W dzisiejszym, nowoczesnym świecie podnoszenie komfortu życia odbywa się często kosztem środowiska naturalnego. Należy jednak pamiętać, iż najnowsze technologie pozwalają, by zdrowie i dobre samopoczucie oraz ochrona środowiska naturalnego były wartościami wzajemnie się uzupełniającymi.

Klimatyzatory H-Inverter firmy LG Electronics - technologia wysokiej wydajności
H-InverterFirma LG Electronics wprowadziła na rynek europejski klimatyzatory w technologii H-Inverter, która właśnie łączy troskę o środowisko z dbałością o komfort użytkownika. Technologia H-Inverter zapewnia wysoką efektywność energetyczną, a dzięki zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej ogranicza degradację środowiska naturalnego, redukuje koszty użytkowania urządzeń i zapewnia najwyższy komfort ich działania, a stylistyka urządzeń pozwala spełnić wymagania najbardziej wyszukanych gustów.

Rozwiązanie H-Inverter zastosowane jest w klimatyzatorach kasetonowych, kanałowych i podstropowych. To oznacza, iż zaawansowana technologia dostępna jest zarówno dla potrzeb indywidualnych jak i komercyjnych.
Technologia H-Inverter została zaprojektowana od podstaw, a jej efekt to klimatyzatory o wyjątkowych parametrach. Oto krótki opis najważniejszych cech:

W klimatyzatorach LG H-Inverter, jako pierwszych wykorzystano technologię SEER - Sezonowy Współczynnik Wydajności Energetycznej. SEER bazuje na metodzie pomiaru wydajności (grzewczej i chłodniczej) urządzeń klimatyzacyjnych. Pomiary dokonywane są w różnych warunkach środowiskowych, wiernie oddających realne warunki klimatyczne w jakich pracują klimatyzatory.

Klimatyzatory H-Inverter firmy LG Electronics - technologia wysokiej wydajności
Klimatyzatory LG z technologią H-Inverter charakteryzują się jednym z najwyższych na świecie wartości współczynników COP i EER. Dzięki specjalnej konstrukcji silnika wentylatora BLDC i sprężarki BLDC, klimatyzatory LG w trybie grzania osiągają współczynnik COP o wartości 4,46!

Klimatyzatory H-Inverter firmy LG Electronics - technologia wysokiej wydajności
Klimatyzatory inwerterowe LG wyposażone są w sprężarkę napędzaną bezszczotkowym silnikiem prądu stałego (BLDC), w którym zastosowano silne magnesy neodymowe. Dzięki temu jego wydajność jest znacznie wyższa w porównaniu z klimatyzatorem inwerterowym na prąd zmienny.
Wentylator z silnikiem prądu stałego również zapewnia oszczędność energii. W porównaniu z silnikiem zasilanym prądem zmiennym, silnik BLDC może zaoszczędzić do 35% energii przy pełnej prędkości.
Kolejną ważną zaletą klimatyzatorów LG H-Inverter jest zdolność do utrzymania stałej wydajności grzewczej w niskich temperaturach. Do temperatury otoczenia -7oC, wydajność grzewcza utrzymana jest na poziomie 100%.

H-Inverter - wydajność grzewcza
Dodatkowo, klimatyzatory LG H-Inverter uzyskują zadaną temperaturę w czasie krótszym o 44% w porównaniu z urządzeniami konwencjonalnymi, dzięki zastosowaniu ”Control PI”, która dostosowuje wydajność klimatyzatora do ustawionej temperatury i trybu pracy.

H-Inverter - Control PI
Ponadto, w klimatyzatorach LG H-Inverter istnieje możliwość ograniczenia poziomu hałasu w nocy, poprzez zmniejszenie obrotów wentylatora w jednostce zewnętrznej. Pozwala to utrzymać komfortowe warunki odpoczynku.

H-Inverter - poziom hałąsu
Klimatyzatory LG z technologią H-Inverter sprawnie funkcjonują w trybie grzania do temperatury zewnętrznej -18°C. Sprężarka inwerterowa BLDC i silnik BLDC wentylatora jednostki zewnętrznej dostosowują swoje obroty do odpowiedniego trybu pracy i warunków temperaturowych.

H-Inverter - BLDC
Klimatyzatory LG H-Inverter oferowane są w zakresie wydajności chłodniczej od 3,5 kW do 7,0 kW w wersji 1-fazowej oraz od 10,0 kW do 13,4 kW w wersji 3-fazowej.
Jednostki zewnętrzne w zależności od wydajności są jedno lub dwu-wentylatorowe.

Jednostki wewnętrzne kasetonowe mają estetyczny wygląd a przez to mogą być przeznaczone dla zastosowań komercyjnych, np. w restauracji, hotelach, biurach czy salach konferencyjnych. Wyposażone są w szereg użytecznych funkcji: posiadają cztery żaluzje do bezpośredniego przepływu powietrza we wszystkich kierunkach jednocześnie z obniżonym poziomem hałasu oraz możliwością sterowania każdej z żaluzji niezależnie, dzięki zastosowaniu indywidualnych silników. Specjalnie opracowany algorytm regulacji wydajności powietrza dla wentylatora jednostki wewnętrznej, umożliwia kontrolę ilości nawiewanego powietrza w wysokich pomieszczeniach nawet do 4,2 m. Nowy kształt wylotu redukuje zanieczyszczenie powstałe na suficie na skutek ruchu powietrza, a pięciostopniowa regulacja kąta nawiewu (od 20° do 70°) każdej z czterech żaluzji pozwala perfekcyjnie skierować strumień powietrza w dowolnym kierunku.


Kanałowe jednostki wewnętrzne pozwalają na pełne ich zabudowanie w przestrzeni sufitowej, dzięki czemu doskonale nadają się do budynków, w których znajduje się wiele pomieszczeń lub hal, w tym restauracje, biura, sale koncertowe i hotele. Instalacja takiej jednostki jest niezależna od rozmieszczenia opraw oświetlenia czy struktury pomieszczeń. Jednostki wewnętrzne kanałowe H-Inverter, podobnie jak jednostki kasetonowe mają wbudowaną pompkę skroplin, która automatycznie usuwa skropliny podnosząc je na wysokość 700 mm.

Z kolei zastosowana w klimatyzatorach kanałowych technologia E.S.P, czyli liniowa kontrola sprężu dyspozycyjnego wentylatora, pozwala na utrzymanie na tym samym poziomie ilości nawiewanego powietrza do pomieszczenia przy niskim poziomie hałasu, pomimo zmian zewnętrznego ciśnienia statycznego.

Natomiast podstropowe jednostki wewnętrzne dają dużą swobodę w wyborze miejsca ich montażu. Poprzez możliwość sterowania nawiewem powietrza nadają się np. do sklepów i biur. Jednostki podstropowe, w przeciwieństwie do kasetonowych i kanałowych sterowane są za pomocą bezprzewodowego sterownika.


Przy zastosowaniu sterownika przewodowego istnieje możliwość kontroli temperatury pomieszczenia za pomocą dwóch czujników. Zwykle temperatura mierzona czujnikiem zainstalowanym w jednostce wewnętrznej różni się od temperatury właściwej. Wykorzystanie 2 czujników umożliwia jest bardziej precyzyjną kontrolę temperatury w pomieszczeniu. Jeden czujnik umieszczony jest w jednostce wewnętrznej, drugi w sterowniku przewodowym.

Technologia H-Inverter sprawia, że klimatyzatory LG spełniają europejskie przepisy energetyczne. Nowe dyrektywy Unii Europejskie (20/20/20) związane ze zmianami klimatycznymi, nakładają na producentów obowiązek, aby do 2020 roku produkować urządzenia, które zapewnią o 20% mniejsze zużycie energii pierwotnej i o 20% mniejszą emisję gazów cieplarnianych, podczas gdy udział energii odnawialnej musi wzrosnąć o 20%. Już dziś klimatyzatory LG Electronics sprostały tym wymaganiom wnosząc wkład w globalną ochronę klimatu.

Technologia H-Inverter
Klimatyzatory LG H-Inverter z najwyższą klasą efektywności energetycznej i bezkonkurencyjnymi możliwościami ogrzewania w niskich temperaturach są flagowym produktem w grupie urządzeń komercyjnych firmy LG Electronics.

Autor: Tomasz Konarski – LGE AE Academy Trainer & Field Technical Engineer

LG - Life’s Good When it’s GREEN
Źródło: LG Electronics Polska Sp. z o.o.