Whalen Company powstała w 1963 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcą był James Whalen, który jak pierwszy wymyślił i opatentował koncepcję pionowych fan-coili dla budynków mieszkalnych i biurowych. Jak wszystko co nowe, tak i ten system w latach sześćdziesiątych odbierano ze sceptycyzmem. Jednak po samodzielnym zainstalowaniu przez Whalen Company kilku nowych systemów. Inwestorzy zdali sobie sprawę z oszczędności, jakie zapewniają nowe produkty Whalena.


Dzisiaj Wahlen Company kontynuuje prace nad coraz to bardziej nowatorskimi rozwiązaniami w dziedzinie nowych systemów klimatyzacyjnych. Elastyczność tych systemów sprawia, że sprostanie wymaganiom klienta jest osiągalne dzięki doskonałemu wkomponowaniu elementów systemu w budynek a nie odwrotnie.
Whalen Company zbudowała tysiące systemów na całym świecie montując swoje produkty w hotelach, motelach, apartamentach, biurach, szkołach i domach mieszkalnych.
Osiąganie oszczędności w fazie konstrukcji oraz później, w fazie eksploatacji przekonały inwestorów, inżynierów oraz użytkowników o zaletach tego systemu.
Firma Whalen udowodniła, że kontrola nawiewanego powietrza poprzez face / baypas jest dużo dokładniejsza niż za pomocą zaworów dławiących wodę do nagrzewnicy lub chłodnicy.


Piony zasilające i powrotne stanowią integralną część jednostki, dzięki czemu eliminuje się kosztowne rozprowadzenie instalacji zasilającej i powrotnej. Urządzenia są tak zaprojektowane, ze nie wymagane są zawory odcinające, odpowietrzenia i redukcje średnic na poszczególnych piętrach, dzięki czemu wyraźnie maleją koszty instalacji i wykonawstwa, a także eksploatacji oraz ewentualność wystąpienia awarii w przyszłości.
Klimakonwektory pionowe nadają się do klimatyzacji niewielkich pomieszczeń typu: pokój hotelowy, apartament, biuro, akademik. Ich cechą charakterystyczną jest pionowa zabudowa zajmująca bardzo niewielką powierzchnię podłogi i umożliwiającą zamaskowanie urządzenia estetyczną obudową, zgodną z projektem wystroju pomieszczenia. Istotną cechą urządzeń jest możliwość indywidualnego sterowania temperaturą w pomieszczeniach.
System fan-coili pionowych jest rozwiązaniem chętnie stosowanym w nowych jak i modernizowanych konstrukcjach hoteli, apartamentów i obiektach biurowych.
Fan-coile pionowe produkowane są w wersjach:
• dwururowe
• czterorurowe
• dwu- lub czterorurowe z nagrzewnicą elektryczną.
Produkowane są w siedmiu wielkościach. Najmniejsze jednostki mają wydajność nominalną 340 m³/h przy śm³/4 ’’; największe 1360 m³/h przy średnicy rur 21/2 ’’.
Producent uwzględnia w katalogu szereg opcji umożliwiających dopasowanie jednostek do praktycznie każdych wymagań projektowych.
Zasada działania urządzenia jest bardzo prosta. W układzie dwururowym do pionów tłoczy się zimną wodę w lecie oraz ciepłą w zimie. Wentylator wewnątrz urządzenia wymusza obieg powietrza przez wężownicę powodując ogrzewanie bądź chłodzenie pomieszczenia.
Użytkownik ma możliwość regulacji poprzez zmianę prędkości wentylatora w układzie trzystopniowym.
Zalety fan-coili Whalen:
Łatwa obsługa (tylko wymiana filtru); brak zaworów, trwale naoliwiony silnik;
Nie wymagają kalibrowania instalacji;
Serwisowanie bez użycia drabin;
Mniejsze koszty pompowania: wyeliminowanie oporów systemu powodowanych przez zawory, wężownice oraz rury;
Estetyczna, szczelna obudowa;
Estetyczne kratki, brak stalowych drzwiczek, wszystkie prace serwisowe przeprowadzane są przez kratkę;
Cicha praca urządzenia;
Redukcja ilości połączeń lutowanych, a tym samym ewentualności wycieków w przyszłości;
Brak pionów wodnych – stanowią one integralną część urządzenia;
Brak zaworów kontrolnych na instalacji wody chłodniczej w układzie 2-rurowym;
Niższy koszt pompowania niż w przypadku tradycyjnych fan-coili;
Jednakowa średnica pionów ułatwia rozprowadzenie urządzeń po dużym budynku;
Proste, jednopunktowe podłączenie mocy elektrycznej;
Fabrycznie montowane okablowanie;
Automatyka w komplecie z urządzeniem (montowana fabrycznie);
Małe koszty eksploatacji.
(Foto i tłumaczenie wg materiałów ze strony: www.whalencompany.com)