Systemy klimatyzacyjne są obecnie nieodzownym elementem wyposażenia obiektów przemysłowych, produkcyjnych, handlowych i biurowych. W okresie wysokich temperatur pozwalają odetchnąć chłodniejszym powietrzem, ale wiele z nich znajduje swoje zastosowanie także w okresie zimowym. Mimo, iż na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów klimatyzatorów, w ostatnim czasie na popularności bardzo zyskuje klimatyzacja ewaporacyjna.

Klimatyzacja ewaporacyjna - powiew chłodnej bryzy w zasięgu ręki
Chłodzenie ewaporacyjne jest metodą znaną od wieków, choć być może wcześniej nikt nie myślał o niej w sposób profesjonalny. Woda w naturalny sposób absorbuje ciepło poprzez proces parowania, wytwarzając w efekcie chłodny powiew. Zasadę tę wykorzystują klimatyzatory ewaporacyjne wyposażone w mokre filtry, które cały czas pozostają nasączone wodą. Gorące powietrze wtłaczane jest przez wentylator, a przechodząc przez mokre wkłady zostaje w sposób naturalny schłodzone. W efekcie, urządzenie oddaje orzeźwiający, chłodny powiew powietrza.

Warto podkreślić, że efektywność takiego urządzenia rośnie wraz ze wzrostem temperatury. Tego typu klimatyzacja zrewolucjonizowała ostatnio rynek ze względu na mocne atuty w stosunku do klimatyzacji opartej na działaniu czynników chłodzących. Najbardziej rozpoznawalną marką na rynku polskim jest BREEZAIR.


Po pierwsze ekonomia

Systemy ewaporacyjne są przede wszystkim dużo tańsze w montażu i eksploatacji. W porównaniu ze standardową klimatyzacją nie wymagają instalacji skomplikowanego systemu kanałów wentylacyjnych. Dla porównania, koszt metra bieżącego kanału nieizolowanego wynosi ok. 100 zł netto, podczas, gdy izolowanego ok. 260 zł netto. W przypadku klimatyzatorów BREEZAIR zużyciu na skutek zanieczyszczeń powietrza może ulec jedynie wkład chłodzący, który można w razie konieczności łatwo wymienić. Klimatyzacja standardowa wymaga natomiast okresowego przeglądu i czyszczenia filtrów, aby zapewnić jej dalszą sprawność i efektywność.

Klimatyzacja ewaporacyjna - powiew chłodnej bryzy w zasięgu ręki
W tabeli przedstawiono przykładową kalkulację kosztów instalacji klimatyzacji klasycznej i ewaporacyjnej w budynku warsztatu samochodowego. Przyjęto, że jest to obiekt o wymiarach 20x15x5 m, o łącznej kubaturze 1500 m3. Od strony zachodniej budynku znajduje się pięć bram o wymiarach 4x4 m oraz okna, które stanowią 50% powierzchni ściany. W warsztacie pracuje sześciu mechaników, a włączony sprzęt oraz oświetlenie wytwarzają dodatkowe ciepło – ok. 9 000 Wat. Biorąc pod uwagę wszystkie te parametry ustalono, że zapotrzebowanie na moc chłodniczą w tym obiekcie wynosi max. 50 000 Wat. Z tabeli wynika, że koszty zakupu i montażu urządzeń chłodzących mogą być nawet do 50% niższe w przypadku zastosowania klimatyzatorów ewaporacyjnych BREEZAIR.

Należy również podkreślić, że same koszty eksploatacji są także niższe. Zastosowanie klimatyzatorów BREEZAIR pozwala na oszczędności sięgające nawet 90% w porównaniu z tradycyjną klimatyzacją.

Przykład miesięcznych kosztów eksploatacji urządzeń klimatyzacyjnych dla warsztatu samochodowego
Niewielkie zużycie wody i prądu, a przy tym możliwość chłodzenia bardzo dużych nawet powierzchni sprawia, że klimatyzatory ewaporacyjne często wykorzystywane są w dużych obiektach przemysłowych, w których ciepło wytwarzane jest np. przez pracujące maszyny. Możliwe jest również schłodzenie małego obszaru, wydzielonego na dużej powierzchni, dzięki skierowaniu wylotu powietrza na konkretny obszar niezależnie od okolicznych warunków. Chłodzenie wybranego fragmentu obiektu znajdującego się w obrębie większego budynku lub hali, np. samej linii produkcyjnej z wyłączeniem pozostałej części magazynowej, pozwala na duże oszczędności.

Klimatyzatory BREEZAIR z powodzeniem mogą też pełnić funkcję samego systemu wentylacyjnego, (który jest obowiązkowy w każdej hali), dostarczającego czyste i świeże powietrze z zewnątrz. W tej sytuacji koszt chłodzenia zostaje jeszcze obniżony i równy jest kosztom ewaporacji pomniejszonym o koszty wentylacji.

porównanie
Komfort pracy

Klimatyzatory BREEZAIR wykorzystują najnowszą technologię, zapewniając w ten sposób maksymalny komfort pracy. Niezwykle ciche wentylatory promieniowe sprawiają, że mogą one być stosowane nawet w budynkach, w których hałas silnika mógłby przeszkadzać. Są to np. biura, namioty, sklepy czy inne obiekty użyteczności publicznej. Jest to bardzo duży atut, jeśli wziąć pod uwagę hałaśliwe jednostki klimatyzacji tradycyjnej, przy których trudno o zachowanie względnie niskiego poziomu hałasu.
Urządzenia BREEZAIR charakteryzuje też niezwykła staranność wykonania. Wszystkie komponenty, jak i cała konstrukcja zostały zaprojektowane i opatentowane przez producenta, który jest zdecydowanym liderem na rynku pod względem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Specjalna budowa wkładów Chillcel w kształcie plastra miodu zapewnia maksymalny efekt chłodzenia poprzez równomierne rozprowadzenie wody.
Pompa Tornado to element przystosowany do pracy w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach, gwarantuje niezawodność i sprawność przez długi okres czasu. Specjalna, odporna na korozję obudowa z kolei, nie blaknie i nie odbarwia się, zapewniając niezmiennie estetyczny wygląd.

Ekologia

W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów klimatyzacyjnych, klimatyzatory ewaporacyjne BREEZAIR zużywają nawet do 90% mniej energii. Wpływa to nie tylko korzystnie na duże oszczędności, ale także na środowisko. Wykorzystanie naturalnych metod chłodzenia powoduje eliminację szkodliwych czynników wynikających ze stosowania np. czynników chłodzących w tradycyjnej klimatyzacji.
Klimatyzatory ewaporacyjne zapewniają ciągłą cyrkulację świeżego powietrza dzięki temu, iż podczas ich stosowania drzwi, okna lub rampy i bramy garażowe, mogą (a nawet powinny) być otwarte. W przypadku tradycyjnych systemów klimatyzacyjnych, przy których zawsze wskazane jest zamknięcie pomieszczeń, istnieje ryzyko recyrkulacji spalin, dymu czy innych drobnoustrojów niekorzystnych dla naszego zdrowia. Zastosowanie w klimatyzatorach BREEZAIR specjalnego systemu kontroli jakości i zużycia wody gwarantuje natomiast jej optymalne wykorzystanie i właściwy pobór.

Przykładowe zastosowania klimatyzacji BREEZAIR
Dostępne modele

Oferta klimatyzatorów BREEZAIR obejmuje kilka modeli o różnych wydajnościach i rozwiązaniach technologicznych. Seria Icon jest przykładowo wyposażona w cichy wentylator promieniowy, którego specjalnie zaprojektowane łopatki zapewniają maksymalny przepływ powietrza przy zachowaniu minimalnego poziomu hałasu.
W serii EA z kolei dostępny jest między innymi model przenośny, wyposażony w kółka oraz duży, 100 l zbiornik umożliwiający pracę urządzenia przez dłuższy okres czasu, bez uzupełniania wody.
Wybór odpowiedniego modelu zależy od jego przeznaczenia. Oferta klimatyzatorów BREEZAIR jest szeroka i skierowana do różnorodnej grupy odbiorców. W przypadku chłodzenia bardzo dużych obiektów, możliwe jest też podłączenie nawet do 40 klimatyzatorów do jednego systemu.

Więcej na temat klimatyzatorów BREEZAIR na stronie: www.breezair.pl

Wyłącznym dystrybutorem klimatyzatorów ewaporacyjnych BREEZAIR w Polsce jest firma MCS Central Europe Sp. z o.o.

Źródło: Master Climate Solutions

Komentarze

  • Ciekawy system

    Ciekawe, ciekawe... Mokry filtr...Oby się tam bakterie nie mnożyły;) Ale rozwiązanie ciekawe.