Czy klimatyzator w pokoju dziecka to dobry pomysł?

Klimatyzacja w pokoju dziecka
Klimatyzator w pokoju dziecka


Czy klimatyzację można zamontować w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci, bez obawy o ich zdrowie? Istnieje wiele sprzecznych opinii, a nasze wątpliwości najczęściej są wynikiem niewiedzy i braku doświadczenia, wszak często używamy klimatyzatora w sposób nieprawidłowy, co w efekcie doprowadza użytkownika do „zwykłego” przeziębienia. Klimatyzacja jest naszym wybawieniem od wysokich temperatur w sezonie letnim. Zimą, z niedocenianą funkcją grzania, potrafi przypomnieć o odległym wspomnieniu gorącej plaży. Jednym słowem, klimatyzacja odgrywa dziś kluczową rolę w zapewnieniu dobrego samopoczucia w naszych domach i miejscach pracy. Stykamy się z nią codziennie, jest nieodzownym elementem współczesnego życia.

Pytanie pozostaje aktualne: czy klimatyzator w pokoju dziecka to dobry pomysł? Odpowiedź brzmi: Tak, nowoczesną klimatyzację można montować w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci, należy jednak przestrzegać kilku prostych zasad, a użytkowanie klimatyzacji przyniesie nam wiele korzyści. Zdania, co do wpływu klimatyzacji na zdrowie są podzielone, prawidłowa eksploatacja zgodna z zaleceniami producenta, nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie, przeciwnie, urządzenia klimatyzacyjne poprzez swoje funkcje mogą trwale wpłynąć na poprawę warunków w naszym otoczeniu.


O czym należy pamiętać?


Czy przyczyną przeziębienia u domowników może być klimatyzator? Tak, ale jest to połowiczna prawda, wszystko zależy od sposobu w jaki eksploatujemy urządzenie. Nie ignorujmy cennych wskazówek, które przekazuje nam producent w instrukcji obsługi. Przeziębienie może wywołać zwykły domowy wentylator, jeśli będziemy zbyt długo przebywać w obrębie podmuchu chłodnego powietrza. Do wszystkiego należy podchodzić z rozsądkiem i wyczuciem. Nieumiejętne manipulowanie nastawieniami temperatury może doprowadzić do poważniejszych komplikacji na tle zdrowotnym niż przeziębienie. Wyniki badań naukowców dowodzą, że człowiek czuje się najlepiej w temperaturze pokojowej od 20˚C do 24˚C. Przekroczenie tych wartości będzie powodować odczuwalny przez wszystkich dyskomfort.

Organizm dziecka jest wielokrotnie bardziej podatny na choroby niż dorosłego człowieka. Temperatura w pokoju, w którym śpi dziecko nie powinna przekraczać 21˚C. Ustawiając zbyt niską narażamy dziecko na wyziębienie, różnica pomiędzy klimatyzowanym pomieszczeniem, a temperaturą zewnętrzną nie powinna przekraczać 5-6˚C. Nie ustawiajmy strumienia wywiewanego powietrza bezpośrednio na łóżeczko dziecka, efekt będzie niemal identyczny z wywołaniem przeciągu w mieszkaniu - dziecko nie musi spać w bezpośrednim sąsiedztwie klimatyzatora. Klimatyzator powinien być tak zlokalizowany w pomieszczeniu, aby ruch powietrza był jak najmniej odczuwalny. Ponadto, montaż klimatyzacji nie zwalnia nas z wietrzenia pomieszczenia, wiele osób o tym zapomina, to poważne zaniedbanie.


