Notatka prasowa ze spotkania na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej opublikowana w miesięczniku "Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna" nr 11-12/2010.

Klaster branżowy KLIMA POMERANIA
W dniu 9 listopada 2010 roku w Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej miało miejsce spotkanie inicjatywy klastrowej branży HVAC na Pomorzu - KLIMA POMERANIA.
W spotkaniu udział wzięli prof. dr hab. inż. Jan Stąsiek - Dziekan Wydziału Mechanicznego PG - w roli gospodarza i przedstawiciela NAUKI; Pan Włodzimierz Szordykowki - Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego, reprezentujący SAMORZĄD oraz przedstawiciele pomorskich PRZEDSIĘBIORSTW branży HVAC, zaproszeni do tego spotkania przez inicjatorów pomysłu: Euro-Went Sp. z o.o., Klimawent S.A., Ciecholewski wentylacje Sp. z o.o., PPU Creon Sp. z o.o., VBW Engineering Sp. z o.o., A.W. Klima, Biuro Projektowe KliMaster Sp.J., IPPU Masta Sp. z o.o. Są to firmy o wieloletnim doświadczeniu w branży i ugruntowanej pozycji na rynku.
Zarówno grono reprezentujące naukę i samorząd, jak również pomorskie firmy będzie się powiększało w miarę rozwoju inicjatywy klastrowej, która jest przedsięwzięciem otwartym dla wszystkich związanych z branżą HVAC i Pomorzem.


Podstawowym celem spotkania było wyjaśnienie i przedyskutowanie idei klastra branżowego na Pomorzu, pokazanie doświadczeń podobnych inicjatyw w kraju i na świecie oraz roli poszczególnych partnerów, którzy wywodzą się i reprezentują tak różne światy: BIZNESU - NAUKI - SAMORZĄDU.
Idea klastra jest znana i wykorzystywana na Zachodzie od kilkudziesięciu lat. Autor i pomysłodawca koncepcji klastra przemysłowego - Michael Porter - definiuje: "W klastrze wielkie i małe przedsiębiorstwa osiągają znacznie więcej, niż gdyby miały pracować same, dzięki sieci związanych przedsiębiorstw, dostawców, usług, instytucji akademickich oraz producentów skoncentrowanych na tym samym obszarze. Koncentracja wspomaga tworzenie nowych przedsiebiorstw, produktów oraz nowych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych, dobrze opłacanych pracowników."

[attach=attach1]Czytaj cały artykuł w miesięczniku "Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna" nr 11-12/2010[/attach]
Źródło: Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna