Jeszcze nie tak dawno wielu klientów okazywało zdziwienie, dowiadując się, że ABB oferuje systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne. Mało kto wiedział, że instalacje ABB pracują np. w słynnej trasie, zbudowanej pod wodami kanału La Manche, a w Polsce w wielu znanych biurowcach i fabrykach.

W sierpniu tego roku powstała w Polsce spółka ABB Bovent, która przejęła całość biznesu związanego z systemami i urządzeniami wentylacyjnymi. Oferuje szeroki zakres produktów od prostych urządzeń do wentylacji domków jednorodzinnych aż do całych systemów przeznaczonych do instalacji w fabrykach, biurowcach itp. Firma ma charakter inżyniersko-handlowy, a jej rola zaczyna się od doradztwa, a kończy na dostawach urządzeń.
- W naszej ofercie są także urządzenia spółek EcoKlima i Bovent, które zostały odkupione przez ABB. Uzupełniają one ofertę koncernu - mówi Piotr Dałek, prezes ABB Bovent.
Urządzenia wentylacyjne ABB pracują w wielu miejscach w Polsce, w tym w wielu reprezentacyjnych biurowcach Warszawy, na przykład w Warszawskim Centrum Daewoo, w budynku Reform Plaza i w budynku Sądu Najwyższego, a także poza stolicą np. w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce koło Lublina, w fabryce gum do żucia Wrigley, w fabrykach materiałów izolacyjnych Gulfiber i Rocwool, w fabryce zup w proszku Podravka, w fabryce VOLVO we Wrocławiu, w zakładach Thomsona w Żyrardowie i Piasecznie. W tym ostatnim miejscu zainstalowano dwa kilometry przewodów Activent, tworzących unikalny system nawiewu powietrza. Jest on stosowany w wysokich halach fabrycznych, w których pojawia się problem z doprowadzaniem powietrza na poziom, na którym pracują ludzie, aby zapewnić im komfort pracy. Sztandarowym przedsięwzięciem całego ABB w tym biznesie była instalacja systemu wentylacyjnego w słynnej trasie, zbudowanej pod wodami kanału La Manche. Pracują tam olbrzymie urządzenia wentylacyjne o średnicy dochodzącej do 3,5 metra.
W Polsce spółka posiada przeważający udział w rynku w zakresie niektórych produktów, a w 1999 r. zdobyła o 100 proc. więcej zamówień niż w latach ubiegłych (wcześniej biznesem wentylacyjnym zajmował się ABB Instal). Ponadto listę referencyjną i wybór produktów znacznie wzbogaciła oferta spółek, które weszły w skład ABB Bovent. Ich urządzenia pracują z powodzeniem w wielu bankach, najpopularniejszych hipermarketach, drukarniach, zakładach przemysłowych, np. w Fabryce samochodów DAEWOO, w Zakładach LEVI STRAUSS, w oddziałach Banku Handlowego, w fabryce OPEL'a.
Grupa ABB wiąże duże nadzieje z rozwojem branży wentylacyjnej w Polsce. ABB Bovent ma pełną ofertę urządzeń, które mogą kompleksowo zaspokoić potrzeby klientów. Wielu z nich po doświadczeniach z lokalnymi producentami wie, że lepiej kupić czasami droższy sprzęt na początku, niż martwić się cały czas o jego niezawodność. - Stawiamy na innowacyjność i wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych. Przykładem może być choćby system wentylacyjny Econet, który zaczynamy oferować. Umożliwia on oszczędność energii do 40 procent. Dostawy ciepła są tam stale optymalizowane. System umożliwia odzysk ciepła z różnych niskotemperaturowych źródeł. Ponadto istnieje możliwość zastosowania mniejszych jednostek chłodzących, co wiąże się z niższymi kosztami. Systemowi towarzyszą wentylatory o nowatorskiej konstrukcji (wirnik i łopatki stają się jedną częścią).
- Dzięki temu są mniejszych rozmiarów, wytwarzają mniej hałasu, a także potrzebują mniej energii - mówi Piotr Dałek. Dodaje, że klienci szukają najlepszych rozwiązań. I ten, kto je zaoferuje, wygra rywalizację rynkową.
- Nikt nie chce kupować samochodu, który wkrótce wyjdzie z produkcji. Podobnie jest w naszej branży. Kolejnym ważnym wymogiem jest jakość usług. Na tym rynku trzeba być solidnym, począwszy od obsługi projektanta, klienta, a skończywszy na dostawie urządzeń na budowę. Dlatego też w stałej poprawie obsługi pomagają nam szkolenia naszych kadr. Stajemy się jeszcze bardziej otwarci na klientów.
ABB Bovent rozbudowuje także sieć sprzedaży. Powstają nowe przedstawicielstwa firmy, a także wzrasta liczba niezależnych dystrybutorów, oferujących urządzenia ABB.