Firma Dimplex, specjalizująca się w technice elektrycznego ogrzewania domów i technice systemowej, wprowadziła do swojej oferty nowość – wysokowydajne pompy ciepła typu solanka/woda SIW...TU ze zintegrowanym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej. Innowacyjne urządzenia zostały zaprezentowane po raz pierwszy na tegorocznych targach ISH we Frankfurcie, największej międzynarodowej imprezie w branży wentylacji, klimatyzacji, instalacji wodnych i sanitarnych.

Kompaktowe pompy ciepła solanka / woda SIW 6-11 TU – innowacja na miarę każdego domu
Z obserwacji stanu naszych zasobów energetycznych można śmiało stwierdzić, że przyszłość zdecydowanie należy do instalacji ogrzewniczych przyjaznych dla środowiska naturalnego. Pompy ciepła – zaawansowane technologicznie urządzenia grzewcze w pełni realizują tę ideę, wykorzystując energię zgormadzoną w gruncie, ogrzanym opadami atmosferycznymi i promieniami słonecznymi. Pobieranie energii z ziemi umożliwiają dwa systemy – gruntowe kolektory płaskie i sondy gruntowe, umieszczane zarówno na dużej powierzchni, jak i dużej, dochodzącej do 100 metrów głębokości.


Nowa seria – rozwiązanie uniwersalne


SIW 6TU, SIW 8TU, SIW 11TU – to trzy zaprezentowane na targach IHS modele nowej serii pomp ciepła typu solanka/woda, będące rezultatem długoletnich prac nad optymalizacją oraz zwiększeniem wydajności tego rodzaju urządzeń. Innowacyjne rozwiązania, zrealizowane dzięki wysokiej jakości komponentom (np. sprężarki firmy Coopeland, sterowanie na bazie elementów Carel), gwarantują nie tylko solidność i trwałość, lecz również – wyjątkowo wysoką wydajność i niskie koszty eksploatacji. Najważniejszą zaletą nowych urządzeń jest ich modułowa budowa, która, poprzez możliwość zdjęcia niektórych części, istotnie usprawnia zainstalowanie pompy w budynku. Zaletą urządzeń są również ich niewielkie rozmiary – pompa o szerokości 0, 6 m i wysokości 2, 0 m z powodzeniem zmieści się nawet w tych budynkach, w których nie ma piwnicy bądź pomieszczeń gospodarczych. Zbiornik ciepłej wody użytkowej ma pojemność aż 170 litrów – jest to pojemność optymalna na potrzeby mieszkańców domu jednorodzinnego. Zbiornik jest dodatkowo zintegrowany z pompą, co pozwala zaoszczędzić dodatkową powierzchnię.


Solanka i woda – jak to działa?


W polskim klimacie, pomimo jego dużej zmienności temperatura gruntu jest stała i na głębokości 15 metrów wynosi około 10°C. Wykorzystanie energii zakumulowanej w gruncie, podobnie jak tej zgromadzonej w wodach głębinowych i technologicznych, możliwe jest dzięki ziemnym pompom ciepła typu solanka/woda. Pompy te pobierają ciepło z „zimnego” otoczenia za pomocą wymiennika gruntowego, układu rur stanowiących kolektor gruntowy, przez który przepływa niezamarzająca ciecz zwana potocznie solanką, będąca mieszanką wody z glikolem. Kolektor gruntowy może mieć postać płaską – w przypadku możliwości wykorzystania dużej powierzchni – lub pionowy, zajmujący dla odmiany niedużą powierzchnię. Pobrane w ten sposób ciepło kierowane jest do urządzenia, w którym jego temperatura podnoszona jest do poziomu grzejnego oraz kierowana do instalacji budynku.


Wysoka wydajność, niskie koszty eksploatacji


Kompaktowe pompy ciepła typu solanka/woda firmy Dimplex Polska ze zintegrowanym zbiornikiem na wodę z linii SIW to rozwiązanie odpowiednie do niemal każdego domu. Niewielkie rozmiary i łatwość montażu uzupełnia cicha praca urządzenia, zapewniona przez hermetyczna komorę sprężarki. Nową serię charakteryzuje również szereg usprawnień technologicznych, takich jak różne możliwości podłączenia dla przyłączy solanki i ogrzewania, zintegrowane bezdrganiowe przyłącze do systemu grzewczego czy też sensoryczne nadzorowanie obiegu chłodniczego. W systemie istnieje również funkcja zintegrowanego obliczania ilości ciepła do ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, wskazywana na sterowniku pompy ciepła WPM Econ 5 +. Dodatkowym usprawnieniem jest wyposażenie pompy w umieszczony w jej czołowej obudowie zdejmowalny panel sterujący Managera WPM Econ 5+, który można przy pomocy zestawu montażowego zamontować na dowolnej ścianie jako przewodowe zdalne sterowanie.


Niskie koszty eksploatacji oraz wysoką wydajność nowych pomp docenią przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych. Urządzenie to warto uwzględnić już w fazie projektowej budynku – czyste, korzystające z energii środowiskowej źródło całorocznego ciepła domowego to bowiem bezproblemowe i ekonomiczne rozwiązanie.