Korzyści


Nowoczesne klimatyzatory dostępne na rynku są w większości wyposażone w funkcję grzania. Oznacza to, że klimatyzatora możemy użyć również do dogrzewania pomieszczeń jesienią i wczesną wiosną, gdy nie pracuje jeszcze centralne ogrzewanie. Zima, to nie tylko białe szaleństwo ale dużo większe ryzyko występowania chorób, dlatego optymalna temperatura w pokoju dziecka staje się priorytetem każdego dnia. Funkcja grzania przyda się gdy chcemy w krótkim czasie ogrzać pokój przed kąpielą dziecka, a dzięki programatorowi jesteśmy w stanie ustawiać zakres temperatur w przedziale 24h!

Wbrew obiegowej opinii, ciepło otrzymane w ten sposób będzie dużo tańsze niż uzyskane przez działanie np. grzejników elektrycznych. Ponadto, powietrze wydmuchiwane przez klimatyzator będzie oczyszczone z kurzu i innych zanieczyszczeń. Należy pamiętać, że klimatyzator nigdy nie zastąpi tradycyjnego ogrzewania, jego wydajność jest ściśle związana z temperaturami panującymi na zewnątrz. Wartości te są inne dla każdego urządzenia i określone w instrukcji obsługi. Im niższa temperatura powietrza tym wydajność ogrzewania spada. Zazwyczaj urządzenia klimatyzacyjne z uruchomioną funkcją grzania pracują najefektywniej w zakresie temperatur/na zewnątrz/ od 0˚C do -5˚C.

Lato niesie ze sobą szereg przyjemności, takich jak urlop, dla małego dziecka to ryzyko przegrzania. Dzięki klimatyzatorowi schłodzisz pokój dziecka w krótkim czasie do optymalnej temperatury. W chłodnym pomieszczeniu łatwiej zaśnie, nie obudzi się w środku nocy w przepoconej pościeli i ubranku.


SIDS


Utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu obniża ryzyko wystąpienia SIDS (nagła śmierć łóżeczkowa). Współczesna medycyna nie wysunęła jednoznacznych wniosków co może być bezpośrednią przyczyną zjawiska SIDS wśród niemowląt. Jednym z czynników ryzyka jest na pewno okres zimowy, obniżona temperatura i większa podatność na infekcje bakteryjne. Niemowlęta, ze względu na niewykształcone funkcje termoregulacji organizmu są bardziej podatne na wychłodzenie i przegrzanie. Sprzyjające temu sytuacje występują zwłaszcza w okresie zimowym. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu może doprowadzić do przegrzania, nie należy stawiać łóżeczka zbyt blisko źródła ciepła, jak grzejnik czy działający klimatyzator. Za korzystną temperaturę uznaje się przedział od 18˚C do 21˚C.


Czyste powietrze


Powietrze, którym oddychamy roi się od różnego rodzaju zanieczyszczeń, nowoczesne klimatyzatory są w stanie wychwycić wiele szkodliwych substancji, jak grzyby, zarodniki pleśni, pyłki, kurz i roztocza.
W jednym gramie kurzu domowego można znaleźć nawet do 100 000 kulek odchodów roztoczy, w których znajdują się alergeny. Zmniejszona wilgotność powietrza oraz utrzymywanie temperatury w granicach 18˚C – 20˚C ograniczy ilość roztoczy i pleśni. Ograniczenie wilgotności powietrza o zaledwie 5% zmniejsza liczbę żywych roztoczy kurzu domowego aż sześciokrotnie!

System filtracji powietrza składa się z kilku filtrów, odpowiednio wyposażony klimatyzator jest w stanie wychwycić z powietrza niemal wszystkie szkodliwe związki odpowiadające za reakcje alergiczne, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem dla alergika. Jeśli nasze dziecko cierpi na alergie, ma problemy z oddychaniem wywołane astmą, montaż klimatyzatora będzie rozwiązaniem mającym istotny wpływ na poprawę zdrowia, a odpowiednie filtry ograniczą czynniki wywołujące te schorzenia. Utrzymywanie odpowiedniej jakości powietrza ułatwi leczenie wielu chorób, ma niebagatelny wpływ na walkę z astmą.

