Choć dopiero od kilku dni za oknem mamy więcej słońca i wyższą temperaturę, już niedługo instalacje grzewcze w naszych domach, mieszkaniach i biurach „odejdą” na zasłużony urlop. W to miejsce pracę na zwiększonych obrotach rozpoczną klimatyzatory i wentylatory

Klimatyzator - już czas o nim pomyśleć!
Jeśli w domu lub biurze posiadamy klimatyzator, warto sprawdzić, w jakiej jest kondycji jeszcze przed sezonem. W tym celu dobrze jest zasięgnąć rady fachowców lub wezwać ekipę serwisową, by nic nas nie zaskoczyło, gdy temperatura za oknem wzrośnie do 30°C i wyżej.

Sprawny znaczy bezpieczny
- Klimatyzator jest urządzeniem, które nieustannie filtruje i wymienia powietrze w pomieszczeniach zamkniętych. Wymaga więc regularnej konserwacji, aby mógł zachować swoją wydajność i właściwie nam służyć przez lata – podkreśla Maciej Leonhard z firmy LARS, producenta zaawansowanych technologicznie klimatyzatorów FUJIAIRE. Zakup dobrej jakości urządzenia klimatyzacyjnego gwarantuje zatem swą funkcjonalność i bezawaryjność tylko wtedy, gdy będzie systematycznie serwisowane. - Większość prac związanych z utrzymaniem klimatyzatora w dobrej kondycji jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie (np. czyszczenie z kurzu obudowy i wlotów wentylacyjnych), ale od czasu do czasu warto wezwać również fachowców, by oczyścili lub wymienili filtry, a także sprawdzili elementy mechanizmu urządzenia (m.in. turbinę, parownik czy agregat skraplacza) – tłumaczy Maciej Leonhard.

„Zdrowy” klimatyzator – zdrowy użytkownik
Brak regularnej konserwacji może spowodować, że klimatyzator, który z zasady pochłania z otoczenia mikrocząstki kurzu, bakterii, grzybów, będzie je ponownie wprowadzał do obiegu powietrza w pomieszczeniu. Takie działanie może być niebezpieczne dla przebywających w nim osób, wywoływać alergie i uczulenia. Ponadto kurz, który gromadzi się na wewnętrznych elementach mechanicznych, może prowadzić do osłabienia drożności i powodować obniżenie sprawności urządzenia klimatyzacyjnego, co z kolei wydłuży proces chłodzenia powietrza i spowoduje większy (dodatkowy) pobór energii. W konsekwencji, niedrożność
i zanieczyszczenie klimatyzatora skutkuje wydobywaniem się nieprzyjemnego zapachu oraz widocznym skraplaniem wody z otworów klimatyzacji.

Zanim klimatyzatory w naszych domach i biurach rozpoczną pracę na zwiększonych obrotach, należy poddać sprawdzeniu ich stan techniczny. Tylko sprawnie funkcjonująca klimatyzacja może zapewnić mam maksimum komfortu, gdy przyjdą upały, ale również bezpieczeństwo higienicznego otoczenia.
(fot. LARS)


Źródło: Yasna Communications Sp. z o.o.