Od początku lutego trwa akcja poszukiwania najstarszego okna PCV w Polsce. Spośród okien zgłoszonych do konkursu w lutym, najstarsze pochodzi z 1975 roku...
W lutym i marcu cała Polska szuka najstarszego okna PCV. Do konkursu zostały zgłoszone okna z całej Polski, montowane w latach 1975-2000, najczęściej na terenie województwa śląskiego, ale również np. podlaskiego.

- Zgłoszenia są weryfikowane pod kątem dowodowym. W trakcie wizji lokalnej gromadzimy posiadany przez właściciela okna materiał dowodowy oraz sprawdzamy datę produkcji. Zaczynamy od najstarszego zgłoszonego okna i, jeśli dowody okazują się wystarczające, poprzestajemy na tym przypadku.
- mówi Hanna Gut z agencji GutPR.
Najstarsze obecnie zgłoszone i zweryfikowane okno pochodzi od polskiego producenta i zostało całkowicie wyprodukowane w Polsce. Jest ono zamontowane w Łaziskach Górnych. Właściciel okna posiada dokument ze spółdzielni mieszkaniowej "Razem" w Łaziskach, który poświadcza m. in. datę oddania mieszkań do eksploatacji i potwierdza, iż w wybudowanym przez FADOM Żory budynku zostały zainstalowane okna z PCV. Co ciekawe, okna były montowane bezpośrednio w prefabrykatach, jeszcze przed powstaniem budynku.


Dodatkowo na oknach pozostały fabryczne oznaczenia Huty Szkła Okiennego Szczakowa, datujące rok produkcji szyb na październik 1975. Okno powstało zatem nie później niż w Grudniu 1975.

- Zaskoczyło nas to, że weryfikowane okna, po trzydziestu czterech latach eksploatacji dawały się otwierać i zamykać bez większych problemów (robił to towarzyszący nam fotograf)
- mówi organizator konkursu – część okien była pomalowana, jednak w tych które po prostu zostały dobrze wyczyszczone wydaje się że profile nie zmieniły koloru - są nadal białe, co widać szczególnie dobrze na zgłoszonym do konkursu zdjęciu (na tle śniegu).
To jeszcze nie koniec akcji poszukiwań pierwszego okna PCV w Polsce. Czy uda się znaleźć okno PCV wyprodukowane i zamontowane wcześniej niż w 1975 roku? Do końca marca okna można zgłaszać na oficjalnej stronie konkursowej www.pierwsze-okno.pl. Na zwycięzcę czeka darmowa wymiana okien we wskazanym lokalu do kwoty 20.000 zł.
Organizatorem konkursu jest agencja GutPR.