Centrum Klima – wiodący na rynku polskim oraz liczący się w Europie producent i dystrybutor systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych – uruchamia kolejną linię produkcyjną, wytwarzającą elementy przeznaczone głównie na eksport. W ciągu ostatnich 3 lat spółka zainwestowała w nowoczesne maszyny już 16 mln zł, w tym w całkowicie zrobotyzowaną maszynę do zgrzewania kolan – VARB 60 renomowanej szwajcarskiej firmy SOUTEC. Centrum Klima dynamicznie rozwija wysokomarżową sprzedaż eksportową, która w I połowie 2011 wyniosła 33% przychodów i wzrosła aż o 38% wobec analogicznego okresu 2010 roku. Docelowo eksport ma stanowić 45% sprzedaży spółki.

Kolejna inwestycja Centrum Klimy
Centrum Klima posiada obecnie jeden z najnowocześniejszych parków maszynowych w Europie, przeznaczony do produkcji systemów wentylacyjnych. Spółka korzysta z maszyn renomowanych producentów, takich jak Spiro, Omera czy Soutec. Firma stale zwiększa produkcję oraz rozszerza ofertę o nowy asortyment. Dzięki temu już 30% przychodów Centrum Klima pochodzi ze sprzedaży produktów własnych.

VARB 60
„Konsekwentnie inwestujemy w urządzenia najwyższej klasy, wiodących światowych producentów. Mamy wysokie wymagania, co bezpośrednio wpływa na jakość oferowanych przez nas produktów. Dzięki temu oferta Centrum Klima jest wyjątkowa zarówno pod kątem parametrów technicznych, jak i cenowym, co doceniają polscy i zagraniczni kontrahenci. Skala produkcji własnej wrasta z roku na rok, a jej udział w przychodach ogółem w połowie 2011 roku wyniósł niemal 30%” – mówi Marek Perendyk, prezes zarządu Centrum Klima SA.

Oferta Centrum Klima jest chętnie wybierana przez kontrahentów krajowych i zagranicznych ceniących jakość wyrobów, atrakcyjne warunki cenowe, krótki czas oczekiwania i terminowość dostaw. Wysoki udział eksportu, który w I połowie 2011 wyniósł aż 33% przychodów – gwarantuje spółce ciągłość zamówień o marżach nawet czterokrotnie wyższych niż w przypadku kontraktów na rodzimym rynku, a tym samym stabilność i stałość produkcji. Firma dostarcza swoje produkty kontrahentom z 40 państw, w tym m.in.: Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Norwegii, Portugalii oraz Izraela, Mołdawii, Macedonii, Ukrainy i Słowenii.

Ponadto, Centrum Klima w 2011 roku podjęła szereg działań mających na celu poszerzenie kanałów dystrybucji, zarówno w odniesieniu do klientów biznesowych, jak i indywidualnych:
• wprowadzenie produktów do sklepów Bricoman
• wdrożenie programu lojalnościowego dla klientów biznesowych – CK Gift
• uruchomnienie infolinii (0 801 022 250), gdzie można uzyskać szczegółowe informacje o nowoczesnych systemach wentylacyjno-klimatyzacyjnych znajdujących się w ofercie spółki, jak również fachowe porady specjalistów technicznych, dotyczące montażu, obsługi i konserwacji poszczególnych produktów
• dla właścicieli domów o powierzchni do 200 m2, którzy zakupią centrale wentylacyjne renowowanej brytyjskiej firmy Vent Axia, firma przygotowała ofertę, w ramach której otrzymają projekt całej instalacji wentylacyjnej za złotówkę.


Centrum Klima jest wiodącym na rynku polskim oraz liczącym się w Europie producentem i dystrybutorem systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Firma działa na rynku wentylacji i klimatyzacji od 1995 roku, a od 2009 akcje spółki notowane są na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Centrum Klima jest jedyną firmą z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej notowaną na GPW w Warszawie oraz jednym z nielicznych przedstawicieli tego segmentu posiadających status spółki publicznej spośród firm europejskich. Firma zatrudnia ponad 200 osób.
Centrum Klima generuje 30% przychodów ze sprzedaży produktów własnych (wzrost o 46% wobec 2010 roku), natomiast pozostałą część stanowi dystrybucja towarów innych producentów, głównie z Europy oraz Azji. Dynamiczny rozwój oferty produktowej i ekspansja na rynkach zagranicznych to jedno z głównych założeń strategicznych Centrum Klima. Eksport gwarantuje spółce ciągłość zamówień o marżach nawet czterokrotnie wyższych niż w przypadku kontraktów na rodzimym rynku, co ma przełożenie na stabilność produkcji. Obecnie spółka prowadzi działania handlowe dla ponad 3000 klientów w 40 państwach, m.in. z Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Izraela, Mołdawii, Macedonii i Ukrainy. W I połowie 2011 roku eksport stanowił 33% przychodów Centrum Klima(wzrost o 38% wobec 2010 roku), a długoterminowa strategia zakłada wzrost do poziomu 45%.
Produkty oferowane przez spółkę dostarczane są generalnym wykonawcom, firmom instalacyjno-montażowym, deweloperom oraz podmiotom działającym w branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W latach 2007-2011 Centrum Klima zrealizowała projekty na rzecz prestiżowych odbiorców oraz w znanych lokalizacjach, do których należą instytucje i obiekty użyteczności publicznej, centrale banków, duże centra handlowe, w tym m.in. siedziba PAN, Pałac Prezydencki, Stacja Metra Kabaty, Bank PKO BP, Nordea, Deutsche Bank, Alior Bank, Centrum handlowe Złote Tarasy, Tesco, Carrefour, Toyota Motor Poland, Vistula, Procter&Gamble, Cinema City Warszawa, LG Electronics, Volkswagen.
Centrum Klima posiada nowoczesny park maszynowy, w którego skład wchodzą maszyny czołowych producentów, takich jak: Spiro Int. (Szwajcaria), Azimuth Machinery (Kanada), Tormec (Szwajcaria), Drossbach (Niemcy), Cidan (Dania),Omera (Włochy). Firma dysponuje szerokim zapleczem produkcyjno-handlowym. Magazyn, hala produkcyjna oraz budynek biurowy zlokalizowane są w Wieruchowie. W Warszawie natomiast mieści się punkt sprzedaży i obsługi klienta wraz z dodatkowym magazynem. W latach 2008-2011 Centrum Klima zrealizowała inwestycje o wartości ponad 40 mln zł, w tym na park maszynowy 16 mln zł. Plan inwestycyjny na lata 2012-2013 wynosi 45 mln zł, z czego około 60% przeznaczone zostanie na nowe – zaawansowane technologicznie – maszyny. Centrum Klima oferuje swoim kontrahentom produkty najwyższej jakości, które spełniają najsurowsze normy m.in. Unii Europejskiej. Ponadto, spółka wdrożyła system zarządzana jakością ISO 9001:2008. Dzięki niezwykłej dbałości o produkty, Centrum Klima była wielokrotnie nagradzana w najbardziej prestiżowych rankingach za innowacyjność i jakość. Spółka otrzymała m.in. tytuły: Perły Polskiej Gospodarki, Jakość Roku oraz Lider Innowacji. www.centrumklima.plŹródło: Centrum Klima S.A.