W iście zimowej aurze jak przystało na każdą prawdziwą wiosnę, odbyło się w dniu 08.04.2003 seminarium techniczne pod hasłem „Klimatyzacja komfortu - komfort z klimatyzacją”.Organizatorem seminarium było Euro-Media, wydawca miesięcznika „Chłodnictwo&Klimatyzacja”.
Sponsorami spotkania zostali: LG Electronics Polska – główny sponsor, P.T.H. Lechar oraz York International.
Seminarium podzielono na dwie części.
W pierwszej oprócz prezentacji miesięcznika „Chłodnictwo&Klimatyzacja” swoje referaty wygłosili kolejno: inż. Robert Baran, dr inż. Artur Rusowicz z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej oraz dr inż. Jerzy Sowa z Instytutu Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej.
Tematem referatu inż. Robert Barana były „Nowe trendy w klimatyzacji komfortu”. Autor omówił wybrane systemy klimatyzacji z bezpośrednim odparowaniem czynnika oraz powietrzne systemy grzewczo-klimatyzacyjne.


Dr inż. Artur Rusowicz omówił obowiązki jakie nałożyła na przedsiębiorców prowadzących działalność, w której wykorzystywane są substancje kontrolowane, ustawa z dnia 2 marca 2001 roku o postępowaniu z substancjami zubażającymi warstwę ozonową oraz towarzyszące jej akty wykonawcze.
Dr inż. Jerzy Sowa przedstawił w swoim referacie zatytułowanym „Komfort cieplny pomieszczeń przy stosowaniu klimatyzacji komfortu” zasady projektowania klimatyzacji komfortu.
W drugiej części seminarium odbyła się prezentacja firm (w kolejności alfabetycznej): Daikin Airconditioning, Iglotech (prezentacja klimatyzatorów Fuji Electric), LG Electronics, Lechar (klimatyzatory i osuszacze firmy Olimpia Splendid), York International.
W przerwie można było zapoznać się z wybranymi urządzeniami firm: Olimpia Splendid i York International.
Na zakończenie rozstrzygnięty został konkurs na „Najlepszą instalację z urządzeniami klimatyzacyjnymi LG”. Pierwsze miejsce zajęła firma Clima Komfort z Grudziądza.
Miejsce II:
- Biaterm, Białystok
- Gomix, Bielsko-Biała.
Miejsce III:
- Indian Electric, Stalowa Wola
- Eko-Klimat, Gliwice
- Promech + Refel, Leszno.
Wyróżnienie otrzymała firma Zetka z Gorzowa Wielkopolskiego.
inż. Andrzej Perkowski

Komentarze

 • ja tam też byłem!

  A ja tam też byłem, i oto moje uwagi.
  Osoba, która napisała tą relację albo przespała całe spotkanie, albo powinna sobie w końcu "naostrzyć pióro" (albo może jej w ogóle tam nie było?).
  Rzeczywiście wygłoszono trzy referaty (tylko trzy), z których na szczególną uwagę zasługuje referat dr Sowy, od razu widać, że człowiek podchodzi z pasją do tego co robi.
  Ale nie poziom merytoryczny referatów mi chodzi, tylko o prezentacje firm. Słuchając prezentacji LG miałem wrażenie, że firma ta jest korporacją "no profit". Z wywodów jej przedstawicielki wyłania się obraz firmy której jedynym celem jest szeroko rozumiane dobro klientów, przez co "firma ma głęboko humanistyczne" podejście do oczekiwań odbiorców. Cokolwiek to miało oznaczać nie jest tym czym kieruje się "normalna" firma. Ja w swojej naiwności myślałem, że producenci doskonalą swoje wyroby po to żeby ich więcej sprzedać (i zarobić). A tu okazuje się, że nie po to żeby zarobić, tylko żeby nam "szaraczkom" zrobić dobrze. :-)
  Zgromadzeni słuchacze (jak sądzę rządni wiedzy) mogli się również dowiedzieć, że LG jest najlepsza, najwięcej sprzedaje i (to już nie było powiedziane w sposób otwarty) pozostałe firmy mogą zmiatać z Polski, bo i tak już nic tutaj nie sprzedadzą.
  Przed prezentacją LG miałem do tej firmy stosunek czysto neutralny, a teraz jej notowania u mnie spadły na łeb, na szyję - ja po prostu nie trawię obłudy.
  Na uwagę natomiast zasługiwały prezentacje Daikina i Yorka. Osoby prezentujące produkty tych firm wykazały się pełnym profesjonalizmem. W słowach, które padły z ich ust nie było cienia pustej propagandy, same zalety systemów poparte danymi technicznymi.
  Oczywiście, w pół godziny nie można zaprezentować w pełni cech systemów, ale ogólna ich charakterystyka została przekazana.
  Na zakończenie chciałbym pogratulować przedstawicielowi York uwagi na temat jednostek BTU - to musiało mocno zaboleć LG. :-)