija rynek chłodniczy i klimatyzacyjny, innowacyjnym produktem o nazwie Armaflex – elastyczną, profesjonalną izolacją o rewolucyjnych właściwościach na bazie elastomerów. Rok później Armstrong zakłada oddział w Niemczech, gdzie w 1965 roku rozpoczyna się produkcja Armaflexu. Następne dekady upływają pod znakiem kolejnych sukcesów w branży izolacyjnej. Powstaje Tubolit – elastyczna pianka o zamkniętej strukturze komórkowej na bazie polietylenu oraz Okabell – system metalowych osłon zabezpieczających izolację. W 2000 roku efektem wykupu działu „Armstrong World Industries” zajmującego się izolacjami, powstaje „Armacell”. W 2006 roku „Armacell” przystąpił do inicjatywy ONZ o nazwie „UN Global Compact” dotyczącej odpowiedzialnego biznesu kierującego się 10 zasadami z zakresu praw człowieka, praw pracowniczych, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji. Obecnie „Armacell” specjalizuje się w produkcji izolacji, oferując najbardziej kompletną i kompleksową gamę elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do instalacji grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, sanitarnych i przemysłowych, stając się jednocześnie światowym liderem w tej dziedzinie. „Armacell' posiada sprawdzone rozwiązania służące do wydajnego ograniczania strat energii, ochrony instalacji układanych w budynkach oraz poprawy komfortu akustycznego. Priorytetem firmy jest solidność, niezawodność i najwyższa jakość oferowanych wyrobów, poparta prawie 150–letnim doświadczeniem na rynku izolacji. Ponad 20 fabryk na całym świecie wraz z trzecią co do wielkości w Środzie Śląskiej, ekipa wysoko wykwalifikowanych przedstawicieli handlowych oraz doskonały serwis, świadczą nie tylko o znakomitym profesjonalizmie, ale również o szczególnej dbałości o zadowolenie użytkowników i reputację firmy na rynku izolacji technicznych.

Źródło: ''