Czystość, dobry stan techniczny i regularna konserwacja to długa i bezpieczna eksploatacja urządzenia klimatyzacyjnego. Niektóre operacje, jak czyszczenia filtra powietrza, można wykonywać samemu co kilka tygodni. Przy dużym zanieczyszczeniu powietrza lub w czasie okresowego stężenia pyłków, czyszczenie filtrów należy przeprowadzać częściej. Zużyte filtry wymieniamy na nowe.

Zanieczyszczone filtry tracą swoje właściwości, powodują spadek wydajności urządzenia co przekłada się na wzrost zużycia energii elektrycznej, a wydmuchiwane powietrze nie jest właściwie oczyszczone. Specyficzne warunki, w których pracuje klimatyzator sprzyjają osiadaniu brudu na jego elementach oraz rozwojowi grzybów i pleśni, dlatego regularna konserwacja jest tak ważna dla utrzymania właściwej jakości powietrza. Przykładem może być domowy wentylator, po dłuższym czasie użytkowania, na łopatkach wirnika oraz siatce ochronnej, odkłada się cienka warstwa kurzu, która z każdym miesiącem będzie się powiększać i zaburzać przepływ powietrza. Identyczna sytuacja panuje w klimatyzatorze. Najprostszym do wychwycenia objawem zanieczyszczonej klimatyzacji, jest nieprzyjemny zapach wydzielający się z urządzenia.


Czy klimatyzator będzie za głośny?


Biorąc pod uwagę kryterium hałasu, polecanym rozwiązaniem będzie klimatyzator montowany na stałe typu Split. W uproszczeniu, klimatyzator działa jak domowa lodówka. Składa się z jednostki wewnętrznej, która wciąga powietrze z pomieszczenia i wypuszcza schłodzone, oraz jednostki zewnętrznej, której zadaniem jest pobranie powietrza do schłodzenia czynnika chłodniczego krążącego w klimatyzatorze.

Elementy generujące największy hałas są umieszczone w jednostce zewnętrznej, którą montujemy na ścianie bloku, balkonie lub dachu. Zawsze zwracajmy uwagę, czy hałas nie będzie uciążliwy dla osób postronnych. W jednostce wewnętrznej, znajdują się tylko cicho pracujące elementy. Nowoczesna konstrukcja turbiny, możliwość regulacji prędkości obrotowej sprawiają, że eksploatacja klimatyzatora nie będzie uciążliwa w codziennym życiu. Każdy model klimatyzatora hałasuje inaczej, najcichsze będą zestawy najdroższe. Wszystkie parametry użytkowe podane są w instrukcji obsługi, warto poradzić się sprzedawcy.


Jak dobrać klimatyzator?


Klimatyzator dobieramy do powierzchni klimatyzowanego pomieszczenia, przed zakupem możemy skorzystać z kalkulatora wstępnego doboru, z reguły są dostępne na stronach internetowych producentów. Ponadto, w każdym przypadku, korzystajmy z pomocy specjalisty.

Do wyboru mamy urządzenia Klasyczne i Inwertery. Te pierwsze, tańsze, powodują dość duże wahania temperatury w pomieszczeniu, charakteryzują się umiarkowaną wydajnością. Uruchamiają się, gdy temperatura przekroczy ustawiony poziom, i wyłączają, gdy osiągnie właściwy. Inwertery, droższe, płynnie dostosowują się do wahań temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu rzadziej się włączają i wyłączają. Ich pracę charakteryzuje duża energooszczędność, koszty eksploatacji są niższe nawet o 30% w porównaniu do urządzeń klasycznych. Wybierając klimatyzator, należy zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej: od A – najtańsze w eksploatacji, i najdroższe w zakupie, od G – najmniej efektywne, drogie w eksploatacji. Dostępne funkcje w klimatyzatorze zależą z reguły od ceny, to oczywiste. Mnogość oferty rynkowej pozwala na dopasowanie klimatyzatora do własnych potrzeb bez znacznego uszczuplania domowego budżetu.

Wiele osób rozważa nabycie klimatyzatora przenośnego. Ich zakup można potraktować jako rozwiązanie awaryjne, ze względu na umieszczenie wszystkich elementów w jednej obudowie, eksploatacja będzie uciążliwa. Urządzenia te są po prostu głośne, chociaż producenci starają się je maksymalnie wyciszyć. Przed zakupem warto sprawdzić w instrukcji obsługi parametry użytkowe, i poprosić sprzedawcę o uruchomienie urządzenia na miejscu. Warunki panujące w sklepie, gwar, hałas, nie będą odpowiadały tym w domu, ale pozwolą na częściowe zweryfikowanie opinii o produkcie. Pamiętajmy, że klimatyzator przenośny wymaga odprowadzenia ciepłego powietrza na zewnątrz przez rurę, której wylot najczęściej umieszczany jest w oknie, lub otworze w ścianie.


Środki chemiczne do konserwacji klimatyzacji


Najprostsze czynności możemy wykonać sami przy użyciu dostępnych środków, jak szmatka, woda i delikatne środki czyszczące. Panel zewnętrzny klimatyzatora, kratkę wlotu i wylotu powietrza, czyścimy z kurzu miękką szmatką. Trudniejsze zabrudzenia usuwamy wodą z delikatnym środkiem czyszczącym. Filtry możemy czyścić odkurzaczem – w niektórych modelach klimatyzatorów pojawi się symbol na panelu zewnętrznym, informujący o konieczności czyszczenia.

Niewidoczne zabrudzenia mogą być usunięte wyłącznie przez wykwalifikowany serwis. Używane do tego preparaty chemiczne są biodegradowalne, ale ich oddziaływanie jest szkodliwe dla zdrowia. Są to substancje silnie żrące, których zadaniem jest usunięcie najtrudniejszych zabrudzeń i długotrwałe odgrzybienie całej instalacji. Przed i po przeprowadzeniu operacji czyszczenia przez serwis, należy przenieść dziecko do innego pomieszczenia na kilka godzin.

Proste zasady:
- unikaj przegrzania i wychłodzenia organizmu dziecka, utrzymuj optymalną temperaturę w zakresie od 18˚C do 21˚C,
- nie stawiaj łóżeczka obok grzejnika lub w sąsiedztwie klimatyzatora,
- nie kieruj dysz klimatyzatora bezpośrednio na łóżeczko dziecka, strumień powietrza wywoła efekt przeciągu,
- różnica pomiędzy klimatyzowanym pomieszczeniem, a temperaturą zewnętrzną, nie powinna przekraczać 5-6˚C,
- pamiętaj o regularnych przeglądach klimatyzatora,
- utrzymuj filtry w czystości,
- podane wartości temperatur są uśrednione, ustawiając temperaturę w pomieszczeniu, działajmy z rozsądkiem i wyczuciem. Jeśli mamy wątpliwości, zapytajmy kogoś kto już używał klimatyzatora lub specjalistę z branży,
- przed zakupem klimatyzatora, poradźmy się specjalisty, pomoże dobrać urządzenie, które będzie pracowało najefektywniej w przeznaczonym do tego pomieszczeniu.

Klimatyzator może pomóc w utrzymaniu optymalnej temperatury oraz jakości powietrza. Możemy montować klimatyzację w pokoju dziecka ale używajmy jej z rozwagą i zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli mamy wątpliwości, pytajmy sprzedawcę w sklepie, znajomego, który ma doświadczenie w użytkowaniu klimatyzatora, szukajmy kontaktu ze specjalistami z branży, wreszcie, słuchajmy własnego rozsądku i dziecka. Prawidłowo użytkowany klimatyzator będzie naszym sprzymierzeńcem, nieumiejętnie natomiast stanie się cichym wrogiem.

Przemysław Turczyk, P.H.U. Popularna


Źródło: P.H.U. Popularna