Do domów i mieszkań Polacy poszukują klimatyzatorów przenośnych, montowanych na ścianie oraz kasetonowych – wynika z analizy danych udostępnionych przez www.oferteo.pl, serwis łączący poszukujących produktów i usług z ich dostawcami.

Klimatyzatory w prywatnych domach i mieszkaniach coraz popularniejsze w Polsce
Klimatyzatory do domów i mieszkań – jakie systemy są wybierane?

W ciągu ostatnich kilku lat ceny klimatyzatorów spadły na tyle, że ich montaż w mieszkaniach i domach stał się osiągalny dla przeciętnego Kowalskiego.

Analiza zapytań związanych z klimatyzatorami złożonych za pośrednictwem serwisu Oferteo.pl pokazuje, że nad zakupem klimatyzatorów przenośnych zastanawia się 52% osób, nieco mniej nad montowanymi na ścianie - 38%.
O klimatyzatory podsufitowe, zwane także kasetonowymi, pyta natomiast 10% zainteresowanych klimatyzowaniem prywatnych powierzchni mieszkalnych.

Klimatyzatory w prywatnych domach i mieszkaniach coraz popularniejsze w Polsce
„Najlepszym rozwiązaniem do małych mieszkań są klimatyzatory ścienne lub sufitowe z jednostką zewnętrzną, połączone instalacją freonową” – mówi Piotr Jędral, właściciel firmy FRIGUS. „Wysokie parametry energetyczne (współczynnik EER i COP), niski poziom hałasu, wbudowane filtry, jonizacja czy oczyszczanie powietrza to dodatkowe elementy oferowane przez producentów klimatyzatorów, które wpływają na komfort i niskie koszty ich eksploatacji” – wyjaśnia ekspert.

W porównaniu do tych urządzeń, klimatyzatory przenośne mają pewne ograniczenia. „Przy ich montażu zachodzi konieczność wyprowadzenia dużej rury na zewnątrz pomieszczenia. Powodują większy hałas, charakteryzują się wąskim zakresem pracy (16-35°C). Mają również niższe parametry energetyczne niż wspomniane urządzenia ścienne lub sufitowe” – dodaje Jędral.

Jakie powierzchnie obejmujemy klimatyzacją w mieszkaniach?

Analiza danych z serwisu Oferteo.pl pokazuje, że Polacy najchętniej kupują klimatyzatory do małych pomieszczeń czy mieszkań - najczęściej do 25 m2 (40% odpowiedzi), od 26 do 40 m2 (27%) i od 41 do 55 m2 (18% odpowiedzi). Znacznie rzadziej klienci deklarowali potrzebę klimatyzowania powierzchni od 56 m2 do 100 m2 (11%) i ponad 100 m2 (4%).

Klimatyzatory w prywatnych domach i mieszkaniach coraz popularniejsze w Polsce
Jak zmieniają się te statystyki biorąc pod uwagę rodzaj klimatyzatorów dobierany w zależności od wielkości pomieszczenia, które ma być chłodzone?

Do mniejszych powierzchni (do 40 m2) najczęściej wybierane są klimatyzatory przenośne (57% zapytań w tej kategorii), rzadziej montowane na ścianie (33%). Co dziesiąta osoba zastanawia się nad klimatyzatorami podsufitowymi.

Dla pomieszczeń o większych powierzchniach (od 41 do 100 m2) zapytania dotyczą równie często klimatyzatorów przenośnych, jak i montowanych na ścianie. Klimatyzatory podsufitowe wybierane są rzadziej (8% zapytań), co wynika z braku podwieszanych sufitów w mieszkaniach.

Przedstawione dane pochodzą z analizy 300 zapytań ofertowych zamieszczanych w serwisie Oferteo.pl przez osoby planujące zakup klimatyzatora do swojego domu lub mieszkania.Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Dostawcy produktów i Wykonawcy usług mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu, bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.