Ostatnia dekada to czas przyspieszonej modernizacji polskiej wsi. Pieniądze płynące z Unii Europejskiej oraz nowoczesne wyposażenie rolnicze zmieniły oblicze prowincji i znacznie zbliżyły ją do większych ośrodków miejskich. Kolejnym wielkim krokiem dla milinów gospodarstw może być przejście na Odnawialne Źródła Energii, które staną się impulsem do dalszego rozwoju.

Kolektory słoneczne z dopłatami szansą dla polskiej wsi
Odnawialne Źródła Energii (OZE) to wszystkie te zasoby, które nie wyczerpują się wraz z ich wykorzystywaniem. Są to między innymi promieniowanie słoneczne, wiatr i geotermia. Ich zdecydowaną przewagą nad klasycznymi źródłami energii takimi jak gaz, węgiel czy ropa, jest również ich cena… a właściwie jej brak. Po instalacji odpowiednich urządzeń możemy bowiem korzystać z nich w sposób nieograniczony i bez ponoszenia kosztów.

Kolektory słoneczne HovenJednym z najpopularniejszych urządzeń tego typu są kolektory słoneczne, które służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania pomieszczeń. To bardzo ważne zwłaszcza na wsi, gdzie domy są często duże, a ciepła woda przydaje się nie tylko do mycia, ale również do prac gospodarczych. „Od początku naszej działalności jesteśmy pod dużym wrażeniem przedsiębiorczości rolników i mieszkańców wsi” – mówi Krzysztof Romaniak, Dyrektor Operacyjny firmy Hoven, oferującej kolektory słoneczne oraz pomoc w pozyskaniu dofinansowania na ich instalację. „Ich umiejętność efektywnego korzystania z dopłat, zainteresowanie nowymi technologiami i oszczędność jest nierzadko większa niż w miastach. To właśnie na wsiach sprzedajemy dużą część naszych kolektorów” – dodaje Krzysztof Romaniak.

Czysta agroturystyka

Kolektory słoneczne mają dwie podstawowe zalety. Po pierwsze pozwalają na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Po drugie zaś są czyste i nie zatruwają powietrza, bo korzystanie z nich nie powoduje emisji dymu. „W przypadku rolnictwa i turystyki wiejskiej kolektory mają nieprzecenioną wartość. Według statystyk Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Wsi w Polsce aktywnych jest 10-12 tys. gospodarstw agroturystycznych, które oferują blisko 100 tys. miejsc noclegowych. Zauważyliśmy, że urlopowicze coraz częściej zwracają uwagę na to, czy w czasie wakacji będą mogli odetchnąć świeżym powietrzem, co możliwe jest również dzięki instalacji kolektorów. Jeśli polska wieś ma konkurować z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami turystycznymi, musi dbać o naturę” – tłumaczy Krzysztof Romaniak z firmy Hoven.

Inwestycja, która się opłaca

Dzięki dopłatom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 45%, ceny kolektora i jego instalacja zwraca się średnio w 3-5 lat. Dane te dotyczą jednak uśrednionego zużycia ciepłej wody użytkowej i grzewczej. W przypadku, gdy ciepła woda służy do prowadzenia prac w gospodarstwie, a także udostępniana jest gościom w przypadku agroturystyki, oszczędności mogą pojawić się jeszcze szybciej. „Teraz jest najlepszy czas na inwestycję w kolektory. Wahania cen gazu, węgla czy ropy powodują, że nigdy nie możemy być pewni, ile zapłacimy za ciepło w kolejnym roku. Kolektory słoneczne w dużej mierze uwalniają nas od tradycyjnych paliw i obniżają nasze koszty. Firmy takie jak nasza, oferują również pełne wsparcie przy pozyskaniu dofinansowania na instalacje solarne, dzięki czemu formalności po stronie klienta ograniczone są do minimum” – mówi Krzysztof Romaniak.

Instalacja kolektorów to szansa dla gospodarstw rolnych, agroturystycznych, jak również wszystkich mieszkańców wsi, którym zależy na oszczędności i czystości środowiska. Dzięki firmie Hoven uzyskanie dofinansowania i instalacja kolektora stają się zdecydowanie prostsze, a zgromadzone
w ten sposób oszczędności pozwolą na dalsze inwestycje.

Hoven sp. z o.o. to ogólnopolski dostawca kompleksowych i nowoczesnych rozwiązań z zakresu techniki solarnej, które stanowią znak rozpoznawczy firmy. Oferta Hoven to przede wszystkim najwyższej jakości kolektory słoneczne, ale również profesjonalna obsługa na wszystkich etapach montażu instalacji solarnej. Firma oferuje profesjonalny audyt inwestycji, przygotowanie projektu instalacji niezbędnego do uzyskania dotacji, kompleksową pomoc w pozyskaniu dofinansowania, montaż oraz serwis. Obecnie firma posiada 15 oddziałów na terenie całego kraju (Poznań, Wrocław, Kraków, Warszawa, Katowice, Rzeszów, Bielsko-Biała, Lublin, Łódź, Koszalin, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz, Częstochowa, oraz Białystok), a także dwóch punktów sprzedaży (Bielsko-Biała i Kielce).

Hoven sp. z o.o.
ul. Bratysławska 1A
31-201 Kraków
tel. 801 801 221
e-mail: info@hoven.pl
www.hoven.pl