Coraz większe rozpowszechnienie klimatyzacji powoduje, że zaczyna być ona stosowana w miejscach do tej pory pomijanych. Jednym z takich miejsc są kuchnie przy restauracjach. W większości pomieszczeń kuchennych problem wentylacji i klimatyzacji rozwiązuje jedynie okap wyciągowy.


Na chwilę obecną w kuchniach restauracyjnych problem chłodzenia powietrza jest często trudny do rozwiązania.
Możliwe rozwiązania to m.in.:
• montaż centrali nawiewnej wyposażonej w chłodnicę zasilaną odpowiednim agregatem
• dołożenie dodatkowej chłodnicy i agregatu do istniejącej centrali nawiewnej (rozbudowa automatyki)
• montaż klimatyzatora
W przypadku montażu klimatyzatorów problemem jest przede wszystkim otoczenie samej kuchni, w której występują duże ilości oparów tłuszczu osadzające się na sprzęcie. Co za tym idzie problem do rozwiązania to nie tylko schłodzenie powietrza, ale przede wszystkim urządzenie, które „wytrzyma” w takich warunkach i będzie łatwe do czyszczenia.


Fot. 1. Mitsubishi Electric - model PCA-RP-HA
Mitsubishi Electric w swojej ofercie proponuje urządzenia podstropowe dedykowane właśnie do kuchni
(model PCA-RP-HA). Urządzenie składające się z jednostki montowanej wewnątrz i agregatu montowanego na zewnątrz, występuje w dwóch wielkościach: 7,1 kW i 12,5 kW mocy chłodniczej. Model ten można podłączyć do różnych agregatów m.in. konwencjonalnych tylko chłodzących (najtańsze, regulujące ilość chłodu poprzez załączanie/wyłączanie sprężarki), czy też inverterowych (mniejszy pobór prądu i płynna regulacja chłodu dostarczanego).
Sam montaż to kwestia podwieszenia jednostki wewnętrznej w pomieszczeniu, odprowadzenie skroplin (wystarczający jest przewód o średnicy 25 mm), doprowadzenie instalacji chłodniczej do agregatu (dwa przewody o średnicy 15,88/9,52 mm w otulinie). Jeśli na etapie budowania kuchni nie przewidziano dostarczenia świeżego powietrza, możliwe jest też doprowadzenie przewodu wentylacyjnego o średnicy 200 m, a urządzenie samoczynnie będzie zasysać powietrze zewnętrzne.
Jeśli zwrócimy uwagę na możliwość czyszczenia urządzenia, to elementy wystawione bezpośrednio na pomieszczenie wykonane są ze stali nierdzewnej. Nie ma obawy o to, że czyszczenie detergentami zniszczy obudowę, która w innych modelach klimatyzatorów wykonana jest z tworzywa.
Urządzenie PCA-RP-HA posiada również większy rozstaw lamel, dzięki czemu ew. zanieczyszczenia osadzające się na wymienniku nie będą blokować przepływu powietrza. Nawet jeśli zapomnimy o czyszczeniu filtrów i wszelkie opary zaczną przedostawać się na wymiennik, to zmniejszenie wydajności chłodniczej, czy też przepływu powietrza nie będzie tak szybkie jak przy montażu standardowego urządzenia wykorzystywanego w klimatyzacji np. biur.


Fot. 2. Sterownik
Na wlocie zamontowano filtry, które mają większą skuteczność niż standardowe, poza tym montaż od strony pomieszczenia dodatkowo ułatwia ich czyszczenie i wymianę. Dobierając materiały filtra wzięto pod uwagę zabezpieczenie wymiennika przed zbyt dużym wpływem oparów tłuszczu, ale także koszty ew. wymiany. Materiał umożliwia czyszczenie filtrów, jednak w przypadku kuchni użytkowanej w sposób ciągły producent zaleca ich wymianę raz na 1-2 miesiące. W kartonie z urządzeniem dostarczane są 4 komplety filtrów.
Inny dylemat użytkownika klimatyzatorów to sterowanie. Niektórzy chcą osobny sterownik tylko dla tego urządzenia, jednak istnieje obawia niekontrolowanej ingerencji w zmiany parametrów pracy przez wszystkich pracowników kuchni. Inni zaś oczekują sterowania pracą urządzenia z zewnętrznego układu automatyki (np. istniejącej centrali).
Standardowo do PCA-RP-HA dostarczany jest pilot przewodowy (naścienny), który można zamontować w kuchni, bądź w innym pomieszczeniu. Pilot ten zapewnia dostęp do wszystkich parametrów pracy urządzenia (temperatura, załączanie, wydajność powietrza, programowanie czasu pracy). W jednostce wewnętrznej dostępny jest jednak dodatkowo styk pozwalający na zdalne załączenie/wyłączanie urządzenia. Dołączając dodatkowy przewód użytkownik może zamontować pilot w pomieszczeniu, do którego dostęp ma tylko jedna osoba (ona ustala temperaturę pracy), a w kuchni montowany jest w takim przypadku tylko wyłącznik pozwalający na załączanie / wyłączanie urządzenia. Możliwości w zakresie sterowania jest dużo, a ich dopasowanie jest uzależnione od potrzeb użytkownika.
Model klimatyzatora PCA-RP-HA to skuteczne rozwiązanie klimatyzowania kuchni, które może konkurować z innymi dostępnymi na rynku. Jednak unikalność tego urządzenia sprawia, że na chwilę obecną jedynie Mitsubishi Electric posiada tego typu klimatyzator w swojej ofercie.
Źródło: Aireco Sp. z o.o. - Generalny Przedstawiciel Koncernu MITSUBISHI ELECTRIC AIR CONDITIONING w Polsce (www.aireco.pl)

Komentarze

  • Wyporowa!!

    W kuchni, w restauracjach działa tylko wentylacja wyporowa! Tam gdzie są duże zyski ciepła, a w kuchni mamy takowe. Ale cóż marketing robi swoje. Niestety nie zawsze ma rację;)

  • A co w srodku

    Ciekawe jak takie urządzenie będzie wyglądało w środku po jkaimś czasie. Czy w takim, wypadku też istnieje możliwiość czyszcenia, czy wymienia się urządzenie.....