Klimatyzacja pomieszczeń 100% świeżym powietrzem.


Działanie chronionej patentem serii produktów do klimatyzacji świeżym powietrzem bez użycia czynnika chłodniczego bazuje na wodzie, powietrzu i energii elektrycznej.
Firma Kampmann GmbH z północnoniemieckiego Lingen (Ems), specjalizująca się w ogrzewaniu, chłodzeniu i wentylacji, stała się tym samym prekursorem nowej technologii na skalę światową.
Urządzenia do klimatyzacji świeżym powietrzem, działające na zasadzie tzw. pośredniego chłodzenia przez odparowanie, dają oszczędność niemal 80% kosztów energii w porównaniu do tradycyjnych systemów. Technologia OxyCell oparta została na zasadach termoregulacji organizmu ludzkiego (pocenie się - odparowanie) - w systemie klimatyzacji świeżym powietrzem nieustannie odparowuje cienka warstwa wody, natryskiwana na lamele wymiennika ciepła. Dzięki odparowaniu powietrze ochładza się. W idealnym przypadku możliwe jest obniżenie temperatury nawet o 10°C.

Należy też podkreślić, że podczas działania systemu OxyCell nie zwiększa się wilgotność powietrza, ani nie zostaje nadmiernie osuszone, co ma miejsce w przypadku konwencjonalnych systemów klimatyzacji. Natomiast zanieczyszczenia powietrza są usuwane przez wysokowydajne filtry.
Program klimatyzacji świeżym powietrzem firmy Kampmann obejmował pierwotnie urządzenia o wydajności od 400 do 3000 m3/h. Firma pracuje obecnie nad rozbudową typoszeregu o kolejne, większe urządzenia.
Na podstawie Chłodnictwo&Klimatyzacja nr 10/